Zajímavá správa ke které mne napadly dvě myšlenky.
Tohle může vyznít jako nedůvěra Intelu v jeho vlastní architekturu x86 včetně negativního dopadu na cenu akcií Intelu.
V souvislosti se snažením Nvidie si myslím, že možní SiFive mohla být tou správnou společností namísto namlouvaného ARMu. Noha ale ještě není v nohávu.
Možno si niekto rád prečíta rozhovor predstaviteľov
TSMC, ktorý zverejnili pár dní dozadu:
https://www.anandtech.com/show/16742/an-anandtech-interview-with-dr-kevin-zhang-and-dr-maria-marced
Nové Intel Tiger Lake KB aneb parádna trefa:
https://videocardz.com/newz/intel-core-i9-11900kb-tiger-lake-cpu-for-nuc-11-extreme-has-been-tested
AMD pracuje na procesorovej technológii big.LITTLE,
ovšem na Intel bude zaostávať 2-3 roky:
https://videocardz.com/newz/amd-patents-a-task-transition-method-between-big-and-little-processors
Tohle je jen typické chování korporace, kupuje inovace, protože je impotentní. Pokud by Intel získal 100% podíl v SiFive a bude jim kecat do toho, co maj dělat, tak do 5let většina schopných zaměstnanců ze SiFive uteče do jiných startupů a budou to moct zavřít.
Co se týče náhrady ARMu, tak SiFive sice nabízí asi nejpokročilejší RV jádra, ale konkurence je rychle dohání: Alibaba(T-head), Andes, CloudBear, Codasip (Česká firma), Gaisler, Nuclei, IQonIC, Semidynamics, Syntacore.
Kdo by chtěl, může si klidně udělat RV desetijádro a každé jádro mít licencované od jiné firmy.
To je ještě, si myslím, ta lepší varianta korporátění. Nejhorší chování jsem zaregistroval u Microsoftu když "koupil" Nokii a následně pohřbil její windowsové telefony včetně svého operačního systému. Google jim jistě poděkoval.
RV jádra jsou mimo oblast mého zájmu a proto jsme rád, že jak píšete existují další aby zbylo i něco na Nvidii případně pro další zájemce. :-)
Na to mám jedinou odpověď, dovolíš, Maršálku? Apple M1. Jde i bez x86. Že není -V dospělej? Možná ne, ale stejně bude trvat deset let, než se vůbec něco hne. Tohle jsou první otřesy. Nikdo netvrdí, že wintel přejde za tři roky komplet na risc.
A k těm licencím. Není vůbec problém postavit komerční řešení s proprietárním IP na opensource základu. Což dělá, tramataradá, SiFive
ty ses mě někde na něco ptal? Tak to asi potřeb uji silnější brýle ... proč bych se měl vyhýbat nějaké otázce? Když se tedy nepřímo ptáš teď, řeknu ti ... proč chce Intel koupit SiFive? Protože se mu k něčemu hodí, zapadá do nějakých jeho plánů ... proč si myslíš, že právě ty jsi ten "galaktický vyvolený", který je prokoukl a všechno ví lépe, než sám Intel? U tebe většinou platí to otřepané "přání otcem myšlenky" ... ehm ... teď jsem se přistihl, jak mávám rukou na monitor(gesto shora dolů, ne ze strany na stranu), těžko se mi to přiznává, ale začíná mi z tebe mrdat ...
gogo1963 13.6.2021 at 1:18
No výborně máme shodu že Intel to na něco potřebuje. A ptám se Vás proč si to něco tedy Vašimi slovy "tihle giganti potřebují k vymyšlení vymyšleného nějaké trotly bůhví odkud"?
Rozumnou odpověď ani nečekám tak si odpovím sám. Protože nám ukazují tu nelichotivou stránku nemohoucnosti jedné korporátní společnosti. Děkuji Tynytovi za připomenutí Intel pokusů jako i860, iAPX 432, .... což je pěkný ohňostroj marnosti který asi bude zakončen nákupem z venku.
gogo1963 13.6.2021 at 1:12
Mohl byste si příště najít chytřejší výmluvu.
Opravdu nechápu proč máte takový blok přiznat si že Intel po všech těch vyhozených financích ve vývoji (viz dole) nakonec asi bude kupovat jak píšete " vymyšlení vymyšleného nějaké trotly bůhví odkud". Je ostuda Intelu jak hrom když na něco takového taková společnost jenom pomyslí.
Apple M1 není odpověď.
1. nedosahuje zdaleka takového výkonu
2. Poměr perf/transistor je tragický
3. Nikdo neřeší zpětnou kompatibilitu, jen (ne vždy dokonalou) emulaci
Ano, u platforem bez historie, bez "vážných" aplikací (tj. Android, iOS, MacOS, apod.) je poměrně jedno na čem to běží, protože je buď k dispozici webové rozhraní, nebo "zrovna aktuální" verze aplikace. Vezmi si třeba takovou triviální věc, jako je české účetnictví. Každý subjekt má povinnost uchovávat doklady po dobu 10 let. Jistě můžeš vše vytisknout a zaarchivovat, ale v případě kontroly ve větší firmě se v tom papírovém moři utopíš, takže potřebuješ i samotné ERP. Před 10 lety tu byly ještě PowerMacy, byť už nepodporované... To je mimochodem důvod, proč pro Macy prakticky neexistují tyhle typy softwaru. A jak je to s kontinuitou ilustruje krásně tento článek:
https://www.mujmac.cz/rubriky/software/ucetnictvi-pro-mac-os-x-prehled-na-ceskem-trhu-55219cz?diskuse
- zkus si proklikat jednotlivé možnosti řešení...
Ono je to celkem jasné, a myslím, že to dnes chápe i MS, který se několikrát spálil s Win/ARM. Frikulíni vidí "ARM je super", ale pak přijde ta praxe, kde se potřebuješ naroubovat na stávající řešení a ejhle, on ten ARM (RISC-V, MIPS, ...) najednou nefunguje. Funguje to jen v Linuxu, a ještě ne zcela univerzálně, a to díky dostupnosti zdrojáků a možnosti si zkompilovat svou vlastní binárku.
Bigotní Intelista co jiného si o Vás mám myslet?
Zase jste mi totiž neodpověděl na otázku na kterou se Vás proč si to něco tedy Vašimi slovy „tihle giganti potřebují k vymyšlení vymyšleného nějaké trotly bůhví odkud“?
Je zde hned několik důvodů proč by se měl Intel hoooooodně stydět.
1. Společnosti co to na rozdíl od Intelu dokázali je hned několik a to " Alibaba(T-head), Andes, CloudBear, Codasip (Česká firma), Gaisler, Nuclei, IQonIC, Semidynamics, Syntacore." jenom Intel nic a že se modří snažili i860, iAPX 432, …. .
2. Ano Risc je tady dlouho a za tu dlouhou dobu byl Intel neschopný něco takového sám vyvinout.
3. Intel je veliká společnost která má mnohem více lidí i prostředků než kterákoliv jiná a přesto si ti musí koupit venku.
Promiňte mi ale jste jako PR oddělení které je placené za to aby lidi zblblo a nevidělo reálná stav věcí.
Nene, idiote, je zde hodně důvodů, proč by ses měl stydět ty. Co že to dokázaly tebou jmenované společnosti, co nedokázal Intel? Víš vůbec, co je to "risc"? Co na něm měl Intel vyvíjet? Zbytek je zbytečné komentovat ... jsi úplně mimo realitu ...
... je docela dost množné, že kdyby se intel věnoval vývoji na bázi Risc, a ne na své x86, že by byl dneska tam, kde oracle a AMD by vádlo světu ... a když už tak kopíruješ, Codasip už česká firma není ...
Pánové nikdo z vás není schopen odhadnout potenciál RISC-V architektury, když se do toho položí velká firma s masivním IP. Nikdo. Když se přišlo se servery na ARMu, taky se na to lidi koukali skrz prsty, a dneska je to velkej byznys. To jak arm šlape s woknama a aplikacema bez úprav přelísknutejma kompilerem, má vypovídací hodnutu velká nula. Tak pozor s těma predikcema. Abyste nebyli za klauni jak lidi co se smáli těm armům v serverech.
Mimořádně hloupý je bod 2 následovaný bodem 3, až mi to nedalo. Víš že Itanium mělo v plánu nahradit RISC? Tedy nejen že se Intel RISCem zabýval, ale vyvíjel nástupce této architektury, který pravděpodobně na mnoha mission critical místech funguje dodnes, a dodávky končí až příští měsíc (!), je to jedna z nejdéle podporovaných platforem.
hnizdo 13.6.2021 at 14:24
Ano to jistě nejste schopni odhadnout potenciál této architektury stejně jako Vy. To čemu se pošklebuji je jednoduché vidění informatického světa když píšete o "komatické x86". Nemohu se proto zbavit dojmu, že jste to právě Vy kdo tuto architekturu nezřízeně adoruje asi jako gogo Intel.
hnízdo: ale já neodhaduju potenciál (ten zcela jistě je velký), já jsem psal o důvodech, proč je iluzorní si myslet, že by RISC-V (nebo cokoli jiného) mohlo nahradit x86.
Co se ARMů v serverech týká, tak tady taky pozor: v drtivé většině jsou to jen nody nějakého clusteru, případně jednoduché a laciné servery pro web. Já si třeba pamatuju na krásný modrý 1Učkový Cobalt RaQ2 - až na pošahaný bootloader, který byl zadrátovaný v ROM a uměl tuším max. cca 700kB jádro, tedy typicky jen Linux 2.x (opět - klasika nestandardní platformy, kterou jsem později musel řešit custom ROM s podporou větších jader, aby tam šla 3.x) to bylo krásné MIPSové řešení (co já se na něm nakompiloval! :-)), a tehdy před už skoro 25 lety to byla skvělá konvergovaná platforma pro webové služby. Jenže přišla další etapa, nároky webů vzrostly a RaQ3 už byl s AMD/Intelem a pak celý Cobalt networks koupil tuším Sun a byl konec.
tynyt 13.6.2021 at 9:47
"Apple M1 není odpověď."
Subjektivni pohled.
Ja jsem mel moznost pracovat na M1 a musim rici, ze za nenazrany intel ci AMD uz bych nemenil. Vse, co potrebuji mi funguje a mnohdy i rychleji nez na x86_64 s asi desetinovou spotrebou (v praxi nemusim tahat adapter a hledat zasuvky). Ve vysledku je treba pro me intel vyrazne, tim myslim opravdu vyrazne, horsi varianta v laptopu.
"1. nedosahuje zdaleka takového výkonu"
Vztazeno k cemu? Specificky SW? Absolutne?
Nektere realne pripady kompilace a behu kodu dokazuji presny opak.
"2. Poměr perf/transistor je tragický"
Dukaz? Jaka je metodologie mereni?
"3. Nikdo neřeší zpětnou kompatibilitu, jen (ne vždy dokonalou) emulaci"
No, tak to je take smele tvrzeni. Pokud byste nahradil "nikdo" za "vetsino", mozna by se souhlasit dalo.
A ted k tomu ucetnictvi. To jste si celkem nabehl. Spousta firem prave kvuli ucetnictvi zamrznula na MSDOSu, takze z pohledu nejakeho HW/SW pokroku tohle neni argument. Stejne tak se stalo pouzivaji WinXP v podnicich, mnohdy kvuli chybejicimu SW na vyssi verze, nebo neschopnosti nekoho preucit na novejsi "ikonky". Takze z tohoto pohledu vlastne ani novy x86_64 CPU neni odpoved.
Vetsinou s vami souhlasim, protoze mate zdrave argumenty proti hypu frikulinu s radoby prelomovymi tehnologiemi. Nekdy mi ale prijde, ze jste zamrznul v dobe pred 10. lety a pravdu opirate o subjektivni zkusenosti.
Jeste k tematu. Jake ma intel plany asi nikdo z nas nevi. Je jasne, ze hleda nejruznejsi cesty pro sve portfolio a ne vzdy je x86 odpoved. At uz chce inovovat treba sitove produkty, tak je docela mozne, ze hleda i alternativu pro x86 (i kdyz nahrazeni x86 mi neprijde az tak pravdepodobne, tak v tomto pripade, jak tu nekdo psal, by to byl plan stejne tak na dekadu).
Alich 13.6.2021 at 20:35
Hnízdo psal o jednom neúspěšném pokusu Intelu vyvinout svoje řešení (bohužel ve skutečnosti nebyl jenom jeden takový pokus) který vlastně i potvrzuje moje body 2 a 3 tedy impotenci Intelu a množství prostředků které do těchto slepých cest Intel nacpal.
Hnízdo v lepším případě mluví z cesty v horším mi dává za pravdu a neuvědomuje si to. Tady přece mluvíme o tom, že si to Intel asi koupí u pro mne ke dnešnímu dni neznámé společnosti.
hřibe hřibe ... jsi reklama na hloupost ... je jedno, komu se tady nacpeš do zádele, nebo koho pozvracíš, stejně budeš tím nejhloupějším, co jsem kdy potkal ... plácáš totální nesmysly a já na tom těžko něco změním ... nemám nervy a čas vysvětlovat ti, co a jak, že když amd i intel dělali na risc, žádné x86 ještě nebylo a z toho plyne zbytek ... nech si poradit svým psychiatrem a nenič zdraví doposud zdravým ...
(pořád mluvím o intelu i amd ... já modrák)
Alich a Hnízdo (asi zapálení pro mne mladíci)
Tynyt (ano mohu se mýlit ale působí na mne tak) je člověk kterému prošlo hodně HW a SW rukama. je vidět, že nad tím přemýšlí i s odstupem. Ví jak to je začleněno do architektury a je schopen nějaké predikce. Jistě zažil i suprové věci nad kterými mu krvácelo srdce když šly do výslužby a viděl co je to nahrazuje za techniku. Proto mu věřte že ta x86 tady s námi bude ještě hodně dlouho. Náklady na to ji nahradit by byly nepředstavitelné. Apple rozhodně není tak inovativní jak Vám nasadil do mozků a už vůbec to není takový pokrok aby to nějak výrazně ohrozil x86.
A gogo?
Jenom takový modrý vztekloun co si myslí, že vše zní nejlépe. Bude tady tvrdit že ty RISC úspěchy Intelu co nají v laboratoři na poličce a zdatně se jim na ně práší jsou úspěchem. Jsou dokonce tak úspěšné že si intel chce koupit SiFive. To může tvrdit jenom člověk co má před nosem velkou kouli zvanou Intel a pro ni nevidí nic jiného.
Díky za diskusi rád jsem si ji přečetl.
DedekHrib 14.6.2021 at 8:04
A ja jsem nerekl, ze risc jde nahrazovat x86, alespon nekolik let ne. Intel ma pomerne siroke portfolio. Je ale logicke, ze intel zvazuje inovaci, kterou ne vzdy dokaze nastartovat sam at uz kvuli neduvere v nove, nebo treba mnozstvi ostatnich produktu, ktere ma v portfoliu.
A kdyz se podivate treba do oblasti serveru podrobneji, zjistite, ze ne vsechna odvetvi jsou x86. A kdyz se zacnete zajimat vice, tak i odhalite, proc jsou v techto odvetvich treba s390x a ppc64 prakticky nenahraditelne.
Ad “gogo”, nechte si sve rady pro sebe, Hribe, ja si nazor na cloveka dokazi udelat sam.
Alich:
Ano, vše je subjektivní. M1 zcela jistě není špatný procesor, ale nelze o něm říct, že je spásou pro budoucnost. Ty jsi s ním spokojen, mně třeba jeho výkon a schopnosti nestačí. Souhlasím, že pro běžného notesistu je to dnes (a to "dnes" je poměrně důležitý pojem) velmi zajímavé řešení, protože díky akceleraci se jeho výkon jeví vyšší, než by byl, kdyby tu akceleraci neměl. Strkat intel do notebooku je taky nesmysl, s tím souhlasím, protože jsem viděl, jak běhají notesy s AMD - a to je vážně úplně jiné kafe. A nyní k těm bodům:
ad 1. Viz
https://diit.cz/clanek/jak-si-vede-apple-m1-v-cinebench-r23
https://diit.cz/clanek/apple-m1-v-passmark-dorovnava-rocket-lake-zen-3
Můžeš namítat, že to jsou "testy pro kočku" - ale o tom to je, každý používá počítač jinak a nelze obecně dovodit, že "M1 rulezz" - ukazuje se, že jsou úlohy, a nikoli z ranku těch "nepraktických", kde M1 selhává.
ad 2. Opět si pomůžu DIITem a No-Xovou dobrou analýzou:
https://diit.cz/clanek/x86-jadra-zen-3-jsou-proporcne-blizsi-malym-nez-velkym-arm-jadrum-apple-m1
.. a jestliže má M1 nějakých 16miliard tranzistorů a Zen3 cca 4, tak ten nepoměr k výkonu je poměrně dobře vidět.
ad 3. Nevím, ale zpětná kompatibilita je binární hodnota, buď je, nebo není. Něco jako "částečná" se dá označit jako "není", protože se na to nedá spolehnout a nasadit něco takového si nikdo nedovolí.
ad účetnictví: Asi žijeme každý v jiné bublině. :-) Když si odmyslím účtaře na volné noze s Účtem20xx od Tichého (jež se jako DOSové sice tváří, ale valná část kódu je už Windowsovská a zůstává jen korpus FANDu), tak větší společnosti už dávno jedou Pohody(SQL), Heliosy (Orange, Green), K2, Navision, nebo SAP. Ale právě i to "naběhnutí" jen ukazuje tu sílu zpětné kompatibility, kdy si firma podrží výhody již jednou utracených investic (SW, know-how, procesy) výměnou za "zabetonovaný" software, který bude fungovat i po letech. Tohle nevidím jako negativum, ale naopak, jako vysoce pozitivní věc. Není třeba měnit to, co funguje.
ad intel: ono se to asi moc neví, ale Intel těch architektur historicky měl spousty, kromě itania (na které si asi každý vzpomene), to byly třeba i ty RISCy i860, takže to, že investují i jinam než do x86 neberu jako něco mimořádného, ona x86 se nehodí úplně všude. To ale taky neznamená, že RISC-V jednou nahradí x86...
DedekHrib 14.6.2021 at 7:39 "Hnízdo psal o jednom neúspěšném pokusu Intelu vyvinout svoje řešeni"
Neuspesnem? To nema ani cenu komentovat, to je takova donebevolajici hovadina, ze to nema obdoby. FYI to ze neco nemas ve svym usmolenym kompu neznamena, ze to neni uspesne, vis?
A k tomu kupovani IP. Zjevne ti uniklo ze nvidia i amd v minulosti koupili a budou kupovat IP/spolecnosti k rozsireni svych produktu. To neni neuspech na poli vyvoje, ale zakladni technicko obchodni strategie. Jsi uplne mimo a jeste se nebojis to verejne kricet do sveta.
tynyt 14.6.2021 at 10:18
OK, s timto kontextem uz mi to zni lepe.
Ja obecne nejsem zastancem ARMu, ale ta M1 me hodne prekvapila (prave pro nejaky use case, co mam). Co jsem koukal na ruzne realne testy kompilace kodu a treba i interpretaci (python), tak intel prohraval na cele care a to jak rychlostne, tak na baterii.
Testy s AMD v notasu podobne spatne, tam jeste diky power managementu se pri odpojeni napajeni AMD propadalo hluboko pod Apple a intel. Toto se ale tyka laptopu, v momente kdy se budeme bavit o workstation, tak M1 je takovy chromak, nehlede na neschopnost virtualizace apod.
Co si myslim, ze je podstatne - M1 prinesla chybejici produkt, ktery ma bezvadnou spotrebu mobilniho pracovniho zarizeni, tam se x86 proste nechyta. A minimalne je to zdvizeny prst pro ostatni "CPU" hrace na trhu (cehoz jsou si tito urcite dobre vedomi).
Jinymi slovy, prvni prakticke pouziti ARM v high performance notebooku je uspech. Nikdo netvrdi, ze to pobije vsechno vsude. Presto je to uspech. Ona se staci podivat na pouzitelnost "uboheho" RaspBerry4, ktere dokaze nahradit low perf desktop. Za litr a pul.
Neni to tak davno, kdy pokusy o netbooky s ARM byly pod hranici pouzitelnosti.
A k tomu komatickemu x86. Vsechno co za poslednich deset let prinesl pokrok v x86 bylo nekolik instrukcnich extenzi, a diky novym procesum moznost pridat jadra. Zopakuji, diky novym vyrobnim procesum, nikoliv diky uarch. Vykon na jadro se zvedl nikoliv nekolikanasobne a pokud vubec, predevsim diky novym procesum. Zadna zmena paradigmatu, zadna evoluce, ale cira stagnace.
Alich 14.6.2021 at 9:37
Ale ani já Vás neobvinili z toho že říkáte "A ja jsem nerekl, ze risc jde nahrazovat x86, alespon nekolik let ne." To co Vám říkám je to že nejste schopen dohlédnout astronomických nákladů na to aby byla x86 nahrazená něčím jiným.
Ano některé servery jsou poněkud exotické. Když se na ně podíváte tak většinou stojí nemalé peníze jejich údržba a provoz. Je to komplikace a rozumní lidí se je snaží nahradit standardem. To že jsou nehraditelné mi připadá jenom výmluva lidí kteří se nechtějí učit nové, přijít o business, ... nesetkal jsem se s tím, že by něco takového bylo nenahraditelné.
Ad “gogo”, bych si měl podle Vás nechat si své rady pro sebe? Co kdybyste to samé napsal gogovi aby udělal totéž. Jeho citové výlevy vůči mojí osobě tady převažují a bohužel některé i moderátor zcenzuroval. Máte na to koule?
hnizdo 14.6.2021 at 13:40
To je pro mne nepochopitelné. Vy tvrdíte "A k tomu komatickemu x86. Vsechno co za poslednich deset let prinesl pokrok v x86 bylo nekolik instrukcnich extenzi," Víte tady máme článek o ReducedISC procesorech. Vy tady plédujete aby ComplexISC procesor ještě rozšířil svoje instrukce a tím by se to komatično odstranilo? Nebo jak tomu mám rozumět?
chcípáku, mohl bys už přestat brát si mě do huby? Plácáš den za dnem totální kraviny, navážíš se do každého, kdo se ozve a ještě máš tu drzost poučovat, co kde kdo má dělat, co kde kdo může napsat ... nevšiml jsem si, že bych Alichovi vykládal něco o hřibovi v tom tvém slova smyslu ... na co že to má mít koule?
jediný tvůj příspěvek který přinesl něco pozitivního, byl ten s tím "chrr chrr chrr"
Alich: je ovšem třeba vidět, že M1 je na n-1 nodu. Srovnával bych až se Ryzen dostane taky na 5nm. Co se týká spotřeby na baterii, možná by taky bylo vhodné zmínit, že ten Ryzen pak nežere jako Intel a taky to, že zatím se "kupodivu" Ryzeny neprodávají v těch nejlepších konfiguracích a s nejlepšími baterkami. I proto třeba já s nákupem nového stroje čekám... Jinak ale souhlas.
Hnízdo: ano, to je pravda, RPi4 má dost výkonu, alespoň na jednodušší Lin desktop, ale totéž můžeš říct o 5 let starém prašivém Atomu, který se prodával za směšné peníze už tehdy, a to s displejem, baterkou a klávesnicí s touchpadem. Jenže v obou případech, jakmile po tom chceš nějakou reálnou práci, tak jsi nahranej (na RPi2/3/4 jsem pár projektů spáchal, pokrok to byl obrovský, ale taky za dost velkou cenu (teplo) a i tak to stále není úplně bez ztráty kytičky).
Co se architektury týká, tam se opravdu moc neděje, ale na poli vlastní mikroarchitektury s tebou nesouhlasím - ty změny jsou poměrně zásadní, a to jak u Intelu, tak (hlavně) u AMD. Výrobní proces tomu sekunduje, jsou to spojené nádoby. A opět to platí i pro ten M1, který by těžce vyrobitelný na 7nm a na 14nm by byl nevyrobitelný zcela.
CKčko: M1 má to, Ryzen zase ono, třeba PCIe linky, I/O devs... I kdybys u M1 půlku tranzistorů alokoval grafice, tak stále je to dvojnásobek.
gogo1963 14.6.2021 at 19:32
Tohle opravdu není o barvách
Je zde hned několik důvodů proč by se měl Intel hoooooodně stydět.
1. Společnosti co to na rozdíl od Intelu dokázali je hned několik a to “ Alibaba(T-head), Andes, CloudBear, Codasip, Gaisler, Nuclei, IQonIC, Semidynamics, Syntacore.“ jenom Intel nic a že se modří snažili i860, iAPX 432, …. .
2. Ano RISC je tady dlouho a za tu dlouhou dobu byl Intel neschopný něco takového sám vyvinout.
3. Intel je veliká společnost která má mnohem více lidí i prostředků než kterákoliv jiná a přesto si to musí koupit venku.
A smazal jsem z toho tu českou firmu což byla Vaše jediná faktická a oprávněná připomínka.
tynyt 14.6.2021 at 10:18
A jsme u toho. Co jste napsal o laptopech s M1 se mnou rezonuje. A souhlasim s tim, ze srovnani M1 s mobilnimi Ryzeny je z technologickeho pohledu nefer. Jenze ten Macbook je dostupnym realnym produktem, Ryzen na 5nm jako produkt pro koncaky neexistuje a ani za par mesicu zrejme nebude.
DedekHrib 14.6.2021 at 19:46
Ad “astronomicke naklady”
- Apple s Power na Apple s x86 a nasledne Apple na ARM
- konzole s nejruznejsimi CPU pres PPC na x86
- serverova reseni od RISC pres ARM po x86
O jakych nakladech se tu bavime? Jakoze x86 tu s nami musi byt do konce lidstva?
Ad skoro nenahraditelna serverova reseni a “vymluvy”. Tak bezte studovat treba tu Z13 a pak se muzeme bavit dal. Do te doby to nema moc smysl.
Ad gogo ano, neni to zrovna spolecnik pro anglickou kralovnu, ale ve svych prispevcich nikomu nepripomina, jaky jste a jak se k vam maji chovat. A jestli vam vadi posledni clanky, kde se gogo stipe s aznohhem. - ano, je to zumpa od veci, a kdyby redakce smazala 3/4 vlakna, tak bude svet hnedle veselejsi. Ale nikdo vas nenuti to cist. Nebo ano?
EDIT: At je gogo jaky je, a ja se s nim v minulosti take stipal, tak mi neprijde jako hlupak, ktery by neuvazoval nad problemem. Takze ja s nim nemam problem diskutovat.
@Alich
problem je taky to, ze Intel je do ted ve tride do 25(28)W v MT vykonu tragicky. Pred prichodem TL-U dokonce naprosto tragicky. Tudiz jakekoliv srovnani s nim nejde vubec brat jako berna mince vykonu M1. Reseni zalozena na ICeLake-U a predchozich generacich Skylake-U se s RYzenem nedaji vubec merit. Viz treba tady, pokud jsi se bavil o kompilaci kodu. Tady jsou 2 priklady
https://static.techspot.com/articles-info/2262/bench/6.png
https://static.techspot.com/articles-info/2262/bench/7.png
Tl-H to aspon trochu dorovnava ve tride do 45W, ale i tak je Zen2/Zen3 stale rychlejsi.
Alich 14.6.2021 at 22:14
tady máte co jsem napsal DedekHrib 14.6.2021 at 20:54 a nic konkrétního nikdo neuvedl co je tam špatně (mimo jediné faktické kterou jsem už opravil). To čím tady moji oponenti tapetují internet jsou jenom obecné fráze nebo nesouvisející fakta vyjadřující nesouhlas ale nic konkrétního v čem je to špatně.
Chci se bavit o DedekHrib 14.6.2021 at 20:54. Máte možnost.
jj dědku, ty toho nechápeš mnohem víc, ale se zmetkem Azlhářem si můžeš podat ruce ... já na "sockách" s anonymitou problém nemám, žádný fake, nanic si nehraji a pokud si to někdo vyloženě žádá, řeknu mu, co je zač ... že se ty s tím mardem bavíte zásadně anonymně, je váš problém ... nesuďte podle sebe ...
1. Dokázali přesně to co nedokázal Intel a kvůli čemu chce Intel koupit SiFive.
2. Ano asi tehdy ty společnosti neexistovali. Jestli tehdy v Intelu usoudili, že RISC nemá budoucnost tak je to jejich veliká ostuda a o tom píšu že se toho bludu nebyly schopni zbavit dříve a sami něco vyvinout. Pochopte už konečně, že nenapadám to že to koupili ale to že taková společnost to nevytvořila sama s takovými odporníky a penězi. V tom je ta jejich ostuda.
Už chápete co se mi na tom nelíbí?
tombomino 14.6.2021 at 21:54
Ja to beru, technologicky je to nefer srovnani. Ja ale srovnavam realne produkty, a kdyz mi za praci X vydrzel Macbook Pro s intelem treba 6h (novy), tak za tu stejnou praci si M1 funguje 2 dny! AMD je na tom podobne tragicky. Jako velke plus je treba i to, ze videokonference mi MBPro s M1 necha doslova chladny, zatimco intel me neprijemne hral do rukou.
A z tohoto pohledu je mi uplne jedno, ze neexistujici procesor od jine firmy to urcite zvladne lepe - az bude, tak se uvidi.
Take chapu, ze jsou pro jine ucely (virtualizace), maximalni mozny vykon s pripojenym adapterem, rozsiritelnost v podobe RAM a disku, je pak ten MBPro (M1) nepouzitelny ksunt. To ale neni muj pripad.
DedekHrib 14.6.2021 at 19:13
On to vlastne ten gogo popsal zcela presne, z meho pohledu. Ja vam take nedokazi vysvetlit, ze cerna barva neni bila - takhle vidim ja nasi komunikaci.
A kdyz si zace ctu vas posledni prispevek (DedekHrib 14.6.2021 at 20:54 ), tak me napada opet to, co jsem napsal vyse ("Take mam z Hriba pocit, ze si poridil PC uz celych 10 let zpet a od tech dob je na IT tak trochu odbornik.").
Odpovedi se nevyhybam, serverovy HW jsem popsal a jediny vy do toho opet stourate s argumenty typu "prsi?" "sobota?" "piskoviste?". A kdyz uz jsme u te vyhybavosti - tak tohle neni prvni clanek, kdyz na jasna data typu nastudujte si XYZ absolutne nereagujete. Jako dalsi me napada treba ten, kde jsem vam daval linky na LKML, gnu apod. Tam take uz bez odezvy. Takze o cem se tu vlastne chcete bavit?
Hrib: "Tady přece mluvíme o tom, že si to Intel asi koupí u pro mne ke dnešnímu dni neznámé společnosti."
A to je jádro pudla. A přitom by úplně stačilo všimnout si příspěvku, který tu hned zkraje diskuze hodil R. Holeček, že Intel do SiFive investuje od r. 2018. Ty pokusy Intelu prosazovat ISA jiné než x86 (Itanium, StrongARM, i860/960) má přece svojí historii. A že tyto ne-x86 procesory nebyly úspěšné na trhu, má řadu důvodů; stačí si třeba vzpomenout, jaká byla situace na trhu CPU v době, kdy je zkoušel prosadit a jaká je teď. O korporátním Intelu si můžeme myslet, co chceme, je ale fakt, že i přes určitou těžkopádnost stále nějakým způsobem myslí na "zadní vrátka", příkladem budiž ta investice do SiFive. Předpokládám, že o RISC-V uvažuje jako o doplňkové architektuře hlavně pro produkty s nízkou spotřebou pro specifické trhy, tam, kde se x86 tradičně nechytá. A celkem do toho zapadá i Gelsingerova snaha o to, aby Intel působil jako klientská foudry - pak by ty investice do SiFive překlopené do odkoupení společnosti dávaly smysl.
Alich 14.6.2021 at 21:35
Jaké náklady?
1. výměna hw může proběhnout poté co mám přepsaný sw.
2. musím mít připraveny penízky na to že budu mít přechodné období kdy se týmy skoro zdvojnásobí právě proto, že tam budu mít dvě skupiny hw sw.
3. náklady na migrační scénáře (pokrytí celého sdlc cyklu), proškolení obsluhy, pomocníky
4. peníze na obstarávání nového sw a hw
To miliony jenom lítají a to nehovořím o nákladech u dodavatelských firem které Vám to vše promítnou do cen za které od nich nakupujete.
No víte když s gogem souhlasíte tak není problém v komunikaci ale já do té skupiny nepatřím. Je s podivem jak si gogo dovede dobře popovídat s c. k. Dokonce mu i c k. pomáhá. To je signifikantní fakt. Toho člověka mi je líto protože nechápu jak se může chovat jak se chová i když je to pod rouškou anonymity internetu.
mikymauz 15.6.2021 at 7:29
To co jste napsal není v rozporu s tím co tady tvrdím a souhlasím s tím co píšete. Ten příspěvek pana Holečka jsem na začátku diskuse zaznamenal. Domnívám se na rozdíl od Vás, že investice Intelu do SiFive nijak nemá vliv na to co o Intelu tvrdím. Tedy o důvodech proč by se měl Intel stydět.
Víte mám pocit, že někteří lidí nevidí rozdíl mezi RISC (minulé snahy Intelu) a RISC V (koupě SiFive). Kdyby Intel opravdu myslel na zadní vrátka (jak píšete) tak RISC V vymyslí sám. Všech zdrojů na to měl dost. To by pak byl přesně ten Intel který jsem v minulosti tolik obdivoval.
nedokázaly dohromady nic převratné ...
v intelu i v amd správně usoudili, že je budoucnost v x86 a že se nemýlili, ukazuje dalších 30 let, kdy x86 totálně ovládlo trh počítačových čipů, teď je jin á doba, jiné aplikace, jiné programování jiné potřeby, jiní lidé a pořád tady x86 je a ještě dlouho bude ... zatím ani netušíme, kde a jak chce Intel risc použít, ty ale píšeš o obrovské hanbě a neschopnosti ... chápeš, co se mi na tom nelíbí?
tynyt 15.6.2021 at 8:49
Je to jak pisete. Ja treba nejake jablecne nabozenstvi neuznavam, zajima me spis, jestli produkt dela to, co potrebuji.
Ad i9 v Macbooku, tak to byl snad jen spatny vtip a Jobs se obracel v hrobe. Zel techto preslapu je stale vice a vice, treba butterfly keyb je dalsim..
U AMD me ted mrzi jedna vec - ze ty mobilni CPU prakticky nemaji dostupne ve forme “BGA desek”.
Hříibe ...
1/ co že dokázaly ty společnosti? V jakém odvětví mají produkty? Chceš snad, aby Intel ovládl komplet celé it? Intelí a AMD x86 ovládá přes 98% serverového trhu, spolu s AMD 99% počítačového trhu, co tedy dokázaly ty tebou jmenované spoečnosti?
2/3/ když Intel AMD a další té doby giganti pracovali na risc, žádná z tebou jmenovaných společností neexistovala(nekontroloval jsem to, myslím si to) ... pak ti největší usoudili, že risct v té době nemá budoucnost a vyvinuli x86, v dnešní době, když je tedy v tom úspěšných tolik společností, ti největší si mohou vybírat a koupit, co jim pasuje do plánů, podle mě nepotrvá dlouho a s podobnou strategií přijde i AMD ... proč vyvíjet vyvinuté, když vyhovuje? Taky můžeš mít truhlařskou dílnu a nábytek koupit jinde a není na tom nic nemorálního :D
...nevím, jak bys to chtěl ještě podat?
Alich: Ano, proto jsem na začátku psal, že každý máme jiné potřeby a nároky a že M1 rozhodně není špatný. Macbook je samozřejmě dostupný, ale je to Mac, není to PC. Někomu to může vadit, jiný to ani nezaznamená. Že si Apple může dovolit účtovat svým zákazníkům prémiové ceny, a ti to rádi zaplatí, je další fenomén, který by si zasloužil širší zkoumání - co je z pohledu zákazníka akceptovatelné u jednoho výrobce, je zcela neakceptovatelné u druhého; tak to prostě je a nemá smysl to rezebírat. Proto AMD dosud nemá 5nm produkty a čeká, až klesnou ceny. Další věc je, že notebooky s AMD jsou dodnes přinejlepším PCčkové Bčko (to jsem už taky psal) a ten proces bude ještě nějakou dobu trvat, než se výrobci vymaní ze závislosti na Intelu.
Jinak velmi dobře to shrnul Tombomino, naprostý souhlas. Jen pro představu, v tom Macbook Pro byla tuším nějaká i9, která žrala jak protržená (45W), přehřívala se a throttlovala. Není divu, že to na baterku vydrželo jen 6 hodin.
DedekHrib 15.6.2021 at 7:33
"Chci se bavit o DedekHrib 14.6.2021 at 20:54. Máte možnost."
Ja myslim, ze to tu ted dobre popsal mikymauz a gogo.
Jeste bych dodal:
1. No, takze toto treba take neni uplne pravda. Zkuste treba kouknout na Pentium Pro, kdyz uz se bavime o CPU.
2. Neschopny? Jste snad vy neschopny jen proto, ze nedokazete chodit po lane? Nebo zabehnout 100m pod 10s? Napadlo vas treba to, ze intel vyhodnotil business jinde (coz se mu sakra povedlo) a diky tomu je ted gigant?
3. Takze vy, kdyz si jdete do obchodu koupit mleko a rohliky, tak je to ostuda, protoze mate dve ruce, kterymi jste schopen vypestovat obili, chovat a podojit kravu, ale i presto si to jdete koupit do obchodu?
EDIT: Takze kdyz to shrnu - intel se soustredil na odvetvi, ktere vyhodnotil jako lukrativni pro rust a venoval se svemu "busineesu". Cas od casu, jako kazda zdrava firma, prehodnoti nebo upravi business na zaklade monitorovani trhu. Nekdy to muze byt krok vedle, nekdy je to rust. Tedy kdyz intel kupuje nejakou technologii, tak to zrejme nebude uplne neschopnost, ale spise to, ze se na toto odvetvi doted nesoustredil.
A presne tohle jsou ty vase radoby poucne body, ktere chcete stale diskutovat a nabizite k "rozstrileni". Z meho pohledu neni co rzostrelovat, protoze se stale a znovu dopoustite argumentacnich klamu.
Hrib: "Kdyby Intel opravdu myslel na zadní vrátka (jak píšete) tak RISC V vymyslí sám" ... "Pochopte už konečně, že nenapadám to že to koupili ale to že taková společnost to nevytvořila sama s takovými odporníky a penězi. V tom je ta jejich ostuda"
Buďto máte nápad a zpeněžíte jej, nebo máte peníze a nápad si koupíte + 50 odstínů šedi mezi tím. Vše jsou zcela legitimní postupy - vždy to vyžaduje nějakou formu strategického uvažování a plánování a mít ty odborníky, kteří vám řeknou, tohle vymyslíme a tohle raději koupíme.
"Kdyby Intel opravdu myslel na zadní vrátka, tak RISC V vymyslí sám"... nebo jej zafinancuje... nebo ho koupí. V čem je ve výsledku rozdíl? Osobní pocit pozorovatele na to má vliv jako psi štěkající na karavanu ;)
gogo1963 15.6.2021 at 8:09
Tohle co označujete jako "nedokázaly dohromady nic převratné …" je core business Intelu a čím jednodušší věci si koupá a nevymyslí sám tím vetší neschopnost prokáže.
To co píšete o x86 s tím souhlasím a je tomu tak. To jsem nezpochybňoval a nezpochybňuji. I když si myslím, že ten duopol Intel AMD by potřeboval větší konkurenci. Prostě pro mne je ostuda, že to " nic převratné" co si Intel koupil od SiFive nikdo u duopolu nevymyslel. Nebo si snad myslíte, že na to mají býti hrdí?
mikymauz 15.6.2021 at 12:14
Ale tohle není nápad to je celou společnost. Od nápadu k vytvoření takto fungující společnosti je dlouhá doba po kterou nikdo u Intelu nebyl schopen rozpoznat její potenciál. To je ta hanba.
Když už to po dlouhé době koupí pak je to hanba. Ta je v tom tom dlouhém čase kdy nekonali. To zesiluje fakt že to není nic průlomové a společnost je proti Intelu trpaslík.
DedekHrib 15.6.2021 at 15:09
Pak mi vysvetlete, proc Apple zmenil architekturu nekolikrat a stale neuveritelne vydelava. Mozna byste jim mohl jit poradit, ze si neuvedomuji, ze si zvednuli naklady a meli zustat u Intelu. Btw: Intelu a Nvidii uz jste byl predlozit sve rady o tom, jake produkty dodavat na trh a jak vydelavat penize?
Alich 15.6.2021 at 9:05
1. To jste mimo. Kdyby Pentium Pro bylo to ono pak by Intel nemusel mít zájem o SiFive.
2. Intel i AMD mají duipol. Díky tomu si mohou dovolit na vývoj kašlat a profitovat z tohohle postavení. To jak na to kašlou je vidět v tom že x86 se ukázala jako nekonkurenceschopná platforma na poli mobilních telefonů. Tam podle mne trestuhodně zaspali. Právě uvedení procesory jsou ukázky toho jak se jim nepovedlo něco prosadit a jenom tady prodlužují život x86 na stávajících pozicích.
3. Proboha já nejsem výrobce mlíka to je něco jiného. Tady hovořím o core business Intelu ale ne o tom že si intel kupuje kancelářské sponky od společnosti x.
DedekHrib 15.6.2021 at 15:33
1. Takze jste si o PPro neprecetl ani to malo :D Ale chapu, ze uz jste tak trochu odbornik na IT.
2. Je to jasne, mantaci z Intelu a AMD nevi, co delaji. A ke vsemu nechapou ani svuj core business. Hrib by jim poradil, ale nikdo se ho nezeptal :-O
3. Core business intelu je delat MIPS procesory? No panecku, pojdte jeste neco prihodit, zacina to byt zajimave.
Hřibe, píšeš "Ale tohle není nápad to je celou společnost. Od nápadu k vytvoření takto fungující společnosti je dlouhá doba po kterou nikdo u Intelu nebyl schopen rozpoznat její potenciál. To je ta hanba. " ... pokud dobře čtu, z významných firem byl Intel první, kdo nasypal do té společnosti významný balík peněz, takže to byl právě Intel, který jako první poznal potenciál té firmy a jejich produktů (později se připojili další významní partneři) a samozřejmě od úmyslu k činu taky uplyne docela dlouhá doba, takže Intel hned ze začátku fungování té firmy věděl, do čeho chce cpát peníze ... tím pádem úplně všechno cos napsal, nestojí ani na vodě ... buď tedy lžeš úmyslně, nebo se tragicky mýlíš, nevím, co je horší ... takže ... jaká hanba? Čas na omluvu ...
Alich 15.6.2021 at 15:46
Apple to je jiná kapitola. Oni mají zfanatizovaný klan a ne zákazníky. Dáky tomu si mohou dovolit takové finančně náročné rozhodnutí. Jejich zákazníci ne jen že obětují horentní sumy za jejich zařízení ale někteří obětují i svoje orgány. O tom si na x86 platformě mohou nechat jenom zdát.
Zkuste si příště odpustit ty prázdné urážlivé kecy jak bych jim mohl radit. Oni to mají dobře promyšlené a míra deziluze z Intelu AMD i x86 je dohnala k tomu, že si raději vymýšlí svůj hw. Věřím tomu že to mají spočítané. Jejich business jistě case říká, že si to mohou dovolit.
Alich 15.6.2021 at 15:54
1. Pentium pro je historické slepé rameno které nijak nesouvisí se SiFive. Jestli ano tak mne poučte.
2. Nic matoucího oni se soustředili na jiný busines CISC procesorů a RISC segment prostě neodhadli a proto nyní ke své hanbě Intel chce Intel koupit SiFive.
3. Kde jsem napsal ze "Core business intelu je delat MIPS procesory"? Bavíne se o koupi SiFive nemanipulujte se mnou.
vidíš, hřibe, s tebou se slušně prostě bavit nedá, prostě nedá ... nejde to ... 100 lidí ti může předložit 100 argumentů,. ty pořád meleš ty svoje báchorky a nesmysly ... pořád dokola ... nedej bože, aby sis přiznal chybu, protože alich nebo gogo přece nemůžou mít pravdu... zkusím na tebe jinak ... čo že to konkrétně vymyslely ty společnosti, co Intel vymyslet nedokázal? A nelži, prosím, jako v případě, že Intel neodhadl potenciál té firmy a že to je ta hanba ... takticky jsi se vyhl odpovědi, že jsi břídil a kecal ...
Alich 16.6.2021 at 12:15
To jsem netvrdil nevymýšlejte si prosím.
Ne Apple si může dovolit poslat k vodě dodavatele Intel díky tomu jaké horentní ceny platí jeho zákazníci za jejich zařízení. Díky tomu mají peníze ba to aby se odpoutali.
Ale to je realita podívejte se na ceny srovnatelných telefonů od Apple a ty co běží Androidu.
gogo1963 15.6.2021 at 16:30
Čtete špatně. Měl jsme rád ten starý hrdý Intel který byl leaderem a vymýšlel všechno sám. Oni udávali směr a to dokonce i v grafikách. Nyní fungují stejně jako IBM tedy namísto toho aby nabrali lidi kteří kteří něco vymyslí a udají tak koupí celou firmu.
Na rozdíl od Vás obdivuju společnosti co něco opravdu vymyslí a ne ty co si to jenom mohou dovolit koupit. Intel se začíná podobat tomu typu nehezkému typu korporátu.
Takže k uvedeným bodům nic přínosného nemáte. Děkuji. Omlouvám se ale nežiju internetem a proto mnohdy odpovídám s dlouhým zpožděním.
gogo1963 16.6.2021 at 11:17
Tak se se mnou nebavte Já Vás nenutím. To co jsou pro Vás argumenty je pro mne jenom prázdná sláma a nebo mimo téma. To že někdy máte pravdu jsem Vám přiznal tím že jsem ze seznamu vypustil jednu firmu. Tak prosím nelžete.
Co společnosti vyvinuli? Budu se opakovat. To co sám Intel nebyl schopen vyvinout. Zeptejte se u Intelu. Kdyby to cosi neexistovalo tak intel nekupuje SiFive. Co je na tom nepochopitelné?
Alich 16.6.2021 at 12:25
To se mnohdy stává lidem co jsou nervově labilní že když nemají pravdu tak jsou vulgární. Ty tři body jsou fakta a konkrétně Vy jste k nim nic neřekl.
Stále jste mi neodpověděl na DedekHrib 16.6.2021 at 9:28
1. Pentium pro je historické slepé rameno které nijak nesouvisí se SiFive. Jestli ano tak mne poučte.
neskutečné ... lžeš v přímém přenosu a házíš to na oponenta, že prý lže on ... neřekls, nenapsals ani ň, žádal jsem tě několikrát ... pokaždé odpovídáš, že ty firm y něco vymyslely, ale nevíš co, jen opakuješ to samé ... zeptám se tedy jinak ... proč by Intel dával nic neznamenající soukromé! firmě 60 milionů dolarů? Jako dárek, nebo charitu, nebo jako "tady máte, jděte za holkama"? Většinou to bývá "něco za něco" a Intel nebyl sám ... peníze zde později investovaly firmy z číny, ale třeba i takoví IT "trpajzlíci", jako Western Digital, nebo Qualcomm, dokonce Samsung, který taky od nich bere risc-v procesory ... ty máš jen plnou hubu Intelu, který si za něco zaplatil a možná to dostal, nebo nedostal ... SiFive taky "nevymyslela" všechno sama, udělali dvě akvizice, ale o tom samozřejmě ty nic nevíš, jen účelově plácáš o ničem a snažíš se vzbudit nějaký soucit s firmičkou, které chce zlý neschopný Intel něco ukrást ... další je ... žádná firma nikdy nic nevymyslela, je to opět jedna z tvých účelových sviňáren ... vymýšlejí lidé a je snad jedno, jestli si nějaká firma zaplatí interního, nebo externého zaměstnance (firmu) k vývoji čehokoliv ... když už tolik tlacháš o nechopném Intelu, jak před 40 roky něco nevymyslel, kde byly ty tebou zmiňované firmy v té době? Proč nevymýšlely? Intel něco vymyslel, AMD se přidalo a skvěle fungují dodnes a vymýšlejí, pokud je co, když se jim vyplatí, přikoupí ... viz Mellanox, Xilinx a nikdo neřve, že to neumí sami vymyslet ... jen Hřib samotář ...
gogo1963 16.6.2021 at 15:12
Pěkný výlev ale tady se bavíme o bodech 1 až 3 a předpokládám, že ani Vy nebudete schopen říci jak na moje DedekHrib 14.6.2021 at 20:54 "1. Společnosti co to na rozdíl od Intelu dokázali je hned několik a to “ Alibaba(T-head), Andes, CloudBear, Codasip, Gaisler, Nuclei, IQonIC, Semidynamics, Syntacore.“ jenom Intel nic a že se modří snažili i860, iAPX 432, …. ."
odpověděl Alich zcela zcestně " 1. No, takze toto treba take neni uplne pravda. Zkuste treba kouknout na Pentium Pro, kdyz uz se bavime o CPU."
Jak tedy souvisí Pentium pro s RISC V? Je to jenom další snaha Intelu co přišla vniveč na rozdíl od živého SiFive.
gogo1963 17.6.2021 at 8:32
Co říkám na i960? Jenom ho přiradím k "i860, iAPX 432, PPro, ..." zase je to to samé jenom další produkt co Intel odepsal. Přesně proto jsem uvedl ty tři tečky. Těch Riskových počinů bylo hodně stejně jako peněz co do nich Intel nacpal. Klasická impotence korporátu dotažení k dokonalosti.
Zase se budu opakovat. Prostě koupí SiFive Intel přiznal, že žádný jeho projektů nepokrývá to co koupí SiFive získá.
DedekHrib 17.6.2021 at 13:26
Dobre, misto spousty nefaktickych odpovedi zalozenych na osobnich pocitech a pranich jako:
"hovoříte jako PR oddělení"
"Je to NESCHOPNOST Intelu si to udělat sám"
"Kdo trochu přemýšlí a má ten Intel rád"
bezte poradit CEO, CTO, CFO Intelu, co presne maji udelat, at "ten vas Intel, co ho mate rad, je tim, cim v minulosti" ;)
DedekHrib 13.6.2021 at 7:35
"Děkuji Tynytovi za připomenutí Intel pokusů jako i860, iAPX 432, …. což je pěkný ohňostroj marnosti který asi bude zakončen nákupem z venku."
A co ma i860 spolecneho s RISC-V?
To ze vy si tu michate obecne RISC a RISC-V nevadi, ale kdyz nekdo pouzkaze treba na jeden z dalsich procesoru, kde mel Intel nejakou cast RISCovou, tak uz je to "zcela zcestne". (poznamka: odpoved na "Jak tedy souvisí Pentium pro s RISC V").
A tvrzeni jako "To co sám Intel nebyl schopen vyvinout." uz je uplne usmevne. V diskuzi dalsi Intel CPU, byt ne cisty RISC, se kterym Intel vydelal ranec penez. No a pak v neposledni rade skutecnost, ze nechcete chapat primarni business firmy, na ktery se soustredi a sekundarni, ktery treba outsourcuje, nebo financuje.
Ale pojdte, hodte sem zase ty svoje (az na to, ze bez Maora byste ani nevedel, ze existuji nejake firmy, co stavi na RISC-V) 3 body, jako kafemlynek, at se utvrdite, jak mate navrch a jak jste pekne vsechny vykoucoval.
Jeste takovy poznatek - nedivte se, ze vas tu ostatni nazyvaji ruznymi jmeny, kdyz vy je vybizite k odpovedem na vase (z meho pohledu zmatene) dotazy, ale vy ty jejich vesele ignorujete.
DedekHrib 16.6.2021 at 20:34 ... takže "pěkný výlev" :D tolik ke tvé ochotě bavit se slušně ... fakta ignoruješ už ze zásady a pokud je ignorovat nelze, nazveš je výlevem, nebo mlácením prázdné slámy ... přitom tvoje fakta zní "Intel nedokázal TO, oni všichni dokázali TO ... předokládám, že TO jsou kolečka ke dvířkům sprchového koutu, pokud se mýlím, oprav mě ... ty firmy jsou soukromé firmy financované rizikovým kapitálem různých fondů, popřípadě, pokud to vypadá, že vyvinou něco zajímavé, financují je taky firmy, jako třeba ten Intel a mnozí další a existují z jednoho jediného dúvodu, aby byla jejich snaha zpeněžena. Žádný jiný důvod jejich existence není.
Risc-v není žádný produkt, který by tyto firmy vyvinuly, je to instrukční sada a na její základě ty firmy tvojí nějaké produkty ... ty evidentně ani netušíš, jaké ...
Že chce Intel koupit jednu z nich, je rumor, zatím, nepotvrzený ani Intelem, ani sifive ...
na závěr ... Intel vyvinul to, co vyvinout potřeboval. Na tom, že se údajně zajímá o nějakou firmičku, ke které má prokazatelně i finanční vztah, není snad nic špatné, možná je v jejich plánech do budoucna něco, na čem ta firma úspěšně za jejich peníze pracuje. Z jakého důvodu by měl Intel hledat lidi, sestavovat vlastní tým, a vyvíjet něco, co se evidentně povedlo někomu jinému možná právě jen kvůli tomu, že to Intel financoval?
Silikonové pole je tak široké, že žádný z gigantů nemůže pokrýt vše, vyvinout vše, je to nesmysl a ty se snažíš všem namluvit, že povinností giganta je vyvinout vše, že nikdo jiný nemá ani nárok, ani šanci ... proč jsou tedy na světě tisíce vývojářských firem v této oblasti, když všechno může vyvinout Intel? To je teorie postavena na hlavu tak, že to víc nejde ... tvoje body 1. až 3. jsou ve tvé hlavě a je jasné, že neexistuje na světě autorita, která by tě přesvědčila o opaku a důvod je ten, že to nejsou fakta, jak opakovaně tvrdíš, ale tvoje doměnky. Ty se nijak vyvrátit nedají, protože jsou hluboko v hlavě.
Alich 17.6.2021 at 1:51
Nic nemixuju. Tímhle jsem Vám chtěl říci, že Intel měl možnosti si něco jako RISC V vyvinout. Oni ty svoje ala RISC V projekty nebyli schopni uvést v život a skončili pod prachem dějin.
Vy jste mi svým odkazem na Pentium Pro připomněl další takový projekt a fakticky potvrzujte co jsem psal. a proto ten bod jedna nerozporujete a jenom rozširujte ty tři tečky na konci na
"„1. Společnosti co to na rozdíl od Intelu dokázali je hned několik a to “ Alibaba(T-head), Andes, CloudBear, Codasip, Gaisler, Nuclei, IQonIC, Semidynamics, Syntacore.“ jenom Intel nic a že se modří snažili i860, iAPX 432, PPro, .. .“"
Takto souhlas?
gogo1963 17.6.2021 at 4:33
ANO "Risc-v není žádný produkt, který by tyto firmy vyvinuly, je to instrukční sada a na její základě ty firmy tvojí nějaké produkty" To je tak a toho si jsem vědom od začátku. Navíc je to nepřímo uvedené i v nadpisu článku.
Mohl byste mi říci čím jsem ve Vás vzbudil pocit, že to tak není? Navíc to že se do mně oba dva pouštíte tak jsem si mysle, že Vy si toho nejste vědomi.
Intelův RISC V mohl být i860, iAPX 432, PPro, . Samozřejmě architektura jako taková a ne konkrétní procesor. To jsou neúspěchy Intelu vytvořit si takový svůj RISC V.
PS: všechny v uvedené "i860, iAPX 432, PPro," v sobě měli i vyvinutou architekturu Vy mudrlante.
gogo1963 18.6.2021 at 8:01
To není pravda. Tohle jsem napsal a vyvodil z uvedených faktů. "Jejich zákazníci ne jen že obětují horentní sumy za jejich zařízení ale někteří obětují i svoje orgány. O tom si na x86 platformě mohou nechat jenom zdát."
Kdyby Intel opravdu měl nějakou úspěšnou riscovou platformu tak nemusí kupovat SiFive. Když to nechápete tak s tím bohužel nic nenadělám. Jak se říká komu není z hůry dáno v apatyce nekoupí. To jste nevyvrátil.
DedekHrib 17.6.2021 at 8:16
No prave uplne ne. Problem je v chapani "dokázali ". S cim nesouhlasim je vami uvadena "neschopnost Intelu" a o cem, dle meho, je cele toto vlakno. Intel v minulosti a v soucasnosti do RISC vyzkumu a produktu investoval, investuje a zjevne investovat chce. A to, ze nema svuj ciste RISC procesor "made by core Intel engineers" na trhu neznamena vubec nic. Dokonce bych spis rekl, ze s prostredky Intelu to znamena presne to, ze Intel doted nevidel svuj core business v RISCovych CPU (a doted nevidi, protoze stale jede a bude pokracovat v CISCu z nejruznejsich naprosto validnich duvodu).
Alich 17.6.2021 at 11:22
Promiňte ale hovoříte jako PR oddělení které zdůvodňuje proč nejsou schopni si něco udělat sami a na místo toho si kupují firmičku.
Je to NESCHOPNOST Intelu si to udělat sám. Snad mi nebudete tvrdit, že je to ukázkou schopností Intelu? To že nemá takový procesor made in Intel nemají tuto NESCHOPNOST jenom potvrzují.
Uvědomte si konečně, že nejsem nějaký přiblblý fanda ne-Intelové značky ale člověk který by byl rád aby se Intel začal Být tím čím byl v minulosti a posouval počítače vpřed jako dříve. Kdo trochu přemýšlí a má ten Intel rád tak jim tohle narovinu naservíruje a nebude je neuváženě omlouvat.
Hřibe, všude jinde než tady se tomuto tvému chování říká "neskutečná tupost" ... jako první bych opět zopakoval, že koupě sifive není potvrzena, je to rumor, jako druhé bych chtěl poznamenat, že koupě něčeho někým neznamená v žádném případě jeho neschopnost toto vytvořit (pořád se bavíme v imaginární rovině, nevíme jestli, resp. proč chce Intel sifive kupovat, oni nevyvíjí jen risc-v ...)
jako třetí si povídejme o i960 ... ve své době to byl nejprodávanější čip ve své kategorii, používá se ještě po téměř 40 letech v některých vojenských zařízeních v USA ... a to byla doba, kdy Intel nebyl ani zdaleka nejsilnějším hráčem na trhu. Konkurence byla mnohem větší, než je dneska a třeba "pakt" apple-ibm-motorola měl na trhu slovo asi takové, jako dneska Intel s AMD ... Intel i AMD tvrdohlavě vsadili na cisc a navzdory obrovskému odporu, kdy ještě v roce 2013 vycházely odborné články o tom, jak RISC je nej a jak x86 nemá šanci ... jaké měl šance vidíme dnes, kdy téměř 100% osobních počítačů a serverů běží na x86 ... ta tvoje podivná přání, jak by měl Intel vyvinout bezspotřebové milionjádro risc-XXX jsou sice úsměvná, ale obtěžující ... pořád dokola ... Intel si nic nekupuje, intel si zaplatil a rád by nějaké výsledky ... pokud tomuhle nerozumíš, měl bys začít vyvíjet vlastní web, kde budeš moct plácat třeba nonstop ...
gogo1963 17.6.2021 at 13:51
Odvádíte to někam jinam. Tvrdit o zprávě Bloombergu že je rumor je nepochopení toho kdo je Bloomberg.
Zkuste se někdy poslouchat. Intel pohřbil několik Riscových procesorů protože to byl úspěch. Protože to byly takové úspěchy tak vstoupili velice pravděpodobně v jedná ke koupi SiFive.
Správně používáte minulý čas "… ve své době to byl nejprodávanější čip ve své kategorii" Nahradili ho jiné a úspěšnější modely. Opravdu úspěšné procesory se stejně jako x86 vyrábějí a vyvíjí do dnes.
Které jsou úspěšné Riscové procesory dnes? Kolik se jich prodívá. Když si na tyto otázky odpovíte tak uvidíte kdo je úspěšný. V Risc procesorech to není ani AMD ani Intel.
Prostě nemáte pravdu a jenom okecáváte. Nic jste z těch 3 bodů nevyvrátil. jenom jste mi ukázal na jeden pomníček procesoru na jejich hřbitově.
lžeš, až se z tebe práší ... napsals
- Apple to je jiná kapitola. Oni mají zfanatizovaný klan a ne zákazníky
alich ti idepsal
-Aha, takze Apple drzi nad vodou zfanatizovany klan
tvoje reakce
-To jsem netvrdil nevymýšlejte si prosím ...
chceš k tomu dodat ještě něco jin é kromě toho, že jsi prachsprostý lhář?
teď k INtelu a risc ... já si nepotřebuji odpovídat na žádné z tvých dementních otázek, ráno zapnu comp a jedu na x86 a to prosím celých 33 let, kdy jsem si od manželky z práce dotáhl 386stku, zapnu notebook, nový,starý, jedu na x86, kam se podívám, kromě nových apple všichni jedou na x86, doma, v práci, uvnitř, venku ... Intel a další (AMD, Motorola) vsadili na x86 a dobře udělali(tedy kromě Motoroly, ta v té době silnější, než nějaký Intel, dělala i risc i x86, jak dopadla, vidíme dnes) ... můžeš si to odsledovat právě na APple, ten vždycky jede na tom, co je pro něj nejvýhodnější ... risc, pak dlouho intel, teď opět risc ... pokud já něco okecávám, jak bys popsal tohle svoje několikadenní plácání, pořád dokola o ničem? Proč by Intel dělal ta desetiletí na risc, když měl všude megaúspěchy s x86? A že které risc jsou úspěšné teď :D začneš na mě vytahovat nějaké křápy z tiskáren, nebo nevím co ... v serverovém odvětví je zatím risc marginální záležitost a pokud se něco hne jiným směrem, na 100% bude mít v tom Intel prsty ... tedy ... přestaň lhát, přestaň urážet a přestaň sem srát ty tvoje 3 dementní body, jsou to tvoje doměnky, ne fakta ...
gogo1963 19.6.2021 at 4:02
Kdyby mi někdo chtěl pomoci abych na tom byl jako Vy tak to by byla pěkná lobotomie. Jsem tedy velice rád, že mi není pomoci.
K třem bobům tedy zase nic nemáte a možná až si budete schopen odpovědět na tuhle otázku tak mne i pochopíte. "Které jsou úspěšné Riscové procesory dnes?"
A ty ohníčky o kterých jsme kdysi debatovali budou hořet u Intelu i Nvidie. Jenom škoda, že se tam nerozhoří mnohem dříve.
opakovaně jsi mě nazval hlupákem, dokonce částečným bezmozkem, ale od tebe to beru jako kompliment ...
k těm tvým lžím opet ani slovo ...
k těm tvým třem bodům bych mohl říct ještě mnohem víc, a řeknu, ale jen člověku, který naslouchá ... tobě, jako reklamě na slepého a hluchého už není potřeba psát nic víc.