14 největších iPhone failů. Co Apple zkazil a jak se k tomu postavil?

Bavíme-li se o konkrétních modelech, jsou iPhony nejpopulárnějšími telefony světa. Kvůli tomu se na ně nahlíží kritičtěji než na konkurenci a z každé chyby média i uživatelé dělají velký problém. Co všechno už iPhony postihlo a jak se k tomu Apple postavil?

4
Steve Jobs představuje iPhone 4
Steve Jobs představuje iPhone 4 (zdroj: Matthew Yohe / Wikipedia)

Nikdo není neomylný, ani Apple ne. iPhony v minulosti trpěly řadou chyb, ze kterých se výrobce dokázal poučit. Některé vyřešil softwarovou cestou, jiné až s novou generací hardwaru. Podívejte se s námi do historie hlavních problémů iPhonů a také toho, jak se k nim Apple postavil.

Předchozí
Následující

Roky 2007 až 2012

Vždyť to nic neumí

Problém: Hned první iPhone představený v roce 2007 se u uživatelů stal terčem posměchu. Apple sice přinesl revoluční dotykové ovládání, ale telefon neuměl posílat MMS, nepodporoval Javu ani Flash.

První Apple iPhone z roku 2007
První Apple iPhone z roku 2007

Řešení: MMS se nakonec nikdy nestaly náhradou SMS a ve srovnání s jednoduchými textovkami se jich poslalo jen zlomek. iPhone 3G už ale MMS podporoval. Aplikace v Javě a distribuce skrz fanouškovské stránky nebo portály operátorů prohrály válku s App Storem. Ten byl ale rovněž představen až v roce 2008 s iPhonem 3G. Flash je dnes mrtvá věc.

Ztracený iPhone a policejní zátah

Problém: Apple v roce 2010 představil iPhone 4 s úplně novým designem a funkcemi. V předstihu se k němu záhadně dostal redaktor magazínu Gizmodo a všechny zjištěné informace a fotky vystavil na webu. Apple případ nahlásil policii, ta zorganizovala razii, dostala se do redaktorova bytu a zabavila mu část vybavení. Čelil také žalobě.

Ukradený iPhone 4

Řešení: Pro Apple to bylo špatné PR, ale firma za to nemohla. O rok později byli odsouzeni dva muži, kteří v baru našli zapomenutý prototyp telefonu jednoho z inženýřů Applu a prodali jej redaktorovi za 5000 dolarů. Gizmodo je od té doby v nelibosti Applu.

Držíte to špatně

Problém: Brzy po uvedení do prodeje iPhonu 4 (2010) si uživatelé všimli, že se jim ztrácí signál, pokud telefon drží v ruce. Potvrdily to různé nezávislé zdroje.

Jobs ukazuje, že signál vypadává všem
Jobs ukazuje, že signál vypadává všem

Řešení: Steve Jobs uspořádal mimořádnou tiskovku, na které problém objasnil. Problém se ztrácejícím se signálem prý mají všichni výrobci, ale u nich nikdo takovou aféru nevyvolal. Applu si prý stěžovalo jen minimum zákazníků. I tak ale upravil indikaci signálu v iOS, zákazníkům zdarma rozdal plastové kryty (tzv. bumpery), se kterými k výpadkům nedocházelo. A v iPhonu 4S už byly antény jinak uspořádané.

Velký bratr vás sleduje

Problém: Apple v iOS 4 začal sledovat a uchovávat polohu uživatelů, kteří s tím sice souhlasili, ale nejspíš o tom vůbec nevěděli.

Záznam polohy iPhonu
Záznam polohy iPhonu (zdroj: RadarOreilly)

Řešení: Firma opět podala veřejné vysvětlení. Telefony skutečně uchovávají polohu zařízení, protože pro Apple sestavují databázi Wi-Fi hotspotů a mobilních vysílačů. Tyto údaje se posílají v anonymizované podobě na servery Applu, nejsou poskytovány třetím stranám, slouží pro lepší navigaci. Totéž dělá i Google, v obou případech lze sledování vypnout.

Žádná cesta nevede do Říma

Problém: V roce 2012 přichází iPhone 5 a s ním iOS 6. Apple v systémových mapách přestal využívat podklady od Googlu, ale licencuje si mapy od TomTomu a jiných zdrojů. Jenže se ty mapy nedaly používat, ukazovaly úplně nesmyslné údaje.

iOS 6: Google Maps vs. Apple Maps
iOS 6: Google Maps vs. Apple Maps (zdroj: theamazingios6maps)

Řešení: Tim Cook opět přispěchal s veřejnou omluvou. Přiznal, že aplikace je zatím špatná a doporučil prozatím konkurenční řešení od Googlu, Microsoftu nebo Nokie.

Pozor. Článek pokračuje v další kapitole…

Předchozí
Následující

4 KOMENTÁŘE

  1. Väčšinu z toho by som nazval skôr hlúposťami, ako failami. Čo ma užívateľ s tým, že nejaký redaktor čelil obžalobe? Nemal byt debil…

    Apple sleduje užívateľov, aj keď to sami povolili, ale nevedeli o tom? No, nevedomosť neospravedlňuje, povie Vám to kdejaký blby policajt… Google dnes sleduje svojich užívateľov cez Android aj napriek vyslovenému zákazu užívateľa odosielať akékoľvek informácie, napr…

    Ale hlavne ide o fakt, že u Apple sa všetko až moc nafukuje a hneď za tým tí menej inteligentnejší vidia obrovské spiknutie a v extrémnych prípadoch dokonca politicko-vojenské operácie. Každý výrobca na svete robí kdejake “nepekne” veci, ale nikoho to nebude tak zaujímať, ako práve u Apple. Keby užívatelia iných značiek videli, čo všetko za špinavosti sa deje u jeho obľúbeného výrobcu, na ktorého nedá dopustiť…

    Naopak, nie fanatizmus Applistu je neuveriteľný, ale hlúposť a nevedomosť niektorých ľudí je neuveriteľná.