Hlavní navigace

Asus začíná prodávat 360Hz herní monitor ROG Swift PG259QN. Překvapivě nestojí moc

31. 8. 2020

Sdílet

Zdroj: Asus
První LCD podporující hraní her na obnovovací frekvenci 360 Hz je tady. Má jít o monitor pro špičkové eSports hráče, ale cena překvapivě není nějak závratná.

Na začátku letošního roku ještě před začátkem koronavirové krize prezentoval Asus na CES 2020 s Nvidií koncept superrychlého monitoru pro elitní soutěžní hraní s obnovovací frekvencí 360 Hz. Mělo jít (a pořád asi jde) o nejmodernější, co se pro hraní dalo vyrobit. Nyní tento monitor reálně míří na trh pod jménem Asus ROG Swift PG259QN.

Monitor má 24,5" panel s technologií IPS (tedy ne TN, jak byste asi i čekali) a rozlišení 1920 × 1080 bodů, vhodné až potřebné k dosažení co nejvyšších snímkových frekvencí. Odezva panelu je pomocí overdrive stlačená až na hodnotu 1 ms pro přechod šedá-šedá (nebo se to aspoň tvrdí ve specifikacích).

Panel má jen standardní gamut a maximální jas podsvícení 400 cd/m². Je možné ho krmit signálem ve formátu HDR-10, ale nezobrazí ho přímo jako HDR. Také barvy jsou jenom 8bitové (16,7 milionu odstínů).

Asus v monitoru používá jako elektroniku modul G-Sync, takže obrazovky je schopná adaptivního obnovování jen a pouze s grafikami GeForce. Použít bude možné i režim ULMB (se stroboskopickým potlačením artefaktů odezvy), ale na rozdíl od technologie ELMB Sync zřejmě není kompatibilní s adaptivním obnovováním. Pro připojení se používá DisplayPort 1.4; monitor má vyvedené i pomocné HDMI 2.0, ale to asi nezvládne maximální frekvenci ani adaptivní obnovování.

Jak tomu u herních monitorů bývá, jsou podporovány plné možnosti nastavení stojanu – pivot, náklon, otáčení doleva-doprava i nastavení výšky v rozsahu 12 cm. A možná je i VESA montáž. Monitoru také nechybí dvouportový rozbočovač USB 3.0. K těmto proprietám se ještě přidává hráčská specialita: RGB iluminace zadní strany monitoru používající technologii Asusu Aura Sync.

Cena není nijak astronomická

Podle aktuálních informací se tato novinka začne prodávat v září/příští měsíc, takže akorát včas k vydání nových grafik Nvidia GeForce RTX 3000. Cena by měla být „jen“ 699 $ (s DPH 18 550 Kč), přes extrémní snímkovou frekvenci tedy monitor nebude enormně drahý (ve srovnání s monitory s G-Sync HDR nebo s tím, co teď prý budou stát highendové grafiky).

Na trhu by nicméně Asus ROG Swift PG259QN neměl být sám, Acer už oznámil vlastní 360Hz monitor Predator X25, který by mohl poskytovat podobnou službu. Jeho cena je výrazně vyšší, ovšem to by se díky konkurenci ještě mohlo srovnat.

Asus tento monitor prezentuje jako špičkové řešení, která má vylepšit herní výsledky, neboť u naprosté špičky „jsou rozhodující i jednotky procent“ v responzivnosti a latenci. Jde tedy o monitor, který bude dávat smysl spíše při hraní závodního typu, než při tom rekreačním. Ale není zas tak drahý, aby si ho mohli dovolit jenom špičková sportovci, takže toto je asi také trochu jen marketing.

Galerie: Asus ROG Swift PG259QN

Zdroje: Asus (1, 2), TFT Central