Čínská továrna SMIC už má vlastní 7nm proces, povedl se první tape-out a rozběhnutí čipu

66

Čínský počítačový průmysl udělal další průlom. Továrna SMIC rozběhla vlastní 7nm proces. Není srovnatelný s TSMC ve všech parametrech, ale začíná se blížit.

Měli jsme tu už na jaře informaci, že čínská zakázková výrobna čipů SMIC (tedy tamní obdoba tchajwanského TSMC, ovšem o dost menší a méně pokročilá), by mohla vyjít ze stínu, v němž se nachází s dalšími menšími hráči jako UMC nebo GlobalFoundries a přijít s vlastním 7nm procesem.

Vypadá to, že firma splnila svou „hrozbu“ a opravdu se jí teď podařilo 7nm výrobu rozjet – byl ohlášený první tape-out čipu. Nicméně tím ještě není vyhráno. Kromě hrozby sankcí se také zdá, že tento 7nm proces asi nebude tak pokročilý, jako ten od TSMC (a nejspíš také ani jako ten od Samsungu). V některých parametrech pořád asi platí, že SMIC se v závodě dívá větším a etablovanějším konkurentům na záda.

Podle webu cnTechPost, jenž se odvolává na lokální Zhuhai Daily, byl někdy nyní uskutečněn první tape-out, ale zároveň i testování hotového vyrobeného čipu na procesu N+1, jak SMIC první generaci 7nm výroby označuje.

Druhá část je podstatná, protože samotný tape-out je jen dokončení „papírové“ (či dnes spíš elektronické) části návrhu a odeslání dat do továrny. Až poté se ukáže, zda vyrobený křemík opravdu funguje. Což se zde zřejmě opravdu stalo a první vzorky se zřejmě ukázaly být životaschopné.

Práce v cleanroomu polovodičové továrny SMIC Zdroj: SMIC

Vyrobený křemík patří firmě Innosilicon a nevíme, zda jde již o komerční produkt, nebo jen o testovací čip. Innosilicon se SMIC dlouhodobě spolupracuje, takže by mohl pomáhat s čistě zkušebním návrhem. Ovšem vyvíjí i vlastní produkty, takže ani ani ostrý produkční čip není vyloučen. Ten by se pak mohl dostat na trh za dejme tomu 9–15 měsíců, pokud vše půjde dobře.

7nm proces SMIC prý má efektivitu, ale frekvence jsou zatím příliš nízké

7nm proces SMIC „N+1“ měl údajně přinést u čipů až o 20 % vyšší výkon proti 14nm technologii této firmy, nebo snížit spotřebu o 57 %. Hustota transistorů měla narůst u logiky 2,7× (plocha logických obvodů má být zredukována až o 63 %), SMIC ale separátně uvádělo 55% zmenšení plochy celých čipů (2,2× nárůst hustoty). Proces nepotřebuje expozici pomocí EUV, podobně jako 7nm proces TSMC.

Práce v cleanroomu polovodičové továrny SMIC Zdroj: SMIC

Po prvním tape-outu teď CEO SMIC Mong-Song Liang (anglická transkripce) uvedl, že proces je velmi podobný 7nm technologii – tím je asi míněno od konkurence – pokud jde o energetickou efektivitu a spotřebu. Ovšem také uvádí, že zatím nemůže velkým hráčům konkurovat ve výkonu. To asi znamená, že dosahuje nízkých frekvencí, takže třeba serverové nebo PC procesory by s touto technologií nebyly konkurenceschopné. Na nižších taktech ale funguje s dobrou efektivitou, takže má být užitečný pro úsporné aplikace.

Toto asi ilustruje, že Číně se nepodaří západní a/nebo dnes zejména východoasijské konkurenty ve výkonných pokročilých procesech dohnat tak snadno. Ovšem proces N+1 poslouží jako odrazový můstek k dalšímu stíhání. Firma má naplánovaný také proces N+2, jenž měl výkon zvyšovat a původně měl používat proces EUV. Ovšem pod vlivem amerických exportních sankcí firma ASML pozastavila dodávku EUV strojů pro SMIC, takže proces N+2 bude muset být adaptován na výrobu konvenční optickou litografií s hlubokým ultrafialovým světlem (bývá to vlnová délka 193 nm).

Tip: USA stupňují tlak na Čínu: sankcemi odřízly národní továrnu na čipy SMIC od technologií

Sankce vůbec asi teď bude překážkou, která by mohla SMIC zkomplikovat další vývoj. Firma totiž byla připsána na sankční seznam a američtí dodavatelé (nebo firmy které jsou pod vlivem americké legislativy například skrze nějakou pobočku nebo vývojové centrum) nesmí SMIC zásobovat bez speciální licence. Toto by mohlo rozvoj firma poněkud zaškrtit a také jí odehnat klienty. Není tak jasné, zda se po tomto tape-outu podaří úspěšně rozjet také komerční provoz.

Galerie: SMIC, čínská zakázková továrna na čipy

Zdroj: cnTechPost

Čínská továrna SMIC už má vlastní 7nm proces, povedl se první tape-out a rozběhnutí čipu
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.33%) 15 hlasů

66 KOMENTÁŘE

 1. Uz jsem chtel nadsene vykriknout, ze do roka a do dne tu mame 7nm Super duper Amperu i bez zaplnenych kapacit TSMC a pak jsem se z clanku dozvedel, ze se SMIC ani pri 7nm na TSMC nechytaji, ach jo, tak zase nic.

  Ale jinak dobry, uz Cinani predstihli Tamtunga a to je co rict!

 2. Byly doby, kdy zmenšení označení výrobního procesu na polovinu znamenalo čtyřnásobné zvýšení hustoty tranzistorů, přesně podle logiky, že zmenšíme délku na polovinu, zmenší se plocha na čtvrtinu.
  Pak se začalo „podvádět“ a pomalu se zapomínalo na plochu a čím dál víc se to blížilo jen k dvojnásobné hustotě, při polovičním označení.
  No a teď SMIC to posouvá na další level, kdy zmenšení označení na polovinu znamená jen zvýšení hustoty jen o 63 %.

  • njn ty bys chtěl, aby se při 10nm procesu vešlo do milimetru čtverečního 10 miliard tranzistorů … vždyť ani to 4 násobné zvýšení hustoty proti předchozí generaci neznamená pokročilejší proces, jen číslo …

   • Tohle se tu přeci nesmí říkat. Podle mnohých je to číslo to nejdůležitější. Intel tu je neustále terčem výsměchu za 14++++++ proces, ale přiznat, že každé to plusko ten výrobní proces opravdu zlepšilo a stal se pokrokovějším (ať už co se týče maximálních frekvencí, spotřeby na stejné frekvenci nebo výtěžnosti), to ty lidi ani nenapadne.
    Jinak kolik by se mělo vejít tranzistorů do 1 mm2 bych si říci netroufal. Cca před 20 lety platívalo, že to číslo znamenalo nejmenší vyrobitelný element. Třeba šířku vodivé cesty. Jenže v okamžiku, kdy se začaly tranzistory budovat ve 3D, tak najednou rostla hustota, aniž by se ten nejmenší element zmenšovat. A protože to označování bylo zažité, tak se v něm pokračovalo, byť už dneska je to číslo úplně mimo realitu, viz nedávné snímky z elektronového mikroskopu porovnávající 7nm TSMC s 14nm Intelem:
    https://hexus.net/tech/news/cpu/145645-intel-14nm-amdtsmc-7nm-transistors-micro-compared/ na kterých je jednoznačně vidět, že proces TSMC je výrazně lepší, byť se to neprojevuje moc na velikosti jednotlivých prvků, ale spíše na jejich „kvalitě“.

    • @Radek -Perfektný članok. Ta 14+++ je neuveritelne doladená ked je tak blízko 7nm tsmc. Klobuk dolu a smiešne čo vôbec nazyvajú 7 😀 😀

     @Clanok. Gratula komančom, že sa takto dotahujú na civilizovaný svět. Len teraz to budú mať fajn tažke, vdaka USA 😛
     R.I.P moj oblubený Honor

     • Když půjde vývoj tím správným směrem, tak během několika měsíců tu máme občanskou válku v USA, a na pár let pokoj od této Říše zla. A když budeme mít štěstí, tak už se z toho nikdy nezvednou. A Google bude rád, že se bude moci přemístit do ČLR 🙂

      • pořád je tam funkční armáda … policajtů se tam nebojí, armády ano … ta by se s nimi nesrala …

   • No ved prave čisla si dnes každdy hadze ake chce, kto kolko ma milionov tranzistorov na milimeter štvorcovi mil.Tr/mm2
    Intel 14nm 41, intel 10nm 102, 7nm 212
    Samsung 10nm 60, samsung 8nm 62
    TSMC 7nm 65, 7nm mobile 95, 7+nm 115, 6nm 113, 5nm 182
    Už davno neplati realne nm tie už su davno mrtve, stalo sa s toho len marketingove označenie bez realneho zakladu.

    • x nanonemtrový proces není o tom, kolik je tranzistorů na mm2 … jsou tam prostě některé takové prvky … kdyby 1nm proces znamenal 1nm tranzistor, na milimetru čtverečném by jich byl 1 bilion … jenže ty prvky, které ten tranzistor tvoří, by musely být v pikometrech … source > gate > drain … mezi tím nějaké „bezpečné“ vzdálenosti z každé strany … ty prvky klidně můžou být v udávaných nanometrech, dohromady je to mnohem větší … co nechápeš, základe?

     • gogo1963 Děkuju za první smysluplný komentář. Očividně je tady až příliš vzdělaných lidí a málo kritiků…. Samozřejmě, že 7nm procesem je možné vyrobit klidně jen jeden tranzistor na metru čtverečním. Zásadní je velikost a tvar tranzistoru, který se primárně na jednom procesu zdokonaluje a proto se přidávají +++. Nejsem v tomhle úplný expert, ale už jsem něco přečetl a něco viděl abych se zapojením logiky pochopil že tam prostě přímá úměra nebude to pravé ořechové.

 3. Tak to vypadá, že se musím Číňanům omluvit. Uvěřil jsem tomuto článku a vycházel z údajů v něm uvedených. Ovšem skutečnost je, zdá se trošičku jiná. V tomto článku je napsáno, že hustota tranzistorů se zvýšila o 63 %, ovšem zahraniční média mluví o tom, že plocha se zredukovala o 63 %, což znamená zvýšení hustoty 2,7x a ne 1,63x.
  Omlouvám se tedy nejen Číňanům, ale i zdejším čtenářům.

  • Hm tohle umí málo lidí. Klobouk dolů.
   Na druhou stranu když si člověk uvědomí jak rádi čínští soudruzi lžou tak třeba bude pravdě blíže to Vaše 1.63. Uvidíme co nám předvedou zatím to jsou jenom informace. Počítá se ale co budou nebo nebudou schopni vyrobit ale hlavně ve skutečnosti od nich někdo koupí.

    • Koukám, jak Vám naskákaly pupínky když jsem se otřel o Vámi milovanou rudou Čínu.

     Dále zjevně nechápete, že úspěšný výrobek kupuje celý svět a ne jenom Čína a proto je Vám v tomto případě zcela zbytečné cokoliv vysvětlovat.

     • synku, mě nic podobné v takových situacích nenaskakuje … evidentně máš s tým letité zkušenosti … když se někoho zastanu, je to moje milované? Mít tvoje silně zjednodušené myšlenkové pochody, dělám senátora … pokud ten výrobek bude úspěšný, bude ho kupovat celý svět, tak jako kupuje cokoliv jiné úspěšné třeba z té tvojí rudé číny … další věc je, že soběstačnost v něčem neznamená, že to něco musí kupovat každý ňouma kdekoliv ve světě…

      • Jenom mentálně nezralí jedinci nechápou, že požadavkem na informatické systémy číslo jedna je důvěra. Přesně ta důvěra kterou Čína promrhala při své expanzi, nedodržování slibů a naposledy při lhaní ohledně kovidu.

       Tohle odřízne Číně nejlukrativnější trhy jako USA, Evropa. Je to budování Čínské zdi verze 2.0 které si nepřipouštíte Vy ani čínští soudruzi.

      • Jo jo čest práci. Už Vám nebudu kydat na Vaše čínské soukmenovce. Přeji pěknou neděli.

      • Hloupý ses narodil, hloupý zemřěš a redakční ochrana na tom nic nezmění

      • Víte jak jsem šťastný ve té mé jak píšete „hlouposti“. Za tu Vaši „chytrost“ bych to opravdu nechtěl měnit.

       Mazání příspěvku není o redakční ochraně ale o slušném vyjadřování se kterým máte takové problémy. Opravdu mi nestojíte za další diskusi a jdu se věnovat jiným užitečnějším věcem. Přeji klidný večer.

      • budu se modlit, abych tě už neviděl … v reálném životě se blbcům na tvém levelu úspěšně vyhýbám …

      • Dedku vy musíte být hodně optimisticky založený, když věříte, že USA přežijí příští rok. Právě tam probíhá největší reality šou na téma „Zrození planety opic“.

      • pfranta: Super koment, pobavil, dik. 🙂

       DedekHrib: Mobily Huawei a Honor kupoval cely svet, uspesne vyrobky to byli, dokud proti nim Amici tvrde nezakrocili. Takze, jak vidis, ani ten uspesny vyrobek milovany celym svetem nemusi mit vzdy na ruzich ustlano.

       Mimochodem, nejsem zastancem Cinanu a Huawei nebyl mou oblibenou znackou, na rozdil od nekoho vsak neulitavam na juesej!

 4. Mnohem zajímavější zprávou z poslední doby je, že zkušeným inženýrům z TSMC nabízí v kontinentální Číně 2x až 3x větší platy, takže již mnoho z nich přešlo ke konkurenci. Což nám dává naději, že blízké budoucnosti bude na špici více výrobců.

   • To nemůžete vědět, je to nizozemská firma. Třeba budou pro ně dodávky do Číny z finančního hlediska zajímavější, než do USA. Oni už nedokáží nic jiného, než vyhrožovat embargem. Právě tam probíhají prezidentské volby, kde má šanci na zvolení buď aktuálně vládnoucí kretén, či být nahrazen dementním kreténem.

  • Jenomže na Tchaj-wanu dobře znají komunisty až moc dobře vědí jak se chovají ke „vzbouřencům“. Tím nevylučuji, že se nějaký jedinec splňující definici diagnózy „blbec“ tuhle vějičku nechytí.

     • Běžte si raději popovídat tam co si tak pěkně tykáte a oslovujete se soudruhu. Doporučuji Vám výživná témata jako je plnění plánu – to Vám jistě sedne mnohem více.

      Mě to nic nepřináší tak mi promiňte, že se toho už dál nebudu účastnit. Loučím se.

     • Já jsem to také zažil, a zdaleka tu nebyl takový bordel, jako za vlády „demokratů“. Už jsem se musel Jakešovi 100x v duchu omluvit, neboť hlavně ODS dokázala po revoluci dosadit do vlády podstatně horší omezence, než byl popleta Jakeš.

      • pfranta 18.10.2020 at 19:06

       Tak se odstěhujte na Kubu do Číny nebo do Severní Koreje a užívejte si komunistů a komunismu plnými doušky.

      • pfranta:
       Lháře jako jste vy bych vždycky nejraději umlátil. Že tu nebyl bordel? Byl tu bordel naprosto ve všem, ať už doslova, nebo obrazně. Na střední jsem jezdil do Kolína. Labe bylo smradlavou stokou, kde pod každým jezem byla půl kilometru různobarevné pěny, auta se musela každé ráno ometat smetáčkem, protože na nich byla vrstva popílku a vzduch smrděl chemikáliemi z místní chemičky.
       V krámech sejrama (olomoucký, romadury) hejbali červi, u krájených salámů si člověk musel dát pozor, aby mu tam prodavačka nenaložila salám už zelenej, na jézeďácké pole si každý druhý chodil nakopat brambory či sklidit cokoliv jiného, totéž v sadech. Když člověk chtěl sehnat něco slušného, musel využít známostí. Ve škole všichni museli povinně chodit na propagandistická představení, která navíc platili ze svého. A nejlepší známky měla dceruška paní prodavačky, protože paní učitelky samozřejmě chápaly, že se to vyplatí.
       A pak přijde taková ubohá komunistická zrůda, jako jste vy, a začne tu těm lidem, co to nezažili, vykládat, jaké to bylo skvělé a jaký je tu dneska bordel.

      • Radek Holeček:
       Lhářům jako vy, bych fakt taky rád rozkopal hlavu. Fakt musíte být pořádný blb, když si zrovna vyberete žrádlo jako argument. Za komunistů se člověk nemusel bát v lahůdkách koupit salát, a čekat jaké na něj čeká překvapení. Všichni museli držet jednu recepturu. Když jste tehdy koupil salám Vysočina, klidně jste ho mohl na rok pověsit do špajzu, a byl z něho uherák. Špekáčky jste mohl normálně opékat na ohněm, nemusel jste shánět speciály na opékání. Klidně si tu oblbujte mlaďochy, kteří znají historii jen skrze sračky vysílané Českou televizí, či tím, co se snaží udat ve filmové distribuci havloid Hřebejk. Ale ti co to zažili, vědí své.

      • pfranta:
       Na televizi nekoukám, tak opravdu netuším, co tam vysílají.
       Je zajímavé, že chápete, že dříve byla jedna receptura, podle které se jelo, ale dneska nechcete pochopit, že máte na výběr. A že vy si kupujete žrádlo pro psy místo jídla, je jen váš problém.
       Pro vaši představu, ta Vysočina stála 60 Kčs za kilo. Dneska si za 600 Kč koupíte rozhodně kvalitnější salám. Ale vy jako správnej ubožáček koupíte to nejlevnější a pak se divíte.
       Já chápu, že se tenkrát člověk cítil dobře, byl mladej, nic ho nebolelo, život měl před sebou a nic lepšího neznal. Já byl taky v podstatě spokojenej. Ale nebudu si nalhávat, že to bylo tím skvělým režimem a lepší, než dneska.
       Jinak ještě k těm socialistickým recepturám. Ona receptura byla jedna věc a realita druhá. Jednak ti, kdo ty vámi zmiňované saláty dělali, si ty lepší suroviny vždycky tak trošku oddělili a přinesli domů. A to nemluvím o tom, že do těch salátů šlo to, co už se nedalo prodat, protože už to chytalo tu zelenou barvu.
       Opravdu by mě zajímalo, kdy naposledy jste v dnešní době viděl zelenej salám.

      • Holečku, evidentně patříš do stejné skupiny soudruhů, jako pomatenec Hřib … nevím, v jaké řiti jsi žil, možná někde na lazech, kde vám jednou do měsíce přistavili náklaďák s masem a dalším tovarem … pokud vím, pfranta nepíše nic o nějakém super skvělém režimu, akorát řekl, že podle jeho názoru tady zdaleka nebyl takový bordel, jako je dnes … můžeme brát položku za položkou a ukáže se, že měl pravdu … ty do toho zasereš zelenej salám, který kupříkladu každý druhý den najdeš například v bille, nebo tescu, nebo kdekoliv … že to dneska umí lépe ošetřit a nasvítit, to bys už vědět mohl … dneska kradení, korupce, papalášství je minimálně na stejné úrovni, jako kdysi, (kdsi si mohl ukrást po troše každý, dneska ani náhodou … neříkám, že to bylo dobře, ale bylo to na každém z nás) … vztahy mezi lidmi totálně v prdeli, bezpečnost, drogy (ano, já vím :D) atd atd …

      • gogo1963:
       O jaké bezpečnosti to mluvíte? Počet vražd je prakticky stejný, počet mrtvých při dopravních nehodách cca o třetinu nižší (při několikanásobném nárůstu dopravy). Průměrný věk dožití se prodloužil za 30 let pomalu o 10 let, takže o život vám evidentně ani tolik neusiluje zdevastované životní prostředí ani „kvalitní“ socialistická zdravotní péče.
       Jestliže dneska nekrade každý, zatímco tenkrát kradl každý, tak já v tom na rozdíl od vás vidím pozitivum, ale vy to píšete jako byste záviděl těm, co dneska kradou.
       Jaké máte vztahy s ostatními, je snad vaše věc, nikoliv věc režimu. Že někdo bere drogy, je věc osobní svobody a nikdo vás k tomu snad nenutí, ba právě naopak. Tenkrát se moc nebraly drogy, ale čichalo se třeba čikuli a jiné náhražky. Vymaštěnci byli tenkrát i dneska.
       A v jaké řiti jsem žil? Ve stejné jako dneska. A právě proto můžu srovnávat.

      • Já budu raději žít v demokratickém bordelu, než v tom komunistickém. Děkuji, ale těch 30 let stačilo.

      • jj srovnávej, vic vidět nepotřebuji … demagogie nehrubšího zrna … ostatně je to voje zkušenost, tvůj názor .. alespoň si tě můžu zařadit … mě když se nelíbilo, šel jsem do prdele, sotva v osmnácti a to jsem ze začátku neměl v plánu zakotvit u tetičky v USA … určitě jsem ale neodcházel kvůli zelenému salámu …

      • „pfranta 18.10.2020 at 21:13
       Klidně si tu oblbujte mlaďochy, kteří znají historii jen skrze sračky vysílané Českou televizí, či tím, co se snaží udat ve filmové distribuci havloid Hřebejk. Ale ti co to zažili, vědí své.“

       Loool komanči a jejich propaganda už i na Cnews. Zažil jsem a už nikdy víc, díky. Můžeš se vesele odstěhovat za Kimem. 😀

      • Já si pamatuju celkem dobře, jak bylo za komančů všechno oprejskaný a šedý, pamatuju si dokonce i ty prázdný obchody (a to to u nás nebylo tak děsný jako ve svazu*). Každý druhý odpoledně přes kopec neuvěřitelně smrděla papírna. Neměli jsme telefon (ten jsem si vyčekali až po ’89 ), volat babičkám jsme chodili na poštu, kde se muselo čekat ve frontě. A několik let jsme dome neměli pitnou vodu (OK, byl to specifický okraj města, ale trvalo to skoro do devadesátých let).

       Zrovna teď jsem se bavil s mámou a nějak přišla řeč na to, jak se tenkrát hodně šilo doma. Proč? Protože šaty byly příšerný nebo nebyly vůbec, takže hlavně třeba dětem se třeba i většina věcí šila doma. I když mámy zároveň třeba už i chodily do práce.

       * Taky má asi nezapomenutelnou vzpomínku, jak před olympiádou v Moskvě byli na Kavkazu a brali to přes Moskvu. Bylo to před tou olympiádou, šli se podívat a na nějaké té nákupní třídě byly *absolutně* prázdný obchody. V jednom měli snad jenom vodku, která se IIRC směla prodávat v určitých hodinách nebo tak něco, a pak už jenom nějaký sušenky (jeden druh). A to bylo hlavní město…
       Prý tehdy taky bylo skoro povinný jít do toho mauzolea klanět se mumii, ale naštěstí bylo zavřeno pro údržbu 🙂

      • ale však jo … až na pár detailů … na nás bylo embargo, tolik k nějakému dovozu, zásobování … co se nevyrobilo doma, to téměř nebylo … ty papírny smrděly i kolem Frankfurtu, nebo kdekoliv jinde … doma se šilo kdekoliv ve světě, spousta lidí i na západě neměla na značkové … a s mumií nestraš 😀