Hlavní navigace

Intel prý chce za 30 miliard $ koupit GlobalFoundries, továrny kde se vyrábí čipy AMD

17. 7. 2021

Sdílet

Zdroj: Intel
Superakvizicím v IT není konec a tahle dost překvapila: Intel chce prý koupit továrny na čipy GlobalFoundries – ty, které vyrábí procesory Ryzen od AMD. Co všechno by to znamenalo, se zatím jen těžko odhaduje.

Loni nastaly v počítačovém průmyslu bombastické akvizice – Nvidia koupila ARM (respektive čeká na antimonopolní schválení), AMD chce koupit Xilinx. Vypadá to, že ani Intel neodejde s prázdnou. Podle překvapivé zprávy chce převzít GlobalFoundries, zakázkového výrobce čipů, který je na tomto trhu třetí největší. A mimochodem také vyrábí některé procesory a čipy AMD, takže by vznikla situace, kdy u Intelu vyrábí hlavní konkurent.

Intel + GlobalFoundries?

Wall Street Journal ve čtvrtek přišel se zprávou, podle níž Intel jedná o odkoupení Global Foundries. Za převzetí toto výrobního podniku s továrnami v Evropě (Drážďany), Americe (New York) a také třeba Singapuru, nabízí Intel údajně okolo 30 miliard dolarů, nebo toto je alespoň částka, kterou uvádějí zdroje blízké jednání, které vše Wall Street Journalu vyzradily. To by z koupě udělalo jeho nejdražší akvizici – na svou dobu obrovská platba za Alteru Intel stála jen 16,7 miliard $.

Wall Street Journal podotýká, že obchod zatím není v takové fázi, že by už byla koupě jasná. Tudíž je pořád ještě možné, že z něj sejde. Intel údajně nejedná s vedením GlobalFoundries (mluvčí firmy to také popřel), ale přímo s investičním fondem Mubadala z Abú Zabí, který GlobalFoundries vlastní. Mubadala pravděpodobně měl plány uvést GlobalFoundries na burzu prostřednictvím emise akcií, což může být alternativa k přímému prodeji Intelu. Zdá se ale, že s Intelem alespoň běží jednání, takže jistá pravděpodobnost, že se polovodičový lídr spojí s touto foundry společností, tu je.

GlobalFoundries vzniklo před více než deseti lety odštěpením továren AMD, které nemělo dostatečný masový objem výroby (kromě toho, že mělo celkově nedostatek peněz a několik špatných let před sebou), aby se mu továrny vyplatily a aby mohlo dál vyvíjet nové pokročilé procesy. Zformování GlobalFoundries mělo problém vyřešit tím, že by otevření továren pro zakázkovou výrobu nabralo nové externí klienty. Nicméně i nová společnost měla určité problémy s vývojem, například 20nm a 14nm proces byl zrušen (a 14nm technologii místo toho firma licencovala od Samsungu).

Práce v tzv. cleanroomu továrny na čipy (Zdroj: GlobalFoundries)

GlobalFoundries postupně pohltilo další menší foundry firmu Chartered Semiconductor a pak zejména výrobní divizi IBM, které se podobně jako AMD továren zbavovalo. Toto bylo vnímáno jako šance dostat se na špičku ve výrobních procesech, ovšem kvůli finanční náročnosti potřebných investic do nových továren nakonec byly 7nm proces i následné EUV procesy zrušené (IBM se nyní s GlobalFoundries soudí za porušení závazků).

GlobalFoundries se od té doby snaží specializovat na procesy s wafery FD-SOI, které mají být levnou alternativou k drahým moderním procesům, avšak použitelnou asi hlavně na nízkospotřebové, analogové a další speciální čipy.

Získání pozice v zakázkové výrobě čipů?

Z tohoto důvodu asi neplatí škodolibé „postřehy“, že by se Intel touto cestou snažil dohnat svoje zpoždění ve vývoji nejmodernějších výrobních procesů na bázi EUV, FinFETů a nebo nových typů tranzistorů (GAAFET), které za pár let FinFETy nahradí. Historicky také Intel nikdy nejevil zájem o technologii SOI nebo FD-SOI, takže pravděpodobně neplánuje, že by ji na své nejmodernější procesy aplikoval.

Proč chce GlobalFoundries koupit, proto není úplně jasné. Dost možná jde čistě o konsolidaci. Zatímco Intel je technologicky vůči GlobalFoundries napřed (byť za TSMC a dost možná i Samsungem je pozadu), co GlobalFoundries má a Intel ne, je zkušenost a tradice spolupráce s klienty v zakázkové výrobě čipů, tedy onom foundry byznysu. Zde GlobalFoundries přes horší pozici proti prvním dvěma hráčům (TSMC a Samsung) a zklamání se 7nm technologií přece jen už má za sebou výsledky a relativně slušnou důvěru. Intel chce do foundry byznysu znovu vstoupit ve velkém a rád by v něm získal velký objem zakázek od nejrůznějších externích klientů.

Jenže zkušenost s Intelem jako foundry výrobcem je naopak špatná. Když v minulé dekádě na tomto poli zkoušel působit, tak krach jeho 10nm procesu prý podle drbů hodně potopil 5G technologii Ericssonu a také zabil snahu LG o vlastní ARM procesory, které měly být vyráběné právě u Intelu. Je proto možné, že pro návrat do foundry byznysu plánuje Intel použít GlobalFoundries, které v tomto oboru umí fungovat a uspokojovat zákazníky. Posléze by GlobalFoundries vedle svých stávajících technologií zpřístupnilo také novější procesy v továrnách Intelu a jeho zkušenosti by snad zajistily, že tyto technologie budou úspěšně využitelné i externími foundry klienty.

To je nicméně jen hypotéza. Intel může mít i prozaičtější důvody – například to, že GlobalFoundries v bývalých továrnách IBM vyrábí různé speciální čipy pro americký obranný průmysl a tyto kontrakty mohou být dost lukrativní. Nebo Intel jednoduše může chtít z trhu odstranit konkurenci a zároveň získat nějaké ty posily do výzkumu a vývoje, protože v GlobalFoundries by měl nyní být nějaký personál z IBM s potenciálně užitečnými zkušenostmi.

Výrobní prostory továrny na polovodičové čipy (Zdroj: Intel)

Galerie: Výroba čipů v cleanroomu polovodičové továrny Intel

Intel by měl v rukou továrny, kde se vyrábí konkurenční procesory AMD

Pikantní na tomto obchodu je z pohledu PC hardwaru ještě jedno: GloblaFoundries jednak vzniklo z továren po AMD, ale současně v nich AMD také vyrábí. Na 14nm a 12nm procesu GlobalFoundries vznikaly všechny Ryzeny 1000, 2000 a APU generace 3000. A také GPU Polaris a Vega. Je pravda, že nyní již není GlobalFoundries pro AMD tak kritické, v procesorech architektury Zen 2 a Zen 3 už pochází od GlobalFoundries jen IO čiplet vyráběný starším procesem (ale AMD by samozřejmě mělo velký problém, kdyby najednou ztratilo jeho zdroj).

Ale i mimo tyto IO čiplety hodlá AMD nadále služeb GlobalFoundries používat. Nedávno jsme se dozvěděli, že chystá levné procesory s kódovým označením Monet, které by měly nejnovější architekturu Zen 3 a grafiku RDNA 2, ale místo drahé 7nm výroby by používaly levný 12nm proces GlobalFoundries.

Křemík z procesoru Ryzen vyráběný u GlobalFoundries, 14nm čip Summit Ridge (Foto: Fritzchens Fritz)

Intel by tak po odkoupení GlobalFoundries tedy byl dodavatelem pro konkurenta. Je otázka, pro koho by to bylo prekérnější. Intel by pomáhal vyrábět něco, co mu teoreticky může ubrat tržní podíl (ale pokud by AMD nějak sabotoval, zase by si tím kazil renomé coby partner a odrazoval zákazníky). AMD by zase mohlo litovat, že jeho peníze jdou do kasy konkurenta a pomáhají mu. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se tato akvizice vyvine a jestli opravdu k fúzi dojde.

MM_AI

Výroba čipů praská ve švech, z továren je horké zboží

Zakázková výroby momentálně vypadá jako velmi výnosné odvětví. GlobalFoundries bývalo ztrátové, ale momentálně je na trhu velký nedostatek čipů a velcí hráči plánují velké investice do nových kapacit. Intel plánuje několik nových továren v USA i v Evropě. je otázka, zda po odeznění krize firmy nezjistí, že to s novými továrnami nepřehnaly a nebude pro ně uplatnění. nyní ale vypadá výroba čipů jako horké odvětví a to asi také zvyšuje hodnotu GlobalFoundries v očích potenciálních kupců.

Zdroj: Wall Street Journal

Byl pro vás článek přínosný?