Hlavní navigace

Barrandov Jaromíra Soukupa šetří, v DVB-T2 přechází na kostičkované SD rozlišení

31. 5. 2022

Sdílet

Zdroj: TV Barrandov
Doposud vysílal Barrandov svůj hlavní kanál v anamorfním rozlišení 1440 × 1080 px a ostatní dvě stanice (Krimi a Kino) v SD (960 × 544 px). V terestrice nás teď čeká více „kostičkovaného“ vysílání.

Zatímco u Primy tu byl velký tlak operátorů placené televize, aby neposkytovala HD rozlišení zdarma jen tak „do větru“, TV Barrandov snížil rozlišení z vlastní vůle. Vysílat v SD je pro něj totiž levnější, v multiplexu zabere zhruba polovinu kapacity.

Místo jednoho anamorfního HD může multiplex vysílat dva kanály v SD

Po snížení rozlišení u Primy byl TV Barrandov spolu s TV Seznam (a samozřejmě s Českou televizí) jedinými stanicemi s rozlišením odpovídajícím dnešním televizorům. Jaromír Soukup tímto krokem současně uvolnil místo v multiplexu pro případný jiný SD kanál.

V multiplexu 23 (provozuje jej Czech Digital Group, a.s., dceřiná firma Českých Radiokomunikací, a.s.) zůstává s relativně vyšším rozlišením pouze TV Seznam. Bitový tok anamorfního rozlišení (a/1080p) je asi dvakrát vyšší proti SD (544p). V tomto multiplexu vysílá také ukrajinská TV stanice 1+1.

V multiplexu 22 vysílá Prima v malém HD (720p) jen svůj zpravodajský kanál CNN Prima News a v multiplexu 21 patřícímu České televizi je kromě teletextu ve Full HD vše. Komu by Barrandov v HD či Full HD chyběl, má možnost jej naladit u operátorů placených internetových televizí.

zdroj: Parabola