Češi mají nejhorší mobilní tarify v EU, říká Evropská komise

6

Analytická společnost Empirica pro Evropskou komisi vypracovala studii s názvem Mobile Broadband Prices in Europe 2018. Během loňského února procházela ceníky operátorů v jednotlivých státech EU a srovnávala výhodnost tarifů. Z každé země evropské osmadvacítky vybrala dva či tři největší operátory a poskládala jejich tarify a balíčky tak, aby odpovídaly 13 spotřebitelským košům.

Sedm košů je čistě datových rozdělených od 256 MB (proč?) do 20 GB. Hlasové tarify pak kombinují volání, SMS i data. V základním koši je 30 volání, 100 SMS a 100 MB, v nejvyšším pak 100 voláním 140 SMS a 5 GB dat. Ono „volání“ má v pozadí složitou kalkulaci dle minut provolaných do vlastní či cizí sítě. Nemá smysl se v tom ale nimrat, pro všechny země platila stejná pravidla.

Empirica navíc nesrovnala jen ceníky a nepřevedla je do eur, ale zohlednila také paritu kupní síly. To znamená, že 20 eur má jinou relativní hodnotu v Česku a jinou v Německu, kde jsou násobně vyšší platy. Díky této normalizaci jsou německé tarify označené za relativně levné a ty české mezi drahé, přestože za ně Němci platí stejně nebo více než my.

Česko na chvostu

Nebudeme vás dlouho napínat a stejně jste četli nadpis. Češi jsou na tom ze všech zemí EU nejhůře. Fakticky je pod námi ještě Kypr, ale to jen proto, že má méně výhodné čistě datové tarify. Při srovnání spotřebních košů kombinujících volání, SMS a data jsme na tom hůř. Pět ze šesti tarifů jsou označené jako drahé, v Kypru jen dva z šesti. Slováci jsou na tom stejně mizerně jako my. Šest tarifů z šesti označených za drahé mají v Bulharsku, kde ovšem mají zase levnější datové nabídky.

TIP: Neomezená data v mobilu nebudú. Nikdy, nech si to všichni zapamatují

Na opačné straně žebříčku je Itálie, která má celkově 12 košů levných a 1 relativně levný. Polsko je druhé se dvěma relativně drahými, jedním relativně levným a 10 levnými.

 • Levné: Itálie, Polsko, Rakousko, Francie, Británie, Lucembursko, Finsko
 • Relativně levné: Slovinsko, Lotyšsko, Estonsko, Litva, Rumunsko, Švédsko, Dánsko, Bulharsko, Německo, Španělsko
 • Relativně drahé: Belgie, Nizozemsko, Irsko, Chorvatsko, Malta, Portugalsko, Maďarsko, Řesko, Slovensko
 • Drahé: Česko, Kypr

Rozdělení na levné a drahé země nemusí situace ilustrovat úplně jasně. Rozdíly jsou opravdu velké. Kupříkladu základní tarif s 30 hovory, 100 SMS a 100 MB vychází po započtení kupní síly nejlevněji za 4,10 eura (ve Francii), přičemž průměrná (nikoliv nejvyšší) cena v EU je 12,20 eura, tj. třikrát vyšší. Nejvyšší tarify se 100 hovory, 140 SMS a 5 GB dat je nejlevněji za 7,08 eura (Itálie), zatímco evropský průměr je 25,48 eur, skoro čtyřikrát tolik.

Vezmeme-li dle českých operátorů nejpopulárnější tarif, který měl loni v základu okolo 1 GB dat, tak ceny napříč EU lítají od 8 do 58 eur. Evropský průměr je 22 eur, Češi i Slováci platí dvojnásobek. Opět připomínám, že jde o relativní ceny zohledňující životní úroveň země. Celkové grafy a vybrané přehledy najdete v galerii.

Srovnání koše 300 volání, 225 SMS a 1 GB, zohledněná parita kupní síly
Země Tarif Cena (PKS)
Lucembursko Post Télecom Scoubido Mini 8,32 €
Itálie WindTre Play 8,60 €
Slovinsko Telemach Free2Go Revolucija 8,88 €
Rakousko T-Mobile My Klax Flex 5000 9,17 €
Francie SFR Red 9,36 €
Rumusko Orange Cartela PrePay 5 10,23 €
Polsko T-Mobile Na karte 10,43 €
Velká Británie Thee Essential 10,55 €
Estonsko Tele2 Snapp 5GB 12,17 €
Litva Tele2 2GB 14,56 €
Dánsko Telenor 20 15,06 €
Německo O2 Smart 600 15,24 €
Švédsko TeliaSonera Mobil Komplett 1GB 16,20 €
Lotyšsko Bite Latvia 2 GB 17,09 €
Nizozemsko T-Mobile Go Sim 1 GB 17,91 €
Finsko Sonera M 19,32 €
Irsko Vodafone Chat Extra 19,60 €
Španělsko Movistar Tuenti LOL 20,04 €
Belgie Base 15 20,56 €
Průměr EU 22,32 €
Chorvatsko HT Hibrid 4GB 22,78 €
Portugalsko Vodafone You 25,74 €
Kypr MTN 4G Smart Large 29,47 €
Malta Melita Unlimited 2 GB 32,52 €
Česko O2 Free 1,5 GB 42,60 €
Slovensko Orange Go Europe 46,30 €
Maďarsko T-Mobile Mobile L 2 GB 47,35 €
Řecko Vodafone Prepaid 300 56,43 €
Bulharsko Mobitel Mega Prima 58,54 €

Studie Empiriky vychází z ceníků za únor 2018, zpracovávala celkem 3000 tarifů a balíčků. Společnost házela do jednoho koše předplacenky i paušály (s různými délkami úvazků). Vždy vybrala ty tarify, které nejvíce odpovídaly parametrům spotřebitelských košů. V praxi tak za dané ceny mohou spotřebitelé získat mnohem více volných jednotek. Výsledky také může ovlivňovat fakt, že ne všude byly zváženy všechny nabídky. Analytici vybrali tarify operátorů, kteří mají dohromady alespoň 70% tržní podíl. Sama společnost tak dodává, že menší operátoři (třetí/čtvrtí síťoví nebo virtuální) mohou nabídnout lepší ceny spotřebitelských košů.

Češi mají nejhorší mobilní tarify v EU, říká Evropská komise
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.5%) 24 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  • Já to omezuju, co můžu (tarif za 90 korun měsíčně za volání a SMS a snad nikdy jsem ho nepřešvihl a 300 za data), ale kdybychom neměli operátorský kartel, kterému jde stát na ruku, tak jsou ceny klidně jinde. Takhle nemáme ani kam přejít, tedy reálně neexistuje konkurenční prostředí na straně nabídky.

   Je to další důvod, proč by větší sjednocení zemí EU, spolu s fungováním ve smyslu jedna unie=jeden trh, bylo pro nás (zákazníky) výhodné. Prostě jeden regulační úřad a jedna licence pro celou EU a nazdar. Krásně by odpadly problémy s roamingem (třeba na zákazníky s rámcovými smlouvami se regulace EU roamingu nevztahuje), operátoři by taky ušetřili, pokrytí v pohraničních oblastech by bylo lepší. Prostě samé výhody.
   Nabízet mobilní telekomunikační služby není jako si založit místního WiFi ISP.

 1. „se dvěma relativně drahými, jedním relativně drahým“ tady je nejspíš překlep

  jinak na 3G se v ČR krutě šetřilo, operátoři naučili lidi používat wifi kde se dá, protože EDGE byl už nepoužitelná rychlost. A teď se diví, že o 4G, kde to pokrytí je, není valný zájem. A regulace od státu ve smyslu možnosti levněji vyklouznout z úvazku a rychleji přejít, což využívá naprostá minorita, je úplně k hovnu. Bude mít pouze ten účinek, že operátoři tohle riziko strčí do cen tarifů. Čím více budou zákony řešit hloupost lidí, tím dražší všechno bude. Možnost změnit operátora po každé provolané minutě povede k tomu, že bude ta minuta stát stovku.