Chrome 56 šetří data i energii při obnově stránky. Byl totiž velmi neúsporný

Google v poslední řadě Chromu doručil jednu zdánlivě malou novinku, která ale přinesla významné úspory všem zúčastněným. Chrome 56 obnovuje stránky rychleji, přičemž spotřebuje méně energie a přenese méně dat. To je výhoda i pro provozovatele webových služeb.

2
Google Chrome
Google Chrome

Je to pár dní, co vyšel Chrome 56. Kolega o tom psal, ale Google má bohužel ve zvyku oznámení o nových funkcích drobit do spousty příspěvků, některé pak se zpožděním. Proto jsme vás nemohli hned seznámit s jednou z novinek v uvedené verzi prohlížeče. Pojďme to napravit. Chrome 56 vám kromě dříve uvedených novinek nabídne ještě jedno vylepšení, a sice rychleji znovu načítá stránky.

Žádost o opětovné načtení stránky způsobí, že prohlížeč kontroluje, zda jsou stažené položky v mezipaměti ještě použitelné. Komunikuje tedy znovu se vzdáleným serverem. Tato rutina se podle Googlu nezměnila celé roky. V rámci jednoho znovunačtení proběhnou stovky žádostí k řádově desítkám domén. Tento proces není optimální zejména pro mobilní zařízení.

Chrome 56
Chrome 56

Nový přístup k obnově stránky

Protože podle firmy kvalita stránek pokročila, není je potřeba tak často obnovovat z důvodu, že by se nenačetly správně. Proto poslední řada Chromu při obnově stránky nekontroluje všechny prvky, ale jen ty hlavní. Zbytek stránky tak načte znovu klasickým způsobem, což znamená, že využije více obsahu v mezipaměti. Znovunačtení je tak o 28 % rychlejší a prohlížeč ušetří 60 % síťových žádostí při ověřování obsahu mezipaměti.

Google se tedy nebojí o to, že by byly stránky rozbité, ale sází na to, že obnovujeme primárně v případech, kdy chceme, aby se na stránce objevil nový obsah. Nový model chování prohlížeče při obnově stránky tomu odpovídá. Navíc tak šetří (mobilní) datové tarify a také energii. Vedle Googlu je zejména Facebook ze změny chování nadšený, takže kdo má zájem, může si přečíst jeho dlouhý příspěvek k problematice.

Profitují všichni

Nelze se divit, protože když zdánlivě malá úprava sníží počet žádostí o 60 %, provozovatel služby z toho nemálo profituje – sníží se tím zátěž serverů, jejichž provoz něco stojí. Navíc bychom mohli problematiku vnímat pozitivně z ekologického přístupu. Facebook spolupracoval nejen s Googlem, ale také s Mozillou, která proto už dříve přinesla podobnou novinku. I Firefox tedy obnovuje stránky rychleji a snižuje zátěž serverů, konkrétně od zářijové verze 49.

Na závěr si neodpustím poznámku. I když může Google novinku prezentovat tak, že Chrome vypadá jako moderní prohlížeč, který nabízí pokrokové inovace, ve skutečnosti možná jen dohání své konkurenty. Z čísel Facebooku vyplývá, že Chrome byl z nejrozšířenějších prohlížečů tím, kdo poměrově zatěžoval servery náročnými obnovami nejvíce.

Mnohem úspornější se v tomto ohledu jevily Firefox, Safari nebo dokonce Internet Explorer. Ke špatnému výsledku mu ale mohl dopomoci jeho vysoký podíl používanosti a skladba uživatelů a uživatelek. Jiný pohled ovšem může být ten, že Google bral znovunačítání opravdu vážně.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. „Uživatelé a uživatelky.“ – To je nějaký místní running joke? A jak k tomu přijdou opomenuté provozovatelky webových služeb?

    A teď vážně: Nechci se pouštět do nějaké jazykovědné bitvy, ale čistě z pohledu čtenáře je to zkrátka otravné a narušující pozornost.