
První velkou akcí CETINu po odštěpení od O2 bylo vytvoření plánu na rozsáhlou modernizaci pevné sítě (optické i metalické). Česká telekomunikační infrastruktura před třemi lety oznámila, že na projekt v příštích sedmi letech investuje 22 miliard korun. Polovinu už firma vyčerpala a průměrná rychlost v síti díky tomu vzrostla na dvojnásobek.
Do zlepšování sítě v příštích čtyřech letech ale CETIN nakonec investuje více než zbývajících 11 miliard. Šéf společnosti Petr Slováček pro ČTK potvrdil, že firma přidá dalších 5 miliard a celá sedmiletá akce si nakonec vyžádá 27 miliard korun. Pravděpodobně v tom hrají roli i odpovědi konkurence. T-Mobile chce stavět optiku po celém Česku a Vodafone s UPC budou spadat pod jeden holding.
Rychlejší internet pro všechny
Slováček dále potvrdil, že jeho firma již vybudovala 4100 z plánovaných 10 000 předsunutých DSLAMů, díky čemuž už přístup k VDSL o rychlosti 100 Mb/s má milion domácností. Na nejvyšší tarif s 250 Mb/s pak dosáhne 284 000 domácností. Do čtyř let by se měly zvýšit rychlosti u všech 3,8 milionu domácností v dosahu sítě CETINu.
TIP: CETIN spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Kromě budování rDSLAMů a rozšiřování optických spojů toho chce firma dosáhnout nasazením dvou technologií – bondingu a vectoringu. Vectoring se už rozšiřuje na VDSL u přípojek na nových rDSLAMech (ještě však nebyl spuštěn), ale nikoliv na velkých ústřednách typu HOST a RSU. Vektorizace slouží k eliminaci přeslechů na linkách vedených v jednom svazku. Díky ní může CETIN na VDSL nabízet rychlosti přes 100 Mb/s.
Bonding zase umí spojit dvě linky do jedné, a teoreticky tak zdvojnásobit rychlost. Podobně se už dnes některé NASy umí komunikovat prostřednictvím dvou ethernetových konektorů, protože už i 1Gb/s linky mohou být pro rychlé HDD (nedejbože SSD) limitující. Bonding na VDSL ale nebude všude dostupný (na ústřednách a rDSLAMech by se musel zdvojnásobit počet konektorů) a zatím ani není jasné, jestli pak připojení nebude dvakrát dražší.
TIP: Velký den pro český internet. CETIN zrušil agregaci DSL
No tak u bondingu počítejte na tuty, že to bude min. 2x tolik. Jednak bude potřeba nové koncové zařízení a on ten port DSLAMu taky něco stojí.
dodatek: leda by se to udělalo tak, že DSL routery by byly přepnuty do bridge a za nimi se postavilo třetí zařízení jako router agregující obě linky nějakým standardním protokolem (aktivní/pasivní trunking LACP?)
To jsem zvědav na to další zrychlení jako už jsem tu psal soused na proti mě přes ulici 250 Mbit/s a já 50 Mbit/s tak to bude že soused bude mít ještě jednou tolik a já tak maximálně 100 Mbit/s to bude solidní zrychlení 😀
no jo, mně stačí klidně těch 50Mbit bohatě, ale v obou směrech. Problém českého DSL je v uplinku, jehož rychlost je tragická.
No je pravda že o uploadu nemůže být ani řeč 😀 jen nevím proč tohle dělají když upload je pomalu víc a víc důležitý už jen kvůli těm co jednou cloud a tak.
Kvůli těm co „jedou cloud“ je právě ten internet tak tragicky jaký momentálně je ….
Tak ono je to jednak dáno samotnou technologií (symetrický je např. SHDSL), druhak tím, že se provider snaží prodat stejnou konektivitu dvakrát – jednou domácnostem a podruhé jako hosting.