ARM procesory Qualcommu s architekturou Nuvia mají jméno: jádro je Oryon, příchod 2023

4
ARM procesor Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 1600
ARM procesor Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3
-
Zdroj: Qualcomm, via ComputerBase

Chvíle procesorů ARM v noteboocích (s Windows) může přijít příští rok. Bude se jmenovat Oryon.

Svět počítačů „PC“ s procesory ARM je momentálně v ambivalentním stavu – tato alternativní platforma existuje včetně podpory operačního systému Windows 10 a 11, kde i lze provozovat emulované aplikace přeložené pro klasický x86 (či x86-64) procesor. Ale SoC, na nichž jsou založené, jsou deriváty architektur ARM Cortex pro mobily a chybí jim výkon. Proto se hodně nadějí vkládá do procesorů Qualcomm s jádry Nuvia, která mají přinést výrazně lepší výkon, nebo to tak alespoň maloval „hype“, jenž se kolem nich utvořil. Tyto SoC budou zcela novou řadou v portfoliu Qualcommu, a pokud jde o doteď téměř čistě „Wintel“ počítače a notebooky, mohly by všechno změnit.

Pro kontext je třeba připomenout, kde se architektura Nuvia vzala. Před pár lety jsme byli možná na absolutním vrcholu zájmu o procesory ARM od Apple. Tehdy vykazovaly velké každoroční nárůsty výkonu a zdálo se, že Intel a AMD za nimi beznadějně zaostanou a tento vývoj už nikdy nebudou stíhat. To se pak ale nestalo, naopak se zpomalila evoluce architektur Applu. Ale v tehdejší atmosféře, kdy ARM vypadal jako nezastavitelná síla, se část inženýrů vyvíjejících CPU architekturu pro Apple osamostatnila a založila si startup Nuvia. Od toho se čekalo, že přinese podobně revoluční ARM procesory.

A právě Qualcomm pak Nuvii koupil a oznámil, že architekturu a její další potomky bude používat v procesorech pro notebooky. Od těch tedy je očekáván podobně vysoký výkon a efektivita, jaká je chválená na čipech jako Apple M1. Poptávka po mediálních „příbězích“ způsobuje, že se často zjednodušeně mluví o „Apple killerech“ a podobně, i když nic takového samozřejmě Qualcomm neříká.

Před nedávnem se sice až nepochopitelně proti tomuto plánu – který by mohl této procesorové instrukční sadě jako takové velmi pomoci – začal stavět na zadní samotný ARM, ale Qualcomm podle všeho plány na nasazení procesorů s jádry Nuvia do PC nezměnil.

Více: Střelba do vlastních řad? ARM žaluje Qualcomm, chce mu zakázat použití architektury Nuvia

Nové jádro je Oryon, celý procesor bude dál Snapdragon

Nyní firma oznámila, že „Nuviácká“ architektura přijde na trh pod označením Oryon – máme pro ni tedy konečně jméno. Není jasné, zda to bude architektura již nějak odlišná od toho, co vyvíjela Nuvia původně jako startup, nebo jsou úpravy jen dílčí. Oryon by mělo přesněji být přímo jméno pro samotné jádro CPU.

Oryon bude jádro CPu tvořící komponentu procesorů Snapdragon
Oryon bude jádro CPU tvořící komponentu procesorů Snapdragon (zdroj: Qualcomm)

Qualcomm je ale, zdá se, stále hrdý na svou značku Snapdragon. A tak zřejmě nevyužije příležitost s příchodem těchto výkonnějších jader (tedy aspoň doufejme, že nepůjde o zklamání jako u vlastních CPU jader Samsungu) provést „rebranding“ a zavést pro PC procesory nějaké nové jméno. Na to by se Oryon docela hodil, něco jako „Qualcomm Oryon 9000“ by neznělo zle.

Místo toho se tyto vyhlížené PC procesory budou stále jmenovat Snapdragon, ovšem jejich CPU jádra budou Oryon (místo dnešního Kryo, respektive reálně Cortexů). Ponechání značky Snapdragon má i určitou logiku, protože v notebookových procesorech bude pořád hodně DNA z dnešních mobilních Snapdragonů – tzv. uncore, AI jednotka, multimédia, GPU a další bloky budou asi převzaté z mobilních SoC.

Oryon přijde už příští rok?

Jednu dobu Qualcomm uváděl, že by dle jeho plánů příchod těchto procesorů do PC snad mohl nastat už příští rok (2023). Mezitím se začalo mluvit i o roce 2024, ale to jsou, zdá se, spekulace. Byť zpoždění by se asi dala očekávat už jenom kvůli sporu s ARMem a jeho až trošku šokujícímu požadavku, aby Qualcomm doslova zahodil a smazal vyvinutá IP.

Qualcomm Oryon oznámení
Qualcomm Oryon – oznámení (zdroj: Qualcomm)

Qualcomm totiž momentálně jako čas, kdy konečně „přijde Nuvia“, pořád uvádí rok 2023. Firma mluví o tom, že nynější oznámení jména Oryon (a už vlastně ničeho dalšího, technické podrobnosti jsou pořád pod pokličkou) je jakousi návnadou předcházející „dalšímu dění v roce 2023“.

I pokud by se stalo, že komerční dostupnost zařízení (tedy hlavně notebooků) s procesory Snapdragon už založenými na architektuře Oryon nastane pro nás kupující reálně až po začátku roku 2024, samotné procesory a jejich platforma budou pravděpodobně představeny ještě v druhé polovině roku 2023. Tak to ostatně bývá i se SoC pro mobilní telefony, které bývají prezentovány o něco dřív než telefony na nich založené a s náskokem několika měsíců před reálnou dostupností v obchodech.

Každopádně se snad čas, kdy ARM notebooky s procesorem ARM víc dospějí, přiblížil.

Zdroje: Qualcomm, Liliputing

ARM procesory Qualcommu s architekturou Nuvia mají jméno: jádro je Oryon, příchod 2023
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

4 KOMENTÁŘE

 1. Do úsporný noťasů vyvíjet něco na bázi ARM má smysl. Uvidíme kam se dostanou. Problém vidim spíš v tom softwaru. Microsoft se s Windows nikam moc nehrne a Chrome a Android to jsou parodie vhodné maximálně do hloupých telefonů. Qualcomm by podle mého názoru měl zainvestovat do portů linuxu pro ARM, který se také vyvíjí bez finančních injekcí dost pomalu.

  • Neviem, ci to ma az taky zmysel. Usporny notas vies vyrobit bez problemov aj s AMD/Intel CPU. Ono je to zaujimave z pohladu konkurencie, ktora je dobra na vyvolanie tlaku.
   Pozri si testy notebookov a ich spotrebu. Je poriadne nizko. Vplyv CPU pri nizkej zatazi je maly. Pri vysokej zatazi tam vela nenarobis.
   Da sa ist cestou separatne/specializovane jednotky pre najpouzivanejsie cinnosti a optimalizacie SW v kombinacii s lepsim vyrobnym procesom. Tou cestou isiel Apple a jeho CPU nieje extremny zazrak oproti konkurencii len vyuzil lepsi vyrobny proces ako konkurencia a vyuzil vyhodu uzavreteho systemu,ktory si vedel vyladit na svoj obraz.

   • Unifikovaná paměť a specializované jednotky jsou zásadní výhody Apple Silicon. Pokud dojde v rámci řešení na hrubou sílu (CPU/GPU) Apple Silicon řešení zaostávají jak v celkovém dostupném výkonu tak v poměru cena/výkon, o jejich nerozšiřitelnosti ani nemluvě.