Cetin má pět let a nové logo. Podívejte se, čím vším se chlubí

4. 6. 2020

Sdílet

 Autor: Cetin
Cetin slaví páté narozeniny. Za tu dobu začal investovat řádově miliardy do rozšíření pokrytí, zrušil agregaci DSL, zveřejnil mapu DSLAMů, spustil vectoring a bonding, vyvinul vlastní DSL modem Terminátor, přestěhoval se z ikonické budovy SPT Telecomu (Mordoru) do nových prostor a teď si nadělil nové logo.

Logo se sice liší jen minimálně (jiná modrá, plochá šipka), ale přibylo nové (prý dočasné) motto Dělníci internetu. Novinky tak najdete i na novém www.delnici-internetu.cz. Do rozvoje sítí se u nás dlouho příliš neinvestovalo, čehož následkem byl naopak rozvoj Wi-Fi sítí a přezdívka Wifistán. Poslední roky se to Cetin snaží dohnat a masivně investuje.

V plánu je celkem 27 miliard určených hlavně na nové předsunuté DSLAMy a optické sítě. Aktuálně je v Česku 6392 předsunutých DLSAMů a týdně jich podle Cetinu přibude dvacet. V nadcházejících plánech je hlavně stavba optiky až k poslední míly. Aktuální udávaná průměrná rychlost je nyní 84 Mb/s.

Cetin vznikl odštěpením od O2 v červnu 2015, čímž došlo k oddělení mobilního operátora od správce fixní (ale i mobilní) přístupové sítě. Majitel sice zůstává stejný, je jím PPF Petra Kellnera, ale jinak jde o dvě samostatné společnosti.

Máte DSL internet?

  • Ano, více než 100 Mb/s
    20 %
  • Ano, ale méně než 50 Mb/s
    33 %
  • Využívám internet přes kabelovku
    23 %
  • Využívám internet přes Wi-Fi
    9 %
  • Internet mám řešený jinak
    15 %

Cetin vlastní na 38 tisíc kilometrů optických kabelů a přes dvacet milionů kilometrů těch metalických. Pokud máte internet DSL od některého ze zhruba sedmnácti poskytovatelů, na 99 % je to v síti Cetinu.

zdroj: Cetin

Autor článku

Nyní už bývalý redaktor a později šéfredaktor Cnews se zaměřením na televizní témata, technologické zpravodajství, mobilní operátory a vědu.

Kvíz týdne

Tyto konektory zná každý. Ale víte, co jejich zkratky doopravdy znamenají?
1/9 otázek