Rozumim tomu, ze Zapadni technologie po prechodu na 3D vrstveni opet urvou naskok (resp. behem nasledujici min. dekady o nej neprijdou).
Ale v praktickem nasazeni to jsou uz takove kosmeticke detaily, vitezstvi na papire. Myslim, ze cokoliv pod 7/5 nm je pro ucely obranneho prumyslu ci AI/desktop - proste celkovou polovodicovou sobestacnost - naprosto dostacujici z hlediska vykonu, skalovani, atd. Nebudou mit top tier, ale budou mit tier pro vsechna reseni, ktera potrebuji. Bez nejake extremni vykonove penalizace. 1,4 nm je a bude v tomto kontextu ficak bez ohledu na to, jak toho dosahnou.
Tyhle procesy se v "obranném" průmyslu vůbec (relativně) nepoužívají.
Kvůli náchylnosti na elektromagnetické rušení.
V raketě objevíte 20nm, určitě ne 2nm. Proto "AI" nedokážou trénovat za běhu. Dělá se to ručně. Všechny ty hračky ve formě dronů a podobně.
To tvrdí o všem, co Čína deklaruje. Všeobecně západ.
Pak člověk má ponikání s elektronikou a nestačí se divit, co tam všechno sežene. :)
Číňani o technologii málokdy lžou. Přikrášlují v rámci propagace stejně jako my ale jádro je zřídkakdy lež.
Dle definice je víc komunistická EU než Čína, která se k systému hlási. Kvůli způsobu implementace trhu. V Číně volný trh existuje aspoň z části, u nás vůbec.
Když někdo řekne tuhle vaši hlášku, je to jakoby by se chvástal tím, že o fungování světa kolem něj nemá zdání. Lež je základem fungování celé reality. Každý člověk lže a podvědomí lže člověku. Já právě teď lžu sám sobě, že jsem vyhral argument, byť to pravda není.
Mám dojem, že autor článku nerozklíčoval to co popisuje úplně správně. Já bych to viděl tak, že Čína díky sankcím o proti západu k problému přistupuje jen v opačném gardu. Co tím myslím? No dle mého Čína technologii vrstvení použije proto, že zaostává díky embargu v litografii výroby. To ale neznamená že Čína se přestala snažit tento náskok dohnat. No a protože zmenšovat se nedá do nekonečna, a na obzoru nejsou materiály které by umožnili obvodům zásadně vyšší frekvence, tak logicky vývoj tímto směrem ustrne a nebo se minimálně brutálně zpomalí. Západ to samozřejmě ví a proto má vrstvení jako další krok k navýšení výkonu. No ale když to ví západ ví to i Čína, a tedy jim je jasné že dřív nebo později v té litografii ten západ doženou. Tak že dle mého k stejnému stavu dojde západ i Čína, s tím rozdílem, že k němu dojdou každý z opačné strany.