Hlavní navigace

Herní monitory ještě rychlejší. Acer Nitro XV252Q F už má obnovovací frekvenci 390 Hz

30. 4. 2021

Sdílet

Zdroj: Acer
Před časem se na trhu objevily herní monitory, navyšující obnovovací frekvence dostupné pro špičkové hraní na soutěžní úrovni až na 360 Hz. Ovšem tato frekvence nezůstala nejvyšší možnou, teď se posuneme ještě o kousek dále.

Respektive o necelých 10 %. Na takovouto úroveň totiž vytáhl obnovovací frekvenci Acer u svého nového herního monitoru Acer Nitro XV252Q F. Tento monitor by měl mít podobný hardware nebo aspoň panel jako předchozí 360Hz monitory, ale s dalším přetaktováním panelu navíc. Jde o 24,5" panel s rozlišením 1920 × 1080 a měl by být typu IPS – je příjemné, že už i v této specializované třídě končí starší technnologie TN.

Pozorovací úhly a barvy (99 % sRGB, 8 bitů) tedy budou slušné, ale důraz je zde samozřejmě hlavně na rychlost. Jas je 400 cd/m², kontrast klasicky 1000:1 a odezva je uváděná buď 0,5 ms nebo 1 ms (přechod šedá-šedá).

Acer Nitro XV252Q F 03 Acer Nitro XV252Q F (Zdroj: Acer)

Zajímavé je, že rekordní 390 Hz obnovovací frekvence není v tomto případě spojená s proprietárním modulem G-Sync od Nvidie, jako byla první generace 360Hz monitorů. Tento monitor je údajně založen na standardu Adaptive-Sync/AMD FreeSync, který tedy evidentně takto vysoké frekvence může zvládat také. Díky tomuto bude adaptivní obnovování fungovat jak na grafikách GeForce, tak na Radeonech. A také nadcházejících kartách či integrovaných GPU od Intelu.

Monitor bude mít také technologii stmívání podsvícení (tedy jako ULMB u G-Sync), která se bude volitelně dát nastavit. Acer této technice říká Visual Response Boost (VRB), ale stejně jako implementace v G-Sync od Nvidie není možné ji používat současně s adaptivním obnovováním. To zatím dokáže jen ELMB-Sync od Asusu (tyto monitory jsou založené na FreeSync).

Acer Nitro XV252Q F 04 Acer Nitro XV252Q F (Zdroj: Acer)

Monitor bude mít plně polohovací stojan (náklon, výška i pivot) a také integrované 2+2W reproduktory, konektory jsou HDMI 2.0 a DisplayPort 1.4. Ten bude třeba použít pro maximální obnovovací frekvenci, protože na ni při rozlišení FullHD ještě toto rozhraní stačí, ale HDMI 2.0 už nikoliv.

MM_AI

Přesné údaje o tom, kdy se monitor začne reálně prodávat, zatím nejsou, stejně jako cena. Web TFTCentral ale uvádí, že by asi měla být někde okolo 530 €, tedy v ČR okolo 13 700 Kč.

Galerie: Acer Nitro XV252Q F

Zdroje: Acer, TFT Central

Byl pro vás článek přínosný?