VDSL bude ještě rychlejší. CETIN investuje dalších 5 miliard korun

7
VDSL modem FRITZ!Box 6890
VDSL modem FRITZ!Box 6890

První velkou akcí CETINu po odštěpení od O2 bylo vytvoření plánu na rozsáhlou modernizaci pevné sítě (optické i metalické). Česká telekomunikační infrastruktura před třemi lety oznámila, že na projekt v příštích sedmi letech investuje 22 miliard korun. Polovinu už firma vyčerpala a průměrná rychlost v síti díky tomu vzrostla na dvojnásobek.

Do zlepšování sítě v příštích čtyřech letech ale CETIN nakonec investuje více než zbývajících 11 miliard. Šéf společnosti Petr Slováček pro ČTK potvrdil, že firma přidá dalších 5 miliard a celá sedmiletá akce si nakonec vyžádá 27 miliard korun. Pravděpodobně v tom hrají roli i odpovědi konkurence. T-Mobile chce stavět optiku po celém Česku a Vodafone s UPC budou spadat pod jeden holding.

Rychlejší internet pro všechny

Slováček dále potvrdil, že jeho firma již vybudovala 4100 z plánovaných 10 000 předsunutých DSLAMů, díky čemuž už přístup k VDSL o rychlosti 100 Mb/s má milion domácností. Na nejvyšší tarif s 250 Mb/s pak dosáhne 284 000 domácností. Do čtyř let by se měly zvýšit rychlosti u všech 3,8 milionu domácností v dosahu sítě CETINu.

TIP: CETIN spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování

Kromě budování rDSLAMů a rozšiřování optických spojů toho chce firma dosáhnout nasazením dvou technologií – bondingu a vectoringu. Vectoring se už rozšiřuje na VDSL u přípojek na nových rDSLAMech (ještě však nebyl spuštěn), ale nikoliv na velkých ústřednách typu HOST a RSU. Vektorizace slouží k eliminaci přeslechů na linkách vedených v jednom svazku. Díky ní může CETIN na VDSL nabízet rychlosti přes 100 Mb/s.

Bonding zase umí spojit dvě linky do jedné, a teoreticky tak zdvojnásobit rychlost. Podobně se už dnes některé NASy umí komunikovat prostřednictvím dvou ethernetových konektorů, protože už i 1Gb/s linky mohou být pro rychlé HDD (nedejbože SSD) limitující. Bonding na VDSL ale nebude všude dostupný (na ústřednách a rDSLAMech by se musel zdvojnásobit počet konektorů) a zatím ani není jasné, jestli pak připojení nebude dvakrát dražší.

TIP: Velký den pro český internet. CETIN zrušil agregaci DSL

VDSL bude ještě rychlejší. CETIN investuje dalších 5 miliard korun
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.12%) 17 hlasů

7 KOMENTÁŘE

    • dodatek: leda by se to udělalo tak, že DSL routery by byly přepnuty do bridge a za nimi se postavilo třetí zařízení jako router agregující obě linky nějakým standardním protokolem (aktivní/pasivní trunking LACP?)

  1. To jsem zvědav na to další zrychlení jako už jsem tu psal soused na proti mě přes ulici 250 Mbit/s a já 50 Mbit/s tak to bude že soused bude mít ještě jednou tolik a já tak maximálně 100 Mbit/s to bude solidní zrychlení 😀