Takhle vypadá Atari VCS, vyzyvatel PS4 a Xboxu One

4

Atari se po 25 letech vrátí na trh s herními konzolemi. Cesta to byla spletitá a několikrát odložená (naposledy v březnu), ale pokud už se nic nepokazí, Atari VCS se začne prodávat před koncem tohoto roku. Do té doby chce firma pravidelně informovat o chystaných novinkách.

Naposledy to bylo potvrzení finálního hardwaru. Ten nakonec bude založen na neupřesněném APU sestávajícího ze dvou procesorových jader Ryzen a grafiky Vega. Konzole bude mít k dispozici 8 GB RAM a interní 32GB úložiště, které půjde rozšířit pomocí externích disků. Atari ale tento týden uvedlo, že z výbavy již vyřadilo čtečku SD karet. Konzole navíc nakonec bude vypadat jinak, než firma původně avizovala.

TIP: Google Stadia je herní revoluce. Nabídne věci, které dnešní konzole neumí

Ještě více se přiblíží svému vzoru, legendárnímu Atari 2600. Díky zúženému podstavci konzole vypadá, jako by se vznášela. Redesign ale hlavně přinesl jednodušší, ekologičtější a méně nákladnou výrobu. Inženýři původně počítali, že tělo se bude skládat z jednotlivých žeber postupně spojených k sobě. Nakonec ale zvolil jednodušší šasí tvořené dvěma částmi. Dva ze čtyř USB 3 se nově přesunuly na přední stranu, takže občasné připojování periferií bude pohodlnější. Vypínač je ale stále neergonomicky vzadu. Poslední novinkou je, že všechny konzole budou mít vepředu bílé svítící logo, které blikáním bude signalizovat momentální stav zařízení. Dle dřívějšího designu měla černá verze konzole disponovat červenými diodami.

Atari VCS tedy nakonec dorazí v limitované sběratelské edici s dřevěným dekorem. Varianta Onyx bude mít černý předek a červenou zadní stranu. Rozměry činí 312 × 150 × 51 mm. Bude tak zhruba stejně široká a vysoká jako Xbox One X, ale o devět čísel méně hluboká.

VCS je prakticky převlečené PC v hezčím balení. Běží na upraveném Ubuntu, takže do ní půjde instalovat libovolný software, ale v základním stavu bude uživatelské rozhraní přizpůsobené velkým obrazovkám a ovládání pomocí gamepadu. Každá konzole bude mít předinstalován trezor se stovkou starých her od Atari, VCS chce ale podporovat i nové tituly. Atari kromě vlastních titulů oslovila i studia třetích stran.

Před vydáním chce Atari ukázat ještě pohled do nitra konzole, ukáže finální design joysticku, gamepadu a uživatelského rozhraní. Oznámí též dostupné hry, podporu partnerů a distribuční plány.

Takhle vypadá Atari VCS, vyzyvatel PS4 a Xboxu One
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.31%) 13 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Vzhledem k tomu, že Atari už asi 10x prošlo cyklem krach, pohlcení, sjednocení, přejmenování, tak to je jen ždímání značky. Na druhou stranu, jestli se dohodli s vlastníky práv na původní hry, udělali jednoduché ovládání a budou se snažit rozšiřovat nabídku, tak by takové retro mohlo mít částečný úspěch.

    Problém s původními hrami bude v tom, že dnes už nikdo nemá malou rozmazanou analogovou TV, kde se dalo leccos odpustit.

  2. „Vypínač je ale stále neergonomicky vzadu. Poslední novinkou je, že všechny konzole budou mít vepředu bílé svítící logo, které blikáním bude signalizovat momentální stav zařízení.“

    A já už doufal, že ta debilní móda, ledek pražících do očí, skončila. A oni to ještě vylepší o blikání…