Válečná sekera zakopána. Apple se dohodl s Qualcommem na dodávce čipů

4

Týden je ve světě IT dlouhá doba. Ještě ten minulý se objevily spekulace, že by 5G modemy pro nové iPhony chtěl nečekaně nabízet Huawei, protože s Qualcommem Apple vede válku, Samsung nemá dost výrobních kapacit a Intel nejspíš nestíhá. Krok Huaweie nakonec v rozhovoru pro CNBC potvrdil šéf Huaweie Žen Čeng-fej. Jenže je všechno jinak.

Zástupci Applu a Qualcommu vydali společné mírové prohlášení. Firmy ukončují veškeré patentové spory, které spolu měly, a podepsaly i dohodu do dodávce nových čipů. Počínaje 1. dubnem bude Qualcomm pro Apple po dobu šesti let dodávat modemy pro mobilní sítě, ve smlouvě je navíc opce pro případné prodloužení o další dva roky. To je obrat o 180°, neboť Apple produkty Qualcommu před rokem ze svých produktů vyčlenil a využíval modemy od Intelu.

Všichni proti Qualcommu

Qualcomm měl rozehraných několik soudních a úředních sporů po celém světě. Úřady (i ty evropské) jej pokutovaly kvůli zneužívání dominantního postavení, protože licence k esenciálním patentům pro 3G/4G sítě nabízel za diskriminačních podmínek. Vadily též dohody o exkluzivitě, které bránily hospodářské soutěži.

Apple proti Qualcommu vyjel, protože mu údajně dlužil miliardu dolarů jako rabat, a ještě po něm chtěl platit za technologie, které vymyslel sám Apple. Na to Qualcomm zareagoval protižalobou, v níž tvrdí, že Apple opravdu zneužívá jeho patentů a nedal za ně ani cent.

Tak či onak, válečná sekera je teď zakopána. Firmy neprozradily pozadí dohody, takže nevíme, pro koho bude smlouva výhodnější. Obecně z ní ale bude těžit hlavně Qualcomm, jehož čipy se tak mohou každý rok objevit ve více než 200 milionech iPhonů a iPadů. Současná generace zařízení už sice přežije s Intelem, ale u nových zařízení pravděpodobně dojde ke změně. Že dohoda prospěla zejména Qualcommu, naznačují i akciové trhy, kde firma ze dne na den posílila o téměř čtvrtinu.

qualcomm apple dohoda akcie
Akcie Qualcommu po dohodě s Applem vystřelily nahoru o čtvrtinu (foto: Google Finance)

Smír Applu a Qualcommu měl přímý vliv i na Intel. Ten promptně reagoval tím, že přestane vyrábět modemy pro smartphony a zaměří se jen na infrastrukturu. Více v článku Honzy Olšana.

Válečná sekera zakopána. Apple se dohodl s Qualcommem na dodávce čipů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Tak trochu jsem to čekal, že vrána k vráně sedne a i přes určitě nevýhodnou nabídku vzhledem k tomu, že hawei rozhodně ne se se skřípěním zubů domluví. On Qualcom taky není svatoušek a prodávat modemy cenově podle toho do jak drahého zařízení půjde, už dávno měl dostat mastnou pokutu.