V roce 2020 Apple uvede pět iPhonů, v roce 2021 se zbaví konektoru

5
apple iphone 11 pro 1600
Apple iPhone 11 Pro

Analytik Ming-Chi Kuo, který je již léta spolehlivým zdrojem informací o nadcházejících produktech Applu, teď zahraničním médiím poslal predikce týkající se iPhonů pro příští dva roky.

Jako hotovou věc bereme to, že v březnu dorazí „iPhone SE 2“, který v těle iPhonu 6/7/8 nabídne modernější hardware v čele s čipem Apple A13 a 3 GB RAM. Na podzim pak na něj navážou ne tři, ale dokonce již čtyři „iPhony 12“. Základní model se dvěma foťáky totiž přijde ve dvou velikostech: s kompaktním 5,4″ a větším 6,1″ displejem, v obou případech již půjde o OLEDy. Modely Pro prý nabídnou úhlopříčky 6,1″ a 6,7″, budou mít tři foťáky a oproti současnosti dostanou hloubkový ToF senzor, který by měl pomoci při focení portrétů.

Dvanáctky dostanou rovnou 5G modem, ale síťová výbava se má lišit v závislosti na zemi. Na velkých trzích jako USA, Kanada, Británie, Japonsko nebo Korea bude plnohodnotný modem i s podporou mmWave sítí (frekvence nad 20 GHz), v jiných zemí bude 5G podporováno jen do pásem pod 6 GHz. Žádný velký hendikep, milimetrové vlny budou mít nicotné pokrytí ještě minimálně několik let.

Hrubé specifikace údajných iPhonů pro rok 2020
iPhone SE2 iPhone 12 iPhone 12 Max iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro Max
displej 4,7″, IPS 5,4″, OLED 6,1″, OLED 6,1″, OLED 6,7″, OLED
zadní foťáky 1 2 2 3 + ToF 3 + ToF
modem LTE 5G 5G 5G 5G

S pěti novými iPhony a případným ponecháním starších modelů v prodeji se nabídka Applu výrazně rozšíří a mohla by pomoci vrátit jablečné mobily zpět k růstovému tempu. Kvůli podpoře 5G, větším displejům a novým senzorům by ale ty nejvyšší modely mohly opět prodražit. Kdo ví…

iphone 2020 2021 kuo
Takové by měly být iPhony v roce 2020 (foto: Ming-Chi Kuo / MacRumors)

Kuo zatím žádný hrubý nástřel cen nemá. Zato již odhaduje, jak by mohl vypadat rok 2021. Podle něj přijdou „iPhone SE 2 Plus“ s větší úhlopříčkou a klasické modely „iPhone 13“ se již zbaví konektoru Lightning. Nenabídnou přitom USB-C, budou prý zcela prosté konektorů. Není to zase tak bláznivá myšlenka. Společnosti Meizu a Vivo již vyrobily smartphony bez zdířek a tlačítek, vše lze nahradit kapacitní dotykovou vrstvou a bezdrátovými technologiemi. Ale ne všem se taková budoucnost musí líbit.

Zdroj: MacRumors

V roce 2020 Apple uvede pět iPhonů, v roce 2021 se zbaví konektoru
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (65.71%) 7 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. Apple má príkladnú vyladenosť SW/HW, ale iPhone 11 nestačí na konkurenčné vlajky foťákom, takže prvá vec dvanástky by malo byť osadenie fotomodulom s podstatne rozmernejším čipom. Súčasný iPhone disponuje pidičipom s uhlopriečkou len 1/2,55″, kdežto Huawei Mate 30 Pro má podstatne večší čip 1/1.7″ a vrchol predstavuje Xiaomi Mi 10
  s veľkosťou snímača 1/1,33 palca, to už áno.

  • „Nestačí“ mi přijde jako docela přehnané tvrzení. Větší čip by určitě pomohl zmírnit ten šum, které je na fotkách dost (ale zase se to nesnaží agresivně žehlit), ale jinak jsou ty foťák konzistentně dost dobré za všech světelných podmínek a hlavně na všech ohniscích. Jinde (až na vlajky Huaweie) je vidět, že se soustřeďují hlavně na ten primární foťák.

    • Prosím vás! Typický Číňan…
     Všetko hnať do extrémnych čísiel v technických údajoch, ale konečne prevedenie potom pokrivkáva, pretože na ladenie nemenej dôležitých veci už nezostalo nič z rozpočtu.

     Krásna ukážka nech je “makro” objektív v týchto značkách. Defakto je to nepoužiteľné a zbytočne, ale je to tam, pretože objektív navyše predáva. Ten je totiž v špecifikáciách vidieť. Zdravý rozum a vyladenie inej časti už toľko nie.

     Vami spomínané fotáky majú tiež problém s chromarickou aberaciou, alebo prílišným zahnutím okrajov pri sirokáčoch a pod. Čiže všetko veci, ktoré ma iPhone vyladené podstatne lepšie, ale na prvý pohľad si to amatér nevšimne a presne na toto vsádzajú. To iste platí o videu, ktoré ma iPhone stále lepšie, ako akákoľvek konkurencia.

     Ľuďom ale stačia veľké čísla a hneď je Apple ďaleko za konkurenciou. Pravda ale taká čierna a biela není. Mám 24 mpx apsc čip a fotky z toho sa nedajú porovnávať so žiadnym telefónom. Navyše, nech sa výrobca snaží akokoľvek, tak fotky z mobilu sú vždy tak nejak ploche, bez vrstiev, bez hĺbky…
     A to ma len 24mpx, že áno. 108mpx v mobilnom čipe je len ďalšia komédia z Činy 🙂

 2. Nový 108MPx snímač s uhlopríečkou 1/1.33″, teda na mobily veľký čip rozhodne neni komédia z Číny. Fotky sa získavajú prevzorkovaním do rozlíšenia 27MPx. Na vývoji snímača spolupracoval Samsung a Xiaomi. Chromatická aberácia, ktorú spomínaš ako zásadný problém je práve veľmi dobre poriešená, tu skutočne nevidím problém. Čo sa týka plochého dojmu fotografií z mobilov, to je vlastne zapríčinené veľkosťou respektive malosťou používaných snímačov a tým sa práve ten nový čip odlišuje, navyše je zasklený objektívom so svetelnosťou F1.7, takže už tam vstupuje hlbka ostrosti a to je veľmi dobre. Dnešné mobilné procesory disponujú veľkým výkonom, ten je práve zmysluplne využitý pre výpočet finálneho snímku z ohromného množstva údajov snímača. Inak, kvalita fotorežimu mobilov pekne stúpa a to fotím/fotil som všetkým možným od jednopalca cez m4/3, APS-C po FF.