Virtuálové: „Velcí operátoři nám nenabízejí férové ceny“

10

Asociace českých virtuálních operátorů poslala premiéru Andreji Babišovi dopis, ve kterém mu děkuje za snahu snížit ceny za mobilní služby. Zároveň však uvádí, že novelizace zákona a vstup čtvrtého operátora nejsou jediným řešením, jak s trhem pohnout. Možnou cestou je upravení velkoobchodních nabídek, které mezi sebou uzavírají síťoví operátoři (O2, T-Mobile a Vodafone) a virtuálové.

Operátoři v aukci kmitočtů 800, 1800 a 2600 MHz přijali závazek, že musí nabízet přístup ke svým sítí za férových podmínek tak, aby virtuální operátoři mohli poskytovat konkurenceschopné tarify. A v tom podle AČVO trh selhává a ČTÚ tento stav neřeší. Před dvěma lety sice vyhrožovalo O2 a Vodafonu odebráním licencí, ale obě firmy upravily ceníky a od té doby již debaty o velkoobchodní nabídce utichly.

Virtuálové nemohou konkurovat cenou

Na Cnews jsme dlouhodobými kritiky velkoobchodních cen, zmiňoval jsem to ostatně i v nedávném komentáři k Babišově novele. Virtuální operátoři nemohou nabídnout srovnatelné tarify, když velkoobchodní ceny jsou leckdy vyšší než ty maloobchodní pro spotřebitele. (Nehledě na výhodnější rámcové smlouvy uzavírané s podniky a úřady.)

Nákupní ceny běžného volání, SMS a datových balíčků pro virtuální operátory jsou nyní totiž vyšší, než je běžná maloobchodní cena pro ostatní firemní zákazníky a zejména mobilní data, o kterých se tak často mluví, nakupujeme za několikrát vyšší ceny, než je běžná maloobchodní cena na trhu! Na českém mobilním trhu je tak masivně uplatňována nepřijatelná praktika stlačování marží, která konzervuje stávající stav,“ uvádí Pavel Humpolík, předseda AČVO.

TIP: Jestli přijde čtvrtý mobilní operátor, se rozhodne ještě letos

„V současnosti je diskutována možnost zajištění větší konkurence na trhu vstupem čtvrtého mobilního operátora. Domníváme se, že je to cesta zdlouhavá a riskantní. MPO a ČTÚ mají zákonnou povinnost vytvářet předpoklady pro řádné fungování hospodářské soutěže, kterou však nenaplňují. Pokud nám bude umožněno nakupovat mobilní služby za spravedlivých velkoobchodních podmínek, dokážeme nabídnout nižší ceny mobilních služeb všem běžným spoluobčanům,“ dodává Humpolík.

Kolik virtuálové platí za data?

Síťoví operátoři mají povinnost zveřejňovat velkoobchodní ceníky na webu, takže jsme se do nich podívali. Pokud si menší virtuál nevyjedná lepší podmínky, mobilní data pro něj znamenají velké náklady, které musí přenést do svých cen. Jen považte.

O2

Ceník

 • jednorázový poplatek za připojení do systému: 27 000 000 Kč
 • fixní měsíční poplatek za využívání sítě (pro 1 až 100 000 SIM): 800 000 Kč
 • fixní měsíční poplatek za využívání sítě (pro každých dalších 100 000 SIM): 500 000 Kč
 • měsíční poplatek za každou aktivní SIM kartu: 80 Kč (po 100 000 vydaných SIM pak 16,45 Kč)
 • cena za přenesený megabajt na mobilu: 0,104 Kč
 • cena za přenesený megabajt u fixního připojení: 0,0052 Kč

T-Mobile

Ceník

 • jednorázový poplatek za připojení do systému: 24 800 000 Kč
 • fixní měsíční poplatek využívání sítě: 500 000 Kč
 • měsíční poplatek za každou aktivní SIM kartu: 40 Kč
 • cena za přenesený megabajt na mobilu: 0,101 Kč
 • cena za přenesený megabajt u fixního připojení: 0,015 Kč

Vodafone

Ceník

 • jednorázový poplatek za připojení do systému: 33 000 000 Kč
 • fixní měsíční poplatek využívání sítě: 750 000 Kč
 • měsíční poplatek za každou aktivní SIM kartu: 45 Kč
 • cena za přenesený megabajt na mobilu: 0,0492 Kč
 • cena za přenesený megabajt u fixního připojení: 0,0050 Kč
 • virtuál musí do šesti měsíců provozovat alespoň 50 000 aktivních SIM

To vše jsou jen (ne)přímé ceny za využívání mobilních dat. Operátoři k nim mají ještě  podmínky na minimální měsíční plnění pod hrozbou vysokých pokut. Další poplatky se týkají ještě pronájmu kapacitních linek atd.

TIP: Češi mají nejhorší mobilní tarify v EU, říká Evropská komise

Všichni síťoví operátoři mají v ceníku tarif s 10 GB dat za 500 Kč, kde megabajt vychází na maloobchodních 5 haléřů. Tomu se rovná jen velkobochodní nabídka Vodafonu, ale v ceně není daň, případné volné minuty/SMS ani ony další poplatky za to, že virtuál vůbec může k síti přistupovat.

Virtuálové: „Velcí operátoři nám nenabízejí férové ceny“
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.4%) 25 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. „jednorázový poplatek za připojení do systému“

  To je hustyyy, si vsichni tri delaji z lidi i z virtualu prdel. :-/

  Pro uplnost, nekteri „virtualove“ jsou vysoce konkurencni, ovsem ty obvykle vlastni pres dcerinou spolecnost nektery z trojice hlavnich operatoru nebo to dokonce ani neni zadny virtual ale jen na oko odlisena znacka.

 2. Chudák můj virtuální operátor. Já mu platím měsíčně většinou do dvacky, minulý měsíc jsem se tedy odvázal a zaplatil mu 26 korun a 74 haléřů a on přitom za mě platí O2 něco kolem 100 korun.

 3. Virtuálové: „Velcí operátoři nám nenabízejí férové ceny“
  ———————————————————————————

  No, mají smůlu Virtuálové .

  Já naštěstí získal férové ceny pro sebe, rodinu i známé .

  Od jednoho Českého Virtuála za 50kč. na Rok- to je férové .

  No a na ostatní služby mám Férové Ceny Zahraničních Operátorů, do celé Evropské Unie .
  Útratou za rok se pohybuji kolem 1000 kč. A to se vyplatí .

 4. Pořád stejná písnička. Všichni 3 operátoři nabízejí ceny a podmínky lišící se v zanedbatelných detailech a haléřových položkách, ale státní orgány, které na to mají dohlížet, to neshledávají jako kartel. Nanejvýš se z toho čas od času udělá předvolební med kolem huby, který se ale podezřele rychle vypaří a „skutek utek“.

  Někde by to mohlo být překvapivé, pro nás, co víme, jak funguje česká státní správa to překvapivé není. Nanejvýš se můžeme dotazovat, co ministryně průmyslu dostala odměnou za svůj nehorázný výrok a kolik dávají operátoři všimné ČTÚ, že je nechá okrádat české zákazníky…

 5. Přesně tak, takže je lituješ úplně zbytečně a ten blábol jsi sem napsal akorát proto abys demonstroval jaký jsi hipster. Zatímco kdysi jsi byl ochoten vyhodit úplně nesmyslné peníze za službu která vpodstatě nefungovala, dneska když máš možnost za relativně racionální peníze využívat funkční službu, tak na to kašleš a ještě se tím pochlubíš … neuvěřitelné 😂

 6. Ten vstupní poplatek celkem chápu. I fixní platbu za SIM. Je tam proto, aby si nemohl založit virtuála doslova každej (a tím poskytovat služby např. sám sobě, rodině atd).
  Ale ty pálky jsou neskutečný… Udělat tu virtuála a čekat výdělek musí být hrozně naivní a řekl bych ojedinělý.