Hlavní navigace

Čínský výrobce pamětí DRAM Fujian Jinhua ukončuje provoz, kvůli embargu z USA

4. 2. 2019

Sdílet

Zdroj: Redakce

V našem hardwarovém zpravodajství už nějakou dobu sledujeme pokusy čínského kapitálu a firem spustit v zemi vlastní výrobu operačních pamětí DRAM (tedy DDR, LPDDR). V tomto příběhu hrají roli také nejprve podezření a pak i obvinění, že čínské implementace byly ve skutečnosti ukradeny od stávajících výrobců DRAM z Koreje (Samsung, Hynix) a USA/Tchaj-wanu (Micron/Nanya). A toto obvinění zdá se nyní dosáhlo účinků – jedna z čínských firem, která byla z průmyslové špionáže obviněna, totiž údajně ukončuje výrobu.  

USA využívají páky proti čínským polovodičovým firmám

Jde o podnik Fujian Jinhua, který byl obviněn z krádeže technologie z Micronu (a do kauzy má jako prostředník být zapletené i Thaj-wanské UMC). Loni v říjnu rozhodly americké úřady, že jako formu sankcí na firmu uvalí režim embarga, kdy s ní budou mít americké firmy zakázáno obchodovat. To znamená, že jí nebudou moci prodávat žádné zboží nebo služby potřebné pro provoz. A ukazuje se, že jde o silnou páku, protože řadu komponent potřebných pro polovodičovou výrobu americké firmy zajišťují.

Financial Times nyní přišly se zprávou, že podnik Fujian Jinhua kvůli tomu v březnu úplně zastaví výrobu. Firmě totiž dojdou nejmenované materiály či jiné prostředky, které jsou pro produkci potřebné. Kvůli embargu se jí je už nepodařilo obstarat. Doposud produkce údajně běžela jen z předchozích zásob, které jsou ale již dle dvou zdrojů Financial Times údajně již téměř vyčerpané. O jaké přesně prostředky či suroviny zde jde, není řečeno. Polovodičová výroba ale vyžaduje množství speciálních látek, přístrojů a spotřebního materiálu. USA by mohly pozastavit také přístup k nástrojům pro vývoj od firem jako jsou Cadence a Synopsys, na kterých jsou údajně křemíkové firmy v Číně hodně závislé. Ale to by asi nedokázalo překazit výrobu již hotových produktů s vyrobenými maskami a postihlo by spíš logické čipy jako procesory.

Je třeba upozornit, že ze zpráv není jednoznačně patrné, zda toto znamená likvidaci podniku Fujian Jinhua. Výroba mohla být pozastavena jen dočasně, protože do rozjezdu bylo jistě investováno značné množství prostředků a Číňané se patrně tak snadno nevzdají. Je také možné, že se eventuálně podaří nedostupné technologie a materiály nějak nahradit, ať už nějakým obejitím, nebo nalezením neamerických náhražek. Pak by se výroba mohla obnovit a zákaz by na ni už nedosáhl.

Embargo bylo odůvodněno strategickými zájmy

Ačkoliv zásah cizích státních orgánů může vypadat na první pohled jako nefér potlačení konkurence, embargo je ve skutečnosti důsledkem sporu o průvod technologii, kterou čínské podniky používají. Ty byly jak už byl zmíněno obviněny, že vlastní DRAM vyvinuly na základě průmyslové špionáže a technologií odcizených od zahraničních výrobců, v tomto případě Micronu. V tomto sporu zatím soudy nerozhodly a je samozřejmě otázka, zda při projednávání v Číně nemohou být poplatné národním zájmům. Americké úřady nicméně rozhodly, že technologie je s velkou pravděpodobností založená bez dovolení na IP Micronu a poškozuje tak tuto společnost.

KL hlasovani

Paměti DRAM jiného čínského výrobce: Xi'an UniIC

Běžně by porušení ochrany duševního vlastnictví USA mohly potrestat jen zákazem dovozu do Ameriky, které by asi čínského výrobce netrápilo, protože momentálně je jeho cílem zejména domácí trh. Firma je také terčem trestního stíhání, ovšem opět je otázka, jak vymahatelné by tresty byly. Uvalení embarga na služby od amerických firem je ale o dost tvrdší nátlak. Je zdůvodněno tím, že výroba pamětí DRAM americkou firmou má strategický význam pro obranyschopnost USA, protože tyto čipy používá i armáda. Pokud by o takto klasifikovatelnou komoditu nešlo, toto opatření by se asi jen tak prosadit nedalo. Je také samozřejmě možné, že k tvrdosti přístupu přispělo napětí mezi USA a Čínou během současné tzv. „obchodní války“ a za jiných okolností by se postupovalo méně rázně.

Jak se celá kauza vyvine, není zatím jasné. Teoreticky by mohla skončit obvyklou dohodou a licencováním. I když k tomu nemusí být Micron ochotný, pokud by dospěl k tomu, že licenční čínské výrobky by příliš ohrožovaly tržby z jeho vlastních produktů. Spíše se ale asi spory (a vyšetřování oné údajné průmyslové špionáže) potáhnou delší dobu. Naštěstí teď operační paměti zlevňují, takže by výpadek produkce nového čínského výrobce neměl vést k nějakým nedostatkům a výraznému zdražení. Při jeho přítomnosti na trhu možná ceny slezly o něco víc, ovšem možná hlavně pro čínské výrobce elektroniky a počítačů.

Byl pro vás článek přínosný?