Apple slibuje nejlepší mapy na světě. Začne je budovat od píky

0
Apple Maps
Apple Maps
-
Zdroj: Apple

Je to šest let, co se Apple zbavil závislosti na Googlu a do iOS integroval vlastní mapy. A byl to průšvih nevídaných rozměrů, který Tim Cooka dokonce přiměl k veřejné omluvě a doporučení konkurenčních map. Na mapách chyběla spousta informací, navigace uživatele vedla všude možně, jen ne nejkratší cestou po silnici atd. Firma nicméně mapy postupně zlepšovala až do uspokojivého stavu.

Uspokojivý ale není prvotřídní. To chce Apple změnit. Viceprezident firmy Eddy Cue v reportáži magazínu TechCrunch prozradil, že před čtyřmi lety začal Apple s budováním zcela nových map. Už se nechce spoléhat na zdroje třetích stran jako TomTom nebo OpenStreetMap, ale podklady si bude tvořit sám.

Apple zužitkuje auta i všechny iPhony

Po Kalifornii už jezdí jeho mapovací dodávky ne nepodobné autům, která Google používá pro Street View. Na střeše mají přesnou GPS, čtyři laserové snímače a osm kamer, které zachycují okolí vozu ve 3D. Apple si sám zakresluje silnice do vektorových podkladů, měří vzdálenosti, sleduje dopravní značení, a přitom jako konkurence rozostřuje obličeje i registrační značky aut. Vlastní obdobu Street View zatím firma nepředstavila, na to má možná zatím málo nafoceno.

Při tvorbě map mu pomohou také samotní uživatelé. Apple chce pomocí iPhonů zjišťovat, kudy lidé chodí a jezdí, jak rychle atd. Opět přitom myslí za co nejlepší zabezpečení. Údaje jsou šifrované a navíc firma získává jen náhodné segmenty tras, ze kterých nelze identifikovat osoby ani jejich kompletní trasu z místa A do B. Takto získaná data pak ještě porovnává s aktuálními satelitními snímky.

Apple se chce naprosto zbavit externích dodavatelů dat, díky čemuž bude moci mapy rychleji aktualizovat a ohýbat pro vlastní potřeby. Jak navíc opakuje, bude u nich mít i jistotu, že vznikly s ohledem na ochranou soukromí.

Nové Apple Maps
Nové Apple Maps mají být přehlednější (zdroj: TechCrunch)

Cíl není zrovna malý – vytvořit nejlepší mapovou aplikaci na světě. TechCrunch spekuluje, že to může mít souvislost se stále zvažovanými autonomními vozy od Applu ale také pokročilou navigací v rozšíření realitě. K obojímu bude potřebovat přesné a čerstvé mapy včetně 3D modelů okolí.

TIP: Google, Seznam, Bing, Apple, OSM a další. Kdo má hezčí mapy?

Firma prozatím vytvořila nové mapy San Francisco Bay Area, ale průběžně bude mapovat i další regiony a státy. Kromě nových podkladů a databázi zájmových bodů se mapy dočkají i nových funkcí a také odlišného vzhledu. Novinky však Apple bude servírovat postupně. Žádné konkrétní termíny neznáme, něco se ale nejspíš dozvíme na zářijovém představení nových iPhonů spolu s iOS 12.

Apple slibuje nejlepší mapy na světě. Začne je budovat od píky
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 7 hlasů