Hlavní navigace

Evropská komise kárá Steam a herní vydavatele. Hrozí jim vysoké pokuty

Sdílet


Evropská komise před dvěma lety zahájila vyšetřování společnosti Valve a pěti herních vydavatelství (Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media a ZeniMax) kvůli údajnému porušování hospodářské soutěže. Firmy měly smluvní dohody, které bránily spotřebitelům nakupovat hry v jiných zemích EU, což odporuje politice jednotného digitálního trhu, konkrétně zákazu geografického blokování e-shopů.

Zmínění vydavatelé na Steamu prodávali stejné tituly v různých zemích za různé ceny. Evropská komise konkrétně zmiňuje, že Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko a země Pobaltí mají nižší ceny než zbytek evropské osmadvacítky. Spotřebitelé by ale měli mít právo nakupovat přeshraničně tak, aby to pro ně bylo výhodné.

Jenže nemohou, protože aktivační klíče, které hráči získají při nákupu fyzické kopie (většina her už na DVD má jen instalátor Steamu) nebo digitální kopie v jiné než jejich domovské zemi, nemusí fungovat. Resp. v řadě případů nefungovaly, protože to tak stálo ve smlouvě mezi distributorem a vydavateli.

Společnosti Bandai Namco, Focus Home, Koch Media and ZeniMax se navíc ještě provinily tím, že explicitně bránily jiným distributorům než Valve (Steamu) v prodeji her ve vybraných zemích.

MM_AI

Všech pět vydavatelů a Valve dostali prostor na vyjádření k předběžným závěrům vyšetřování. Evropská komise očekává, že firmy s protisoutěžním chováním přestanou. V opačném případě jim hrozí pokuta až do výše 10 % ročního celosvětového obratu.

Byl pro vás článek přínosný?