Hlavní navigace

Firefox 76 generuje hesla pro nové účty a funguje v něm videochat přes Zoom

6. 5. 2020

Sdílet

Firefox nakročil k tomu, aby lidi motivoval k využívání bezpečnějších hesel a současně je upozorňuje na možné kompromitování stávajících přihlašovacích údajů.

Mozilla vypravila další vydání svého prohlížeče. Firefox 76 se zaměřuje na bezpečnostní funkce. Jeho správce hesel, kterým je už nějakou dobu Lockwise, výrazně aktivně upozorňuje, pokud zjistí, že bylo některé z uložených hesel kompromitováno. Nezisková organizace funkci prapůvodně nabízela samostatně. Firefox Monitor byl a je postavený na jiné známé službě, a sice Have I Been Pwned. Správce vás dále upozorní, abyste si změnili heslo v případě, že jste kompromitované heslo použili také pro přihlašování k dalším účtům. Sdílení hesel pro více účtů je známý nešvar, takže by nová funkce mohla významně pomoct předcházet možným zklamáním z nabouraných účtů. Generování bezpečných hesel už Lockwise nabízel, teď ale prohlížeč navrhuje náhodně vygenerovaná hesla sám od sebe při tvorbě online účtů. Návrh ukáže pod příslušným polem, klepnutím jej doplníte do pole a správce jej navíc rovnou uloží. Bude to dostatečná motivace pro používání bezpečných kombinací? Přístup k heslům v Lockwisu je od teď chráněný tak, že nejdříve musíte zadat heslo k účtu ve Windows nebo macOS. Ovšem jen v případě, že nepoužíváte hlavní heslo ve Firefoxu.

Videochat přes Zoom má zelenou

Poslední vydání prohlížeče s pandou červenou v logu dále umožňuje dvojitým klepnutím přejít do celoobrazovkového režimu při přehrávání videa v režimu PiP, kdy je video ze stránky vyjmuté a ukotvené ve vlastním plovoucím okně nad ostatními okny. Firefox 76 rovněž podporuje Audio Worklets pro komplexnější zpracování zvuku, díky čemuž v něm fungují videokonference konané přes Zoom.

Pokračuje i postupné zapínání WebRenderu. Nově je aktivní na moderních laptopech s procesory Intel (explicitnější Mozilla není), operačním systémem Windows a rozlišením max. 1 920 × 1 200 bodů. Pokud hledáte detaily, stín kolem aktivního adresního řádku se zmenšil na šířku, zatímco lišta se záložkami se naopak protáhla s ohledem na dotekové ovládání. Opraveno bylo i několik bezpečnostních chyb včetně tří kritických.

Zdroj: poznámky k vydání Firefoxu 76 | Mozilla Security