Hlavní navigace

AMD chystá levnou verzi Zenu 3 vyráběnou na 12nm procesu, čtyřjádro s grafikou RDNA 2?

2. 7. 2021

Sdílet

Zdroj: AMD
AMD bude mít konečně nové levné procesory Athlon s modernější architekturou. Chystá APU Monet s jádry Zen 3 a grafikou RDNA 2, ale vyráběné na 12nm procesu. To sníží frekvence nebo zhorší spotřebu podobně jako u 14nm Intel Rocket Lake, ale procesory by díky tomu mohly být levné...

AMD teď nemá nejlepší nabídku levných procesorů – i když odhlédneme od momentální dostupnosti v obchodech. Sortiment Ahtlonů a levných procesorů Ryzen s integrovanou grafikou je pořád tvořený ještě architekturou Zen, ačkoliv už mezitím vyšel Zen 3, proti kterému je jejich výkon o hodně nižší. Do budoucna by se to ale mělo zlepšit, AMD chystá APU nazvané Monet s jádry Zen 3, grafikou RDNA 2, ale pro nízké ceny vyráběné na 12nm procesu.

Informace o APU nebo produktu s kódovým označením Monet se prý již chvíli objevovaly, ale první, kdo těchto procesorech přinesl veřejně zprávy, je youtuber s přezdívkou RedGamingTech. Podle jeho zdroje nebo zdrojů je Monet procesor, který AMD uvede jako pokračovatele procesorů, respektive APU řady Athlon, které jsou nyní založené na dvoujádrovém 14nm čipu Raven2 s architekturou Zen/Zen+ a grafikou Radeon Vega (výjimkou je čtyřjádro Athlon Gold 3150G, které je ale prodávané jen v OEM segmentu). Současně se uvádí, že jde o úsporné APU (ve smyslu spotřeby), nicméně pod to by se asi pořád mohly vejít i standardní 15W procesory pro notebooky a 35W (i když čtyřjádro by asi spíš bylo 65W) procesory pro desktop.

Jako Rocket Lake

Monet je údajně čip APU se čtyřmi jádry Zen 3 a integrovanou grafikou, která by již mohla mít architekturu RDNA 2. Ovšem doteď byly všechny produkty s těmito architekturami 7nm. Takový moderní proces (a ty po něm ještě více) je poměrně drahý, takže by AMD možná mělo problémy vyrábět na něm levné produkty pro masové nasazení, kde cena za jeden procesor nebude vysoká. Nebo si tak alespoň vysvětlujeme, proč firma doteď nemá žádnou levnou verzi Zenu 2 nebo Zenu 3 na 7nm procesu.

APU Monet místo použití 7nm procesu udělá obdobu toho, co provedl Intel, když konvertoval architekturu z 10nm procesorů Ice Lake pro 14nm proces a takto vyrobil aktuální Core 11. generace pro desktop „Rocket Lake“. AMD zase podle RedGamingTechu provedlo, respektive možná pořád provádí konverzi Zenu 3 a snad i grafické architektury RDNA 2 na 12nm proces.

Proces 12LP+

Přesněji by to měl být 12nm proces GlobalFoundries označený 12LP+. To je odlišná technologie proti procesu 12LP, na kterém běží výroba už od roku 2018 a vznikají na něm Ryzeny 2000 (a APU Ryzeny 3000G/U/H), případně Ryzeny 12001600 „AF“. Tento proces byl evolucí 14nm procesu 14LPP licencovaného od Samsungu. Proces 12LP+ má proti procesu 12LP zvýšit výkon až o 20 %, nebo snížit spotřebu o 40 %, je možné také čip zmenšit až o 15 % a proces umožňuje implementovat bloky SRAM schopné běžet na napětí 0,5 V.

Možná by se tedy tato technologie mohla blížit Foundry 10nm procesům (které ale nelze srovnávat s 10nm procesem Intelu, který je na podobné úrovni jako 7nm technologie Samsungu/TSMC). Ovšem také je dost možné, že takovéto výsledky jsou realizovatelné jen v některých případech a typicky bude rozdíl proti předchozí generaci 12nm procesu nižší, přece jenom jde o ladění starší technologie. GlobalFoundries uvádí, že technologie je optimalizovaná na akcelátory AI a část výše uváděných vysokých zlepšení tedy může být ne reálného fyzického rázu, ale pochází z použití optimalizovaných knihoven, například pro MAC používané v ASICích pro umělou inteligenci.

Informace GlobalFoundries k procesu 12LP Plus Informace GlobalFoundries k procesu 12LP+ (Zdroj: GlobalFoundries)

Proces by logicky měl být horší, než 7nm výroba TSMC použitá pro Zen 3 nyní. Možná opravdu o hodně. Znamená to logicky, že spotřeba bude při stejné frekvenci výrazně horší a lze čekat něco podobného jako u Rocket Lake. Je tak pravděpodobné, že APU Monet by mohlo mít poměrně nízké frekvence. AMD bude mít totiž volbu mezi snížením taktů, nebo výrazným navýšením spotřeb, jaké se děje u Rocket Lake. Horší hustota tranzistorů by zase mohla způsobit, že AMD oseká L3 cache, která by mohla mít třeba jen 4 MB.

Bližší parametry APU zatím moc nemáme. Zatímco u jader CPU zdroj uvádí, že jsou jen čtyři, počet jednotek CU integrované grafiky není znám, je ale řečeno, že má jít o architekturu RDNA 2, možná i s podporou ray tracingu (ale mějte na paměti nízký grafický výkon, který toto APU bude celkově mít). RedGamingTech uvádí „pár WPG (Workgroup Processor Groups, 1 WGP = 2 CU)“, grafika by asi mohla mít 128 až 256 shaderů.

Desktopová verze do AM5?

O paměťovém řadiči, multimediální výbavě, podporovaných video výstupech, konektivitě PCI Express a USB zatím nic nevíme, více už toho o něm RedGamingTech nezjistil. Pokud bychom měli hádat, Monet nejspíš nepřijde na platformu AM4. Primární použití by mohly být notebooky, kde by se toto APU vyrábělo v pouzdru BGA.

Procesor AMD Ahtlon pro socket AM4 (Zdroj: AMD)

Pokud AMD vydá desktopovou verzi, pravděpodobně ji vydá až na následující desktopovou platformu AM5, tedy na nový socket, kde se již budou procesory párovat s novou technologií pamětí DDR5. Až totiž socket AM5 přijde, bude AMD potřebovat nový procesor pro levná PC, aby mělo pokryté nižší segmenty trhu.

Tip: První informace o platformě AM5: AMD končí s piny, socket bude LGA 1718, bez PCIe 5.0

APU Monet by tedy mělo používat paměti DDR5. Socket AM5 má podle různých drbů přijít na trh v polovině příštího roku (Q2 až Q3 2022), ale tato lowendová APU nemusí být na prodej hned. Ze začátku asi AMD bude k těmto deskám nabízet jen dražší 6nm APU Rembrandt. Dává to i smysl, protože paměti DDR5 ze začátku budou dražší a tudíž se nejlevnější počítače, kde se obrací každá koruna (nebo jiné platidlo), budou stavět na předchozích platformách s DDR4. Jak ale postupně bude DDR5 zlevňovat, začnou také přecházet na novou platformu, takže doufejme AMD zareaguje a vydá pro AM5 desktopovou verzi tohoto 12nm Zenu 3. Kdy to bude, ale zatím nikdo netuší – desktopový Monet by klidně mohl být uveden třeba až v roce 2023.

tržek roadmapy AMD ukazující APU Rembrandt září 2020 Útržek roadmapy AMD ukazující APU Rembrandt, září 2020. APU Monet by mohlo být technologicky levnější verzí se stejnými IP, ale na převedenou na starší/levnější výrobní proces (Zdroj: MebiuW)

Tip: Parametry 6nm APU Rembrandt/Ryzen 6000 potvrzené: CPU, GPU, DDR5 a podpora USB4

Monet může vysvětlovat smlouvy AMD s GlobalFoundries

Použití procesu GlobalFoundries má výhodu, že AMD může používat výrobní kapacity mimo TSMC, které má velkou poptávku po svých službách a i pokud by dokázalo dodat všechnu kapacitu, kterou by AMD potřebovalo, může asi účtovat vyšší ceny. Když se ale část byznysu přelije k GlobalFoundries, může to vyjít levněji a také se diverzifikuje výroba; mít více továrních partnerů je bezpečnější strategie.

DTZ24

Plánovaná výroba těchto APU každopádně může být důvod, proč AMD podepsalo s GlobalFoundries další pokračování smlouvy WSA letos v květnu. Podle té by mělo AMD u tohoto partnera utratit za výrobu v letech 2022, 2023 a 2024 minimálně 1,6 miliardy dolarů. Doteď nebylo moc jasné, proč tak moc, když na procesech GlobalFoundries jsou jen dobíhající staré procesory a IO čiplety procesorů Epyc a Ryzen 3000/5000. Vysvětlení ale může být právě plánovaná výroba těchto levných APU Monet.

Galerie: Úniky a roadmapy AMD o procesorech Ryzen 5000, 6000, 7000 a 8000

Zdroje: RedGamingTech, VideoCardz

Byl pro vás článek přínosný?