Hlavní navigace

Radeon RX 6600 XT prý vyjde příští měsíc, RX 6600 později? Cena ale má být hodně vysoká

9. 7. 2021

Sdílet

Zdroj: AMD
Radeon RX 6600 XT coby levnější karta architektury RDNA 2 konečně jde na trh, prý má vyjít příští měsíc. Problém je, že levná nakonec vůbec nemusí být.

Konečně se začíná rýsovat vydání a také cena levnějších modelů grafik Radeon RX 6000 s architekturou RDNA 2. Další karta se má po delším čekání přidat příští měsíc, a bude to mainstreamový model Radeon RX 6600 XT. Karta bude založená na již třetím GPU z linie RDNA 2, čipu Navi 23. Nepůjde ale zdaleka o nějakou lowendovou kartu, má mít celkem vysokou cenu a mířit proti GeForce RTX 3060 Ti. Pokud to tedy nezmění současné klesání cen.

Informace o Radeonu RX 6600 XT teď přinesli youtubeři Coreteks a Moore's Law is Dead. AMD by podle nich mělo tento model vydat příští měsíc, tedy v srpnu (auguste).

Podle dosavadních zpráv je karta založená na snad plně aktivním čipu Navi 23 s 2048 shadery, jenž už je nasazen v Radeonu Pro W6600, kde je však částečně ořezaný. Toto GPU má 32 Ray Acceleratorů pro raytracingové efekty a 64 ROP. Čip dostal už jen 128bitovou paměťovou sběrnici, na které bude 8 GB GDDR6. Hernímu výkonu bude pomáhat Infinity Cache, takže by měl být lepší, než by 128bitové paměti normálně znamenaly. Nicméně Infinity Cache už je v tomto případně relativně malá, má jen 32 MB (zatímco GPU Navi 22 v Radeonu RX 6700 XT má 96 MB a Navi 21 pak 128 MB).

Podle zdrojů Coreteks by s těmito parametry výkon výkon karty údajně mohl být někde okolo GeForce GTX 1080 Ti či Radeonu RX 5700 XT, respektive blízký (s tolerancí plus minus 5 %, takže až tak přesně asi průměrný výkon této karty známý není). Toto asi ale bude platit pro hraní v rozlišení Full HD. Vzhledem k nižší propustnosti a poměrně malé Infinity Cache asi výkon bude hůře škálovat na vyšší rozlišení.

Informace ke kartě AMD Radeon RX 6600 XT od Coreteks Informace ke kartě AMD Radeon RX 6600 XT (Zdroj: Coreteks)

Cena 399 $?

Co nepotěší, je cena. Ta možná ještě ale nemusí být definitivní, vzhledem k tomu, v jakém pohybu teď grafický trh je kvůli útlumu bubliny kryptoměn a jejich těžby na GPU. Nicméně podle obou zdrojů teď AMD plánuje tuto kartu prodávat za 399 $, což je na přinejlepším nižší mainstream se 128bitovými pamětmi opravdu hodně. Karta by tak byla jen o 80 dolarů levnější než vyšší model Radeon RX 6700 XT. Ovšem už jeho cena 479 $ také je hodně vysoká. Obě karty se zdají být naceněné s minimálně částečným přihlédnutím k brutálně předraženými cenami grafik během těžební bubliny. Je proto na místě otázka, zda by jejich cena neměla být snížena, až (nebo pokud?) se teď podaří vlivy kryptohorečky setřást.

Jak bylo řečeno, cena ještě asi nemusí být úplně definitivní, ale to také nemusí znamenat, že se nakonec nepotvrdí (čím horší zpráva, tím pravděpodobnější, řekl by zkušený pesimista). 399 dolarů by znamenalo, že u nás s DPH by oficiální cena byla nějakých 10 550 Kč či v eurozóně 408 €.

Přijde vám cena 399 $/408 €/10 500 Kč za Radeon RX 6600 XT adekvátní?

RX 6600 bude také, ale možná později

Před několika dny se na webu výrobce PowerColor objevily nové kategorie Radeon RX 6600 XT a RX 6600 mezi modely grafik. Jsou zatím prázdné, ale mělo by to dokládat, že se k vydání chystají tyto dvě různé verze a ne jen model XT. Neznamená to však, že RX 6600 vyjde současně s XT, může mezi nimi být časový odstup. Podle Coreteks zatím však o času vydání RX 6600 informace nejsou (na rozdíl od RX 6600 XT), což naznačuje, že jeho vydání bude proti výkonnější verzi o kus posunuté.

Referenční karta z renderu nebude na prodej, Radeon RX 6600 XT bude nakonec jen v nereferenčních formách

Podle informací od Coreteks prý budou vydané jen a pouze nereferenční karty Radeon RX 6600 XT, tedy různá provedení navržená přímo výrobci karet s jejich vlastními designy chladičů, ale nikoliv referenční model s chladičem navrženým od AMD. Měli jsme tu sice minulý týden obrázek jeho designu (který vychází z referenčních chladičů karet RX 6800 a vyšších), ale podle Coreteks je tato podoba víceméně jen virtuální a slouží jen jako „tvář“ této karty pro propagační materiály AMD.

Cloud24

Render referenční karty AMD Radeon RX 6600 XT Render referenční karty AMD Radeon RX 6600 XT (Zdroj: VideoCardz)

Partnerské karty totiž typicky nemají nějaké viditelné označení Radeon (jsou i většinou podobné jako GeForce) a AMD logicky nechce ukazovat kartu jednoho výrobce na úkor druhých. Pro reprezentační účely proto bude sloužit tato vyrenderovaná podoba karty, která se reálně nebude vyrábět. To asi také odpovídá na naše výhrady k tomu, že měl pasiv řešeno žebrování ne zrovna optimálně vzhledem k jednomu ventilátoru. Vysvětlení je, že nejde o reálné chlazení, tudíž nemusí být 100% praktické.

Zdroj: VideoCardz

Byl pro vás článek přínosný?