Hlavní navigace

USA stupňují tlak na Čínu: sankcemi odřízly národní továrnu na čipy SMIC od technologií

1. 10. 2020

Sdílet

Zdroj: SMIC
Jako u Huawei americká administrativa brání vývozu technologií a jiných produktů největšímu čínskému výrobci čipů. Údajně aby nemohly být využité vojensky.

Před časem jsme psali o tom, že hrozba amerických sankcí, které v rámci obchodní války míří na čínský počítačový průmysl, visí už i nad výrobnou čipů SMIC, která představuje lokální čínskou konkurenci k tahounu výrobních procesů TSMC (SMIC je zatím výrazně pozadu jak v generaci výroby, tak v kapacitě, ale kdo ví, co jednou bude).

Nakonec nezůstalo jenom u hrozby, sankce byly podle všeho opravdu uvaleny. Agentura Reuters nyní přinesla zprávu, že USA umístily SMIC na seznam firem, s nimiž mají americké (nebo v Americe operující) společnosti zakázáno obchodovat podobně jako s Huawei. Reuters uvádí, že to potvrdil dokument ministerstva obchodu nesoucí datum z minulého pátku. Čínský zakázkový výrobce čipů je tak na seznamu firem, na něž se vztahují exportní omezení.

Dodávky zboží a technologií pro SMIC omezeny

Je třeba uvést, že tyto konkrétní sankce nefungují jako automatický a neporušitelný zákaz vývozu amerických technologií takto označeným firmám. Ve skutečnosti sankční seznam, na kterém od teď SMIC je, stanovuje pouze, že americké firmy musí při vývozu služeb a zboží sankcionovaným společnostem požádat o licenci/souhlas. V praxi to tedy funguje tak, že samotné umístění na seznam může firmě zasadit ránu, ale nemusí – půjde o to, zda budou americké úřady obchody se SMIC schvalovat, nebo spíše zamítat. To asi ukáže až čas.

Ovšem už to, že dodávky materiálu a nástrojů (ale i třeba IP bloky od ARMu a podobných firem a další nehmotné technologie) bude nutno jednotlivě schvalovat, chod firmy zkomplikuje kvůli vzniklým nejistotám a zdržením. Americká administrativa pak u jednotlivých artiklů a kontraktů může přitvrzovat podle potřeby a některé věci – například kritické vybavení pro 7nm proces – zadržet úplně.

Oficiálně jde v zákazu o vojenský průmysl

Důvodem zablokování dodávek firmě SMIC je oficiálně to, že by dotyčné technologie dle amerických úřadů mohly být použity vojensky. Tím se asi myslí, že by pokročilé technologie byly použity pro výrobu vojenských technologií (čipů pro radary, vojenskou techniku, superpočítače sloužící k simulacím jaderných zbraní a tak podobně).

Jde o změnu politiky, protože začátkem roku údajně americké úřady ještě ani v souvislosti s možným vojenským využitím nepředepisovaly pro vývoz technologií firmě SMIC zvláštní licence. Nyní již ano.

Tip: Dohání Čína TSMC, Samsung a Intel? Její SMIC prý ještě letos spustí výrobu 7nm čipů

SMIC odmítá, že je hrozba

Samotná firma SMIC se k věci vyjádřila a oficiálně odmítla, že by představovala vojenské či obecně národněbezpečnostní riziko. Jeho výrobní provoz je podle mluvčího čistě pro civilní a komerční účely, nikoliv pro výrobu vojenského hardwaru, a nemá žádné vztahy s čínskou armádou ani není jejím dodavatelem. Ovšem to by se asi samozřejmě mohlo změnit a nic asi nebrání jednou nějaké vojenské čipy začít vyrábět.

Jak už bylo řečeno, zatím není úplně jisté, jak striktně budou sankce uplatňovány. Ovšem reálné přiskřípnutí SMIC by dávalo jistý smysl, protože tato továrna může sloužit pro výrobu čipů koncernu Huawei, na který se americká administrativa zaměřila a už ho vyštípala od TSMC. Pokud chce tedy pokračovat ve snaze zabránit mu vyrábět vlastní křemík, musí se postarat, aby to nebylo možné provádět na čínském území ve SMIC.

MM_AI

Na druhou stranu teď pořád může jít hlavně o symbolickou hrozbu – USA tímto možná jen stupňují tlak na Čínu, aby v obchodní válce ustoupila.

Galerie: SMIC, čínská zakázková továrna na čipy

Zdroj: Reuters

Byl pro vás článek přínosný?