Vyšel nový iCloud pro Windows 10. Je dokonce i v Microsoft Storu

2

Cloudové úložiště od Applu se dočkalo nové aplikace pro Windows. Uživatelé Desítek si mohou iCloud stáhnout z Microsoft Storu. Po iTunes je to druhá jablečná aplikace dostupná přímo v systémovém obchodě. Uživatelé starší verzí Windows si mohou stáhnout klasický instalátor.

Aplikace se stará o synchronizaci čtyř různých typů dat. Zpřístupňuje iCloud Drive (univerzální úložiště jako Dropbox nebo OneDrive), Fotky, záložky prohlížeče a něco, čemu se dříve souhrnně říkalo PIM (Personal Information Manager). iCloud funguje, mise splněna, ale komfortu jako na macOS se uživatelé nedočkají. Nejde přitom o omezení Microsoftu, Apple se zkrátka dostatečně nesnažil.

Hlavní novinkou iCloudu (jen ve Windows 10) jsou tzv. soubory na vyžádání. Stejně jako ve OneDrivu uživatelé nemusí stahovat kompletní iCloud Drive, ale v příslušné složce se zobrazí zástupci souborů/složek, které jsou uloženy pouze na internetu. Tím se dá ušetřit místo na disku a data stáhnout do lokálního úložiště jen v případě potřeby (stačí soubor otevřít).

TIP: Dropbox láká na předplatné. Zdvojnásobil kapacitu a přidal nové funkce

Pak už ale mám jen výtky. Fotky pořízené iPhonem nejsou jednoduše přístupné skrz iCloud Drive. Musí se buď zobrazit na webu, nebo ručně stahovat po jednotlivých složkách (rocích) z hlavní nabídky iCloudu (přes ikonku v hlavním panelu). Stahování navíc není automatické. Ani po stažení se fotky a videa nezobrazí v iCloud Drivu, ale v systémové složce Obrázky (což možná někteří uvítají) a jejím podadresáři Fotky na iCloudu\Stažené položky. Pokud chcete nějaký obrázek nahrát zpět na iCloud, musíte jej uložit do složky \Odeslané. Zbytečné komplikace.

TIP: Google One míří do Česka. Uživatelé dostanou vyšší kapacitu a další výhody

Záložky v prohlížeči se synchronizují s IE, Chromem a Firefoxem, přičemž pro dva poslední je nutné stáhnout zvláštní rozšíření. Proč Apple nepodporuje Edge? Zmíněná podpora PIM umí synchronizovat e-maily, kontakty, kalendáře a úkol, avšak jen s Outlookem 2016 a novějším. Proč ne se systémovými aplikacemi ve Windows 10, které běžným uživatelům stačí a jsou funkčně srovnatelné i s tím, co má Apple na macOS?

Zdroj: Microsoft

Vyšel nový iCloud pro Windows 10. Je dokonce i v Microsoft Storu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. ??? Akože neni stiahnutie fotiek automatické? Mne to tak sťahovalo obsah galérie telefónu už pred pár rokmi do PC. To čo som odfotil sa okamžite odosielalo do icloudu (v závislosti na nastaveniach) a následne sa to stiahlo aj do PC. Ak potrebujem nejaký súbor dostať do telefónu, tak ho jednoducho presuniem v PC do ikonky iCloud a behom pár sekúnd (v závislosti na pripojení internetu) ho mám v telefóne.

    Dnes si už ani neviem predstaviť jednoduchší spôsob posielania súborov medzi PC a telefónom. Žiadne otravne káble, ani čakanie na dokončenie odosielania a následne odpojenie káblu…
    Takto je to defakto bez starosti a v podstate okamžite prístupné.

    Určite neni aplikácia dokonalá a zaslúžila by si pár vylepšení, ale princíp akým teraz funguje je vyhovujúci a rozhodne plynulejší, ako používanie káblov, či rovno iTunes. Ten som ostatne nepoužil ani nepamätám…