„Megazone“ herní LCD: přijdou 4K/144Hz IPS panely s HDR podsvícením o milionu zón

3. 7. 2019

Sdílet

V HDR monitorech s vysokým dynamickým rozsahem se kvůli povaze technologie LCD začalo objevovat tzv. lokálně stmívatelné podsvícení, které se umí přizpůsobovat požadovanému jasu objektů na obrazovce a dokáže tak zvýšit reálný kontrast LCD. Pro kvalitu obrazu je důležité, aby tzv. „local dimming“ měl jednotlivé zóny co nejmenší, aby oblast vyššího jasu nezasahovala příliš mimo objekt, který má být jasný. První generace monitorů G-Sync HDR měla „FALD“ podsvícení s 384 zónami a druhá generace jich přinese 576, ale to je stále docela málo. Tchajwanská firma Innolux, jeden z výrobců panelů pro LCD monitory, ale teď má v přípravě displej, který by měl mít lokální stmívání prakticky dokonalé. Má mít zón milion, takže by každá měřila jen několik málo bodů. A pozor, současně půjde o rychlý panel pro herní monitory.

Tento parádní panel je v přípravě pod označením M315DCM-E70 a půjde o obrazovku technologie IPS (Innolux pro ni používá i označení AAS) s úhlopříčkou 31,5 palce a rozlišením 4K. A panel bude podporovat obnovovací frekvenci 144 Hz, respektive možná 120 Hz nativně a 144 Hz jako přetaktovanou frekvenci. Odezva by také měla být zredukovaná proti dřívějším IPS– panel má specifikovanou 7ms odezvu pro přechod šedá-šedá. To je ale zřejmě ještě bez overdrive, nesrovnávejte tedy tuto hodnotu s tím, co uvádějí celé hotové monitory (tam je overdrive započítáno). „Holé“ panely LCD typu IPS mají dnes tuto odezvu většinou vysokých 14 ms, pro srovnání.

Megazone podsvícení s DisplayHDR 1000

Tyto parametry budou kritické pro herní využití, ale hlavním technologickým tahákem je zde HDR zobrazení. Tento panel bude odpovídat standardu DisplayHDR 1000 (což je dnes první liga HDR monitorů LCD), vyvine špičkový jas až 1000 cd/m² a stabilně by měl držet 600 cd/m². A jak už bylo nadhozeno, bude s tím spojeno pokročilé lokálně stmívatelné podsvícení, které zdá se nechá technologii „FALD“ daleko vzadu. 4K monitor má 8 294 400 pixelů, což znamená, že s 576 zónami má jedna 14 400 bodů – stále extrémně hodně, takže malý jasný objekt zvedne jas podsvícení i ve značné části okolí a toto může vypadat docela rušivě. Světlou "auru", kterou to způsobuje, můžete vidět na videu webu ComputerBase zde.

Tento panel má mít technologii, které Innolux říká „Megazone“, což znamená, že zón bude přes milion (nebo možná v řádu milionů). Kolik přesně v tomto případě, to není řečeno, teoreticky by stmívání mohlo fungovat individuálně pro bloky šesti nebo osmi pixelů. S přihlédnutím k velikosti pixelů už by efekt měl být prakticky stejně dobrý, jako kdyby se podsvícení stmívalo přímo pro jednotlivé pixely (nebo s polovičním rozlišením, tedy pro blok 2×2, jako to dělá třeba technologie ULED XD od Hisense, která pro stmívání používá sekundární TFT matrici). Jaký princip pro takto jemné zónování používá Innolux, není řečeno, ale pokud nejsou použité přímo takto malé Micro/Mini LED, tak by asi mohlo také jít o princip využívající druhé TFT matrice. Na druhou stranu Micro LED jsou asi budoucnost monitorů a tak by dávalo smysl směřovat vývoj tímto směrem.

Innolux ukazuje 65palcovou obrazovku typu Megazone Innolux loni ukazoval 8K obrazovku typu Megazone s úhlopříčkou 65 palců. Ta měla mít přes 8 milionů stmívatelných zón, pravděpodobně tedy s rozměrem jen 2×2 pixelů

Pro HDR zobrazení má panel M315DCM-E70 podporovat také barevný gamut DCI-P3 (>90% pokrytí) a 10bitovou barevnou hloubku s 8 bity nativního rozlišení a dalšími 2 bity pomocí ditheringu (FRC). Výroba se patrně rozjede až v roce 2020, letos v druhém čtvrtletí měl být hotový prototyp (zda se to podařilo splnit, se neví). V hotových monitorech by se snad obrazovka mohla objevit koncem roku 2020, ale možná až v roce 2021. Pokud samozřejmě nedojde ke zdržením, které třeba u 144Hz 4K panelů AU Optronics s 384zónovým FALD bylo prakticky roční.

bitcoin_skoleni

Levnější Mini LED panel s 95% pokrytím barev BT.2020

Innolux má pokročilých HDR LCD na programu víc. Další 31,5palcový IPS panel s rozlišením 4K a 120–144Hz frekvencí by měl mít velmi podobné parametry (DisplayHDR 1000 s jasem 600/1000 cd/m² a 7ms odezvu GtG), ale už ne „Megazone“ podsvícení. Bude u něj použité jen jednoduší podsvícení z Mini LED, které ale stále bude mít 10 000 zón (něco přes 800 pixelů na zónu), tedy stále o dost více než dnešní FALD panely. Tento typ panelu by asi mohl být levnější alternativou k Megazone technologii, prototyp má být údajně hotový do Q4 2019, s masovou výrobou asi až v roce 2020. Zajímavý je jinak ještě jeden parametr: monitor má mít hodně široké barevné pokrytí. Nemluví se tu už jen o DCI-P3, ale o ještě o dost širším gamutu BT.2020, který je nativní pro 4K Ultra HD Blu-ray, a tento panel ho má pokrývat z 95 %, tj. blízko kompletnímu zobrazení. Pro HDR filmy a video by to mohla být opravdu lahůdka.

HDR10+ Efekt HDR obrazu nelze na běžných monitorech přes internet demonstrovat. Výrobci monitorů ho tak obvykle přibližují podobnými ilustracemi

Innolux jinak podle webu TFT Central, který o nových (respektive připravovaných) panelech této firmy informuje, chystá také SDR verzi 31,5palcového 4K/144Hz IPS panelu pro herní monitory – stále s 90% pokrytím DCI-P3, ale jen běžným jasem a podsvícením. A zajímavé je, že také chystá 144Hz 4K panel IPS (AAS) s úhlopříčkou 28 palců, označený M280DCA-E7B, který bude mít také 7ms odezvu GtG a široký gamut. V té dlouho existovaly jen TN panely, takže ti, kdož chtěli kvalitnější matrici, se museli orientovat jen na 27 a 31,5 palců. S těmito obrazovkami se tedy objeví 28" alternativa s technologií IPS. Innolux chystá i pomalejší 60Hz/14ms verzi M280DCA-E3B pro obyčejné neherní 4K monitory o úhlopříčce 28 palců, ta má jít do výroby už nyní v srpnu.

Galerie: MiniLED monitory s G-Sync Ultimate/G-Sync HDR (Computex 2019)