Poslanecká sněmovna má na stole hned tři návrhy zákona o elektronických komunikacích, jejichž společným znakem je dále oslabit pozici operátorů ve vztahu k zákazníkům a zlepšit konkurenci na trhu. Vládní návrh podal premiér Andrej Babiš, další připravili Piráti a Top 09.
Všichni chtějí změnit systém úvazků tak, aby spotřebitelé mohli snadno a rychle odejít od stávajícího operátora k novému. Lepší portabilita na operátory vyvine tlak, který byl měl přispět k nižším cenám služeb. Tedy teoreticky.
TIP: Babiš se sešel s operátory. Do týdne mu řeknou, co a jak
Pro plné pochopení si shrneme, jak zákon funguje v současnosti.
- Uzavřete-li s operátorem smlouvu na dobu určitou a rozhodnete-li se ji sami předčasně ukončit, operátor vám může naúčtovat pokutu do výše až 20 % zbývajícího paušálu.
- Pokud operátor v průběhu úvazku změní podmínky/ceny služby, můžete smlouvu kdykoliv zrušit bez pokuty.
- Nejdříve tři měsíce a nejpozději měsíc před koncem úvazku vás operátor musí informovat, že o blížícím se konci smlouvy a možnostech prodloužení. Sám od sebe nesmí úvazek automaticky prodloužit, bez vaše výslovného souhlasu tak smlouva bude převedena na dobu neurčitou.
- Úvazek při prvotním uzavření smlouvy nesmí být delší než 24 měsíců, operátoři jsou ale povinni na vyžádání nabídnout i kratší úvazky.
- Pokud chcete změnit operátora a přenášíte číslo jinam, celý převod včetně zániku původní smlouvy musí proběhnout do 10 dní.
- Při běžném ukončení smlouvy na dobu určitou i neurčitou je výpovědní doba nanejvýš 30 dnů.
Co navrhuje Babiš?
- Zavedení „one-stop shopu“. Při změně operátora a přenosu čísla budeme komunikovat pouze s novým operátorem, ten sám vyřídí administraci s vaším původním.
- Pokud již smlouva na dobu trvala alespoň tři měsíce, budeme ji moci předčasně ukončit bez pokuty. Pokud byla kratší, pokuta může činit maximálně 5 % zbývajících plateb.
- Přenos čísla včetně zrušení původní smlouvy se zkrátí z 10 na 2 dny.
- Zákon bude stejnými prostředky chránit nejen spotřebitele, ale také mikropodniky. Tedy podnikající fyzické osoby a podniky (právnické osoby) s méně
než 10 zaměstnanci a obratem do 2 milionů eur.
Co navrhují Piráti?
- Pokuta za předčasné ukončení smlouvy uzavřené na dobu určitou bude maximálně 5 % (místo 20 %) zbývajících plateb.
Co navrhuje Top 09?
- Pokud účastník neudělí svůj prokazatelný souhlas s prodloužením smlouvy na dobu určitou, přechází smlouva ve smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní dobou v délce 7 dní, místo 30 dní.
Kdo s koho
Nejpřísnější bič na operátory plete vládní návrh Babiše. Efektivně totiž zničí úvazky a umožní rychleji přejít ke konkurenci. Piráti by také chtěli zkrátit dobu přenosu čísla z 10 na 2 dny, v jejich návrhu ale takový bod chybí. TOP 09 je ve svých plánech nejskromnější, poslankyně Helena Langšádlová ale říká, že strana podporuje i návrhy Pirátů a Babiše.
- Návrh Pirátů byl jako sněmovní tisk 417 zaslán vládě 4. března k vyjádření stanoviska.
- Vládní návrh jako sněmovní tisk 420 byl předám poslancům 1. března. Organizační výbor projednání návrhu zákona doporučil 6. března. Podvýbor pro ICT o něm bude jednat 19. března.
- Návrh TOP 09 byl jako sněmovní tisk 421 zaslán vládě 12. března k vyjádření stanoviska.
Tyto návrhy nic neřeší. Jejich výsledkem bude jen jedno – smlouvy na dobu určitou nebudou nabízet dotované telefony (pokud je dnes ještě vůbec nabízejí). V atmosféře kartelu nebudou mít jednotliví operátoři důvod cokoli na své cenové politice měnit, protože každý z nich má už své zákazníky a všichni jsou dohodnuti, že si konkurovat cenou nebudou.
Hlavní problém je, že frekvence se draží za stovky miliónů, aby se nad nimi za dobu využívání realizovaly služby za stovky miliard Kč. Co brání vysoutěžit frekvence s určitou maximální cenou za GB a minutu s definováním povinné technologie/pokrytí (z minulosti snad máme příklady, že operátoti nechávají frekvence roky ladem, taky proč ne při jejich ceně). V duchu kartelu nemusí jednat jen s ohledem na cenu, ale i zanedbávání inovací (delší rozložení investic v čase). Ne nadarmo zásadně uvádí investice za několik let, aby tyto nepůsobily svou výší směšně.
Návrhy, které se snaží toto změnit možná zapůsobí na voliče, ale výsledku se tím nedosáhne. K čemu je klidně změna operátora 3x během dne, když ani jedna z nabídek nestojí za nic.
Operátoři platí ještě za využívání frekvencí, každý kHz za určitou sumu. To nevyužívání v minulosti mohla být jejich nákladová optimalizace. 🙂 https://www.cnews.cz/operatori-snizeni-poplatku-1000-2200-mhz
Mě se líbí jen první a poslední bod od Babiše (brr, fakt jsem tohle řekl?). Sice si nemyslím, že by to něčemu vzhledem k cenám pomohlo, ale líbí se mi jen tak, z principu, i kdyby u nás s cenami nebyl problém.
Ani jsem nevěděl, že dnešní možnosti výpovědi smluv (které považuji za zcela dostatečné a férové pro obě strany), se vztahují jen na fyzické osoby. A možnost jednat jen s novým operátorem je podle mě pro lidi asi tak 10x užitečnější a komfortnější, než zkrácení lhůty přenosu.
Naopak zmírnění sankcí při porušení úvazku podle mě fér není a byla by to těžká prasárna prakticky ničící tyto úvazky a tím výhody, které lidem poskytují. Evidentně něco takového ale prosadí. Pak budu zvědav, zda stát neskončí u nějaké mezinárodní arbitráže.
Globálně ty návrhy ale snížení cen nepomůžou a je to jen populismus a lákání voličů.