Bývalý šéf vývoje Firefoxu tvrdí, že Google dlouhodobě sabotoval konkurenční prohlížeče

Na to, že se Google systematicky chová nepřátelsky vůči konkurenčním prohlížečům, čímž jim škodí, tentokrát upozornil bývalý vysoce postavený zaměstnanec Mozilly, jenž pracoval na Firefoxu.

5

O tom, že situace na webu není ideální, se zmiňuji poměrně pravidelně. Na monopolizaci ze strany velkých firem – primárně Googlu, jenž je problematický tím, že kromě internetových služeb vyvíjí svůj vlastní prohlížeč – jsem naposledy upozornil ve svém komentáři Planeta Blink. Konec vývoje EdgeHTML není dobrý pro web. Do Googlu se o víkendu na Twitteru pustil také Johnathan Nightingale. Proč je to zajímavé?

Nejde o žádného malého vývojáře, ale o jedince, který se na vývoji Firefoxu na předních vedoucích pozicích podílel mnoho let. V Mozilla pracoval osm let, až do roku 2015. Jeho slovo má váhu, byť jeho bezprostřední zkušenosti tedy nejsou vyloženě čerstvé. Pomáhají ale dokreslit obrázek, jehož obrysy jsme pozorovali zvenčí.

V době, kdy ještě Chrome neexistoval, vývojáři a vývojářky z Googlu se s lidmi z Mozilly přátelili. Nightingale tvrdí, že na osobní úrovni se věci nezměnily ani po příchodu aktuálně nejrozšířenějšího prohlížeče. Google tvrdil, že má stejné cíle a že s Mozillou stojí na stejné straně. Známí z Googlu tomu zřejmě opravdu věřili, firma jako celek se ale tvrzení reálně vzdalovala.

Změna kultury v Googlu ve prospěch Chromu

Reklamy na Chrome se začaly zobrazovat ve výsledcích vyhledávání, když jste hledali Firefox, služby jako Gmail nebo Dokumenty Google byly zatížené chybami, jež způsobovaly zpomalení běhu mj. v prohlížeči od Mozilly. Některá technologická dema byla označena za nekompatibilní a ve Firefoxu nebyla zpřístupněna, přestože v něm reálně fungovala. Google se prý pokaždé vymluvil na to, že jde o chybu a že ji opraví.

K tématu: YouTube se ve Firefoxu a v Edgi načítá výrazně pomaleji

Takových případů byly tucty, možná i stovky, tvrdí Nightingale. Problémy Firefoxu nesvaluje pouze na Google, podle něj však jeho chování výrazně přispělo k tomu, proč se od něj mnozí odvrátili. Dlouhodobé sabotování způsobující nekomfortní používání široce používaných služeb prohlížeč poškodit mohlo.

Jenže nikdo nemá křišťálovou kouli, aby mohl bezpečně říct, jak by to vypadalo, kdyby se Google choval férově. Nightingale píše, že se vývojový tým musel soustředit na řešení potíží se službami od Googlu, místo aby vyvíjel nové funkce. To je férová připomínka. Dokázat Googlu, že záměrně sabotuje jiné prohlížeče, je ovšem těžké až nemožné.

K tématu: Chrome oslavil 10. narozeniny. Google za dekádu ovládl web

Snad jedině s výjimkou služeb, které jsou uměle omezeny pro Chrome, tyto případy jako důkaz pokračující monopolizace webu většinou akceptovat lze. Nightingale sám nevěří, že by Google byl natolik nekompetentní, aby ve svých produktech omylem nasekal tolik chyb, které musel opravit a které mezitím poškozovaly konkurenční prohlížeče.

Bývalý šéf vývoje Firefoxu tvrdí, že Google dlouhodobě sabotoval konkurenční prohlížeče
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 18 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. No já nevím, ale je to docela stará známá věc, ne? Vzpomínám si, jak jsem původní norskou Opera musel na veškerých Google stránkách maskovat za Firefox nebo Chrome, aby ji vůbec bral vážně. Zajímavé, že přítomnost v ostatních prohlížečích v roli výchozího vyhledávače Googlu nikdy nevadila. 🙃
  Když nad tím teď tak přemýšlím, třeba i to byl záměr — aby už u prvního vyhledávání v čerstvě nainstalovaném prohlížeči lidem ukázal: podívejte, jak je ten prohlížeč nemožný a neohrabaný, to jen náš Chromium je ten pravý a nejlepší.

  (Pro ty, kdo tu dobu nepamatují: Google vždy Opeře naservíroval nějakou základní HTML verzi vyhledávače a Gmail a ještě k tomu v mnohdy takové pošahané podobě, kdy některé odkazy/tlačítka vůbec nebo jen z části fungovaly. Po změně UA stringu na Chrome začalo 99 % věcí jako lusknutím prstu fungovat. Chyba prohlížeče? Náhoda?)

  • Jo, tohle si pamatuju, není to tak extrémně dlouho. Byl jsem na Opeře 12.xx, nová verze 15+ už asi byla, ale dost nepoužitelná. Google ze dne na den přepnul na nějaké historické zobrazení, vzniklo nějaké hlášení na google, kde se stovky lidí ptali co to je a proč to je. Nějaká pinda tam jen stroze odepisovala, že produkty googlu nejsou kompatibilní s Operou 12 a tak je vše v pořádku, stáhněte si třeba chrome. Malá změna user agenta to vyřešila ještě na nějakou ne úplně krátkou dobu, pak už Opera 12 byla vážně problémová. Ale za mě chrome nikdy.

   • Dlouho to není, ale rádo se zapomíná. 🙂 Avšak co se týče post Opera 12 éry, zaregistroval jsem ještě jednu pikantnost a nevšiml jsem si, že by na to vyšel jediný článek, ani jsem zpětně nedohledal snad jedinou zmínku. Po nástupu Opery 15 jednou aktualizací zprznila Operu 12 sama Opera. Vydala aktualizovanou Operu 12 s podporou nových SSL certifikátů, jinak by začal problém s ní navštěvovat mnohé HTTPS stránky. Ale to není celé. Dost ostrouhala co se podpory všemožných moderních HTML/CSS prvků týče. Z opera:config zmizelo nemálo nastavení s nimi spojenými. Přinejmenším u Opery Mobile, které jsem se dlouho nechtěl vzdát, neboť na starším a slabším Android mobilu běhala se zdrcující převahou nejrychleji (+ samozřejmě podpora zalamování řádků nebo stahování na SD kartu, jejiž přítomnost se mimochodem Google snaží neznámo proč s každou verzí Androidu víc a víc znepříjemnit a omezit)

    Nemám se sice patrně na co odkázat, ale za tím okleštěním Opery 12 samotnou Operou si stojím a klidně to mohu doložit. Třeba znatelným propadem výsledku v testu html5test.com, kdy už aktualizovaná verze nebyla schopna správně zobrazit ani tu jejich nastylovanou „pětku“, kterou mají v logu (tedy číslo 5 na takovém oranžovém štítku), a tedy nově schopna zobrazit jen obyčejné číslo 5 a ještě k tomu s podivným fontem. Velmi podobné problémy u hromady jiných stránek. Stará verze to zobrazit uměla. Zajímavé. A nejhorší na tom je, že klidně mohu v archivu vylovit starší verzi, ale je to k ničemu právě kvůli problému s certifikáty.

    • To nevím, buď jsem to nezaznamenal nebo mi to bylo jedno. Ale, i když je to zavržení hodné, tak ovlivňují svůj produkt a ne, že sabotují všechny okolo. Hlavně Opera měla problém s tím, že lidi buď odcházeli od Opery 12 jinam a nebo na ní zůstali. A nová Opera 15+ byla opuštěná, takže potřebovali vybudovat nějakou rozumnou základnu kolem nové opery a nejjednodušší komunita je ta co u Opery už je. Ale asi se nepovedlo no, jinak by nevznikalo Vivaldi.

 2. Když už autor článku trolí s tou gender jazyovou korektností, měl by být poctivější. „…proč se od něj mnozí A MNOHÉ odvrátili…“. A taky kde bere jistotu, že je Google mužského rodu? Není to trochu nevyvážené?