IMHO:
Tady není co řešit, Intel jede z podstaty, nemá reálné plány, a ani ty reálně vypadající nezvládá plnit. Nemá sexy produkty, ztratil drajv. Z jeho procesorů už mají lidi vysloveně švandu, grafiky působí rozpačitým dojmem. Konkurence už reálně ohrožuje všechny segmenty (i notebooky a servery.) Ve vedení není reflexe, takže tanker stále míří směrem na útesy. Srážka je už nevyhnutelná - reakce na kormidlo u tak velkých lodí trvá dlouho, ale potopení lodi zatím zdaleka nehrozí.
Radek se mnou asi nebude souhlasit, ale má predikce 5 hubených let se zatím naplňuje. Indikátorem bude, jak moc se budou "intelovi ocásci" (např. Dell) orientovat na platformy AMD. Pokud Dell vytáhne s plnou parádou své nejlepší modely s AMD, bude situace Intelu velmi špatná.
Osobní postřeh: sleduju postupný úpadek Dell Latitude - poslední dobrý model byla E5470 (6th intel gen), pak následuje poměrně drsný sešup - 5480 ještě jakžtakž (byť už bez kvalitní docking station), ale 5490, 5500, 5510 jsou uřvané a pomalé stroje, byť mají papírově lepší parametry. Počítače neustále oklešťují, např. ethernet port postupně mizí (Lat 7400 už jej nemá vůbec, ani v té zparchantělé výklopné podobě, co neustále hrozí přerušením spojení), mizí USB a video porty.
edit: a stačí kouknout na slevové akce v U.S., kde CPU v ceně 400 USD se najednou prodává za 219...
https://wccftech.com/intel-9th-gen-cpus-massive-price-cuts-microcenter-core-i7-9700k-219-core-i5-9600k-169/
Je zajímavé, jak tu někteří věští chmurnou budoucnost, ale evidentně si vůbec nepřečetli článek. Kdyby si ho přečetli, zjistí, že v nadpise se autor seknul o miliardu, na což by ho zcela jistě upozornili.
A kdyby si ho přečetli, tak by se taky mohli vlastní hlavou zamyslet na tím, jestli je pravděpodobnější, že nákupy běžných firem a státních institucí se propadly o 47 % v důsledku Covidu nebo v důsledku konkurence, když segmenty klientských počítačů a cloudu naopak vykázaly růst.
Chrabří AMDD rytíři vyrazili na křížovou výpravu do boje aby kompletně zhejtovali intel.
Chudá léta, neschopnost a bankrot stokrát dokola omílaná lež se bohužel nikdy nestane pravdou.
Realita je taková, že intel si v pohodičce jede, cokoliv vydá to prodá, AMDD je někde vzadu a nechává mu prostor aby nedostal počuni od antimonopolního úřadu a dávno má vymšlené procesory na 7 i 5nm a věřím, že mají už i výsledky těch nekřemíkových čipů, ale pěkně to drží v šuplíku a vyndají to až to budou potřebovat. Deset let tady ždímají trh na 14nm stokrát zaplacenou linkou ale teď už bankrotuje... tak určitěěěěěěě
OT
Intel GPU - vykon 3070 (zlaty voci)
https://www.guru3d.com/news-story/intel-xe-dg2-could-have-the-performance-level-of-an-rtx-3070.html
Chudaci. Jedinej kdo muze plakat, jsou akcionari.
Nam beznym spotrebitelum to muze byt bytostne fuk. CPU nezlevni. At uz si s nimi AMD vytre zadek, nebo ne, ceny CPU pujdou pouze nahoru.
Mylne predstavy ze AMD kdyz dozene Intel, tak vznikne konkurence a ceny klesnou, tomu muzou verit pouze naivni snilkove. Jedine co se stane je, ze produkty AMD podrazi na uroven Intelu, resp nad ni.
tady ale oem neklesl, jen servery a u těch je to taky jasné, ceny/marže šly hodně dolů ... není to tedy tím, že by se tak nějak neprodávalo ... po novém roku očekáváme informace z INtelu ohledně "outsourcingu" ... pak to začne létat ... jsem zvědavý, na čem se s TSMC? nebo se Samsungem domluví ...
Ja myslim, ze jsou tady dalsi ukazatele..jako napr. marze a prumerna cena. U obou tech to parametru Intel citelne oslabil. 15% nizsi cena u Serverovych chipu, 7% klesla cena notebookovych CPU. Marze Intelu klesla o kolik procentnich bodu? ????
Tohle jsou celkem zretelne ukazatele, ze Intel musi s cenama dolu. Dale pak, 10nm je drazsi nez 14nm, kde je Intel tlacen neustale jit. Proc, si snad asi kazdy domysli..
Intel ma porad spoustu vyhod na svoji strane, ala dlouhodobe smlouvy, vztahy s OEM vyrobci, objemy produkce, ktere AMD neni schpna dodat, podpora vyrobcu, atd. Takze proto jsou jeji "ztraty" daleko mensi, nez v idelanim pripade, kdy by se "trh" rozhdoval na zaklade technickych parametru.
Nicmene, pokud Intelu nevyjde jeste jedna generace, tim jsou mysleny CPU s jadry Golden Cove, tak si myslim, ze se to pomalu zacne do 'pruseru' prelevat.
Intel jen čeká na naskočení masivní 10nm+ výroby. Nejnovější továrnu nedávno dokončili, tak pár měsíců než najede na ostrý provoz. Už Rocket Lake bude pro ZEN 3 těžká konkurence - IPC srovnatelné ale opět vyšší takty. A to pořád na 14nm, takže spíš AMD pospíchá protože ví že trojkový ZEN může být reálně jejich labutí písní než začne skutečně ostrá soutěž.
Tak pokud by to byla pravda a "nespadl" jim u toho driver, tak by to na pocatecni generaci nebylo spatne. Bylo by to takove 'druhe (drivejsi) AMD". Jeste bude zalezet na cene a spotrebe :)
Videl jsem nejaky predbezny test separatni "DG1" bylo to jen vykonove na urovni NV MX330..coz je dost slabe. Snad to byl jen jeden z tech "horsich" kousku HW a jinde to bude lepsi.
Ja bych rekl, ze pro nektere mentalne jinak naladene jedince, kteri se potrebuji identifikovat s urcitou znackou, tak je celozivotni naplni komentovat ty druhe, aniz by do sveho komentare pridali jakoukoliv vlastni invenci ;) ktere zrejme intelektualne nejsou schopni. Dulezitost takoveho komntare pak zaruci aspon nejaka infantilni prezdivka, na to jim ten jednodussi intelekt aspon staci ;)
To oni ale ve svem jednoduchem pojeti sveta moc nechapou...
Víš co je na tom celém nejlepší? Mně je aktuálně Intel úplně ukradenej - nemá mi co nabídnout. Já se teď jen královsky bavím potrefenýma husama, které vyskakují jak čertíci z krabičky při sebemenší zmínce o situaci v Intelu, a protože nemají žádný argument (až na výjimku Radka, který v tomto ohledu je někde úplně jinde), tak všechno co dokáží, je plácat hověziny a osobně urážet.
asi tak ... a Intel smlouvá o outsourcingu, problém je jen jeden, že chce exklusivitu, jako má třeba AMD u TSMC ... peněz má na to dost, po novém roce budeme moudřejší ... vidím to tak, že xeony si bude dělat sám a zbytek by klidně hodil ven, na to je ale potřeba další továrny ... nebo možná ještě pravděpodobnější, i když pro někoho možná ponižující, nákup licence od TSMC ... podle Swana se o všem jedná
Marži si myslím Intel celkem věrohodně vysvětluje. U těch serverových čipů je to i v článku. Jestliže se propadly prodeje v segmentu s největšími maržemi (běžné firmy) a naopak rostly prodeje v segmentu s nižšími maržemi (cloudová datacentra), je logické, že průměrná marže šla dolů.
U těch klientských počítačů to v článku není, ale Intel se tomu celkem věnoval. Zdůvodňuje to prudkým nárůstem segmentu "education". A je to myslím vidět i třeba u nás (v ČR), kdy školy dostaly peníze na nákup techniky, aby mohly vybavení půjčit sociálně slabším.
Ten segment, o kterém píšete, ten roste. Ale evidentně vám uniká, že Intel dělá i jiné produkty, které nepoužívají lidé potřebující komunikovat na dálku. A když nějaké firmě začnou klesat z důvodu covidu tržby, tak holt odloží upgrade svého technického vybavení, protože to je první věc, na které se dá bezbolestně ušetřit.
Nesmíte věřit každému žvástu, který někdo na internetu publikuje. AMD rozhodně notebookový trh přes palubu nehodilo (což dokazuje množství notebookových čipů ve vývoji). Že ho nezvládá pokrýt, je věc jiná. Ono, když Intel na něm prodal meziročně o 25 % více kusů procesorů, tak se nelze divit, že AMD nestíhá. Pravá bitva se rozhoří příští rok, kdy trh bude nasycen a objemy prodávaných notebooků půjdou prudce dolů.
I když výkon 3070 mít nebude a přijde až v roce 2022, tak se nedá říci, že by přišla pozdě. Intel snad nikde neinzeruje, že zadupe konkurenci do země. Intel uvede grafiky a získá nějaký podíl na trhu. A tím, jak je bude prodávat, získá i nějaké peníze. Nic víc, nic méně. Nemá moc co ztratit. Náklady na vývoj těch grafik už jsou započteny v současném hospodaření, takže pokud to nebude takový propadák, aby vyrobené čipy házel na skládku a jejich prodejem ani nepokryl cenu těch vyrobených waferů, tak vydělá. Navíc, jelikož s nimi nebude konkurovat žádnému jinému svému čipu, může je prodávat klidně s minimální marží.
Ostatně on se ani netají, že ta verze grafik pro hráče je až ta poslední. Prioritu mají integrované grafiky a pak ty serverové výpočetní. Tedy to, co chce pokrývat vlastním výrobním procesem. Ty grafiky pro hráče, to je jen pokus.
Tak zase některé ceny Intelu jsou zajímavé, O víkendu jsem koukal na případné komponenty na levnější počítač sousedům, Ryzen 3 1200 už není k sehnání, Athlon 3000G je zase slabý vzhledem k hernímu využití, Takže nejlevnější AMD je teď v rozumném krámě sehnatelné snad jen R3 3100. R5 3600 se po ohlášení cen Zen3 začal prodávat dráž, CZC i Alza (kde nebyl skaldem) ho nakopli na poctivých 200 dolarů a cena je 5700 korun, aby ne když 5600X bude za 8500. Tak jsem koukl na Intel a docela mě překvapilo že i5-10400F + B460 deska mě přijde jen o 500 dráž než Ryzen 5 3600 bez desky. V tuhle chvíli se mi tak jeví pro domácí herní počítač nejvýhodnější právě Intel kdy ta 10400F co se prodává za 4200 korun, což u AMD znamená leda R5 3500X, což je 6c/6t CPU. 2600 je pak zase jednoznačně slabší než ta i5.
Pro toho kdo nehoní každé FPS a každý bod v cinebenchi je 10400F s cenou o 1/3 níž než 3600 určitě velice zajímavá volba.
Mě aktuálně nemá nabídnout co Intel a bohužel ani AMD, a ani 4.11. se to nezmění, AMD jen dožene to co mám už 3 roky, možná to o kousek překoná, hlavně víc ani nepotřebuju.
Co je ale jisté je, že dnes koupím podobný výkon co před 3 lety stál 8800, dnes mám u Intelu za 4200, u AMD za 5700. Takže pro mě jednoznačně plus že pro mě dostatečný výkon pořídím levněji, to se samo týká de facto všeho, paměti jsou levnější, SSDčka jsou levnější, výkon v grafikách je také stále levnější, snad jen case a zdroj zůstávají cenově stejně, ale case člověku může sloužit celý život a zdroj přežije min dvě sestavy.
Ale co jsi čekal? Charitu? Není konkurence, AMD má výkonovou korunu, ze Zenu je prémie. Tohle tu bylo minulých 10 let v podání Intelu. Jestli někdo čekal, že ceny budou stejné, nebo dokonce nižší, tak je naivní. Kdo chce ušetřit, bude si muset počkat, nebo kupovat Béčko, tj. Intel - opět stejně jako dříve, kdy podobnou taktiku bylo nuceno používat AMD.
Naopak AMD teď bude hrabat prachy - můžeme jen doufat, že rozumně.
No jo, Intel v posledni dobe vysvetluje spoustu veci (typicky kde chybi vykon, co tam neni), ale tak nejak se pro ne da najit uplne jine vysvetleni. Apriori datova centra.. ano, pokud dodavam velky pocet chipu, tak je zabehnuta praxe, ze je dodam se slevou..proc? Protoze jinak bych jich dodal mene a celkovy obrat by se mi zmensil, ze jo. Takze si mzuu vybrat..mensi marze nebo mensi obrat a volba je celkem jasna :)) A druhy aspekt je uplne stejny jako u "malo-obchodu"..pokud neda tu slevu Intel, da ji nekdo jiny... A konkurence tady muze byt klidne i ARM, nejen AMD. Takze sorry, ale ja tyhle "vysvetleni" moc' nezeru'...
U tech "skolnich NB" je to v principu podobne..prodavaji neco s meni marzi, ale maji vetsi objemy..takze jim neklesa, ale dokonce roste obrat, diky mensi marzi...co si vyberu..vetsi obrat nebo vyssi marze? A vyssi marze si Intel dovolit v tom segmentu nemuze, protoze tam na nej AMD vic nez uspesne tlaci.
Sila Intelu je porad v jeho velikosti a "benefitech", ktere muze OEM poskytovat, jak jsem zminil vys. To jsou velmi podstatne veci, ktere se budou menit jen hodne pomalu. Doom Intelu v jeho dnesnich 'neuspesich' tom vidi jen "modra slunce" a jemu podobni. Intel je samozrejme porad obchodne tolik silny, ze ty ztraty jsou jen inkrementalni. Na druhou stranu, vse co 'ztrati', tak zase ziskat uz nebude tak snadne, pokud AMD/ARM bude slapat a neudela nejaky propadak a postupne si Intel necha narust velmi solidni konkurenci, kterou jeste pred 3 lety vubec nemel.
Dobře které produkty Intelu podle Vás jsou negativně ovlivněny covidem?
Jenomže tohle je o tom, jestli chci nebo nechci zachovat business (třeba koupil účetním notebooky aby mohli pracovat z domova).
Naopak doba propadu výroby je ideální k tomu abych za levno výrobu zdokonalil. Nejlépe zautomatizoval.
Naopak si myslím, že Vy jste v tomto případě trol. Schválně jsem se díval a v době kdy jste ten svůj příspěvek zveřejnil tak v celé diskusi nebyla jediná zmínka i Nvidii. Přesto jste uvedl jak jste smutný z toho jak v diskusi je pro někoho celoživotní náplň Nvidia.
Když tehdy nikdo Nvidii nezmiňoval tak si myslím, že jste asi psal o sobě.
"nedá se říct že by přišla pozdě" - chceš tedy říct, že přijde včas? To je poměrně hodně odvážné tvrzení, zejména po prohlášeních Intelu, že "tentokrát" bere herní segment vážně. Pokud si myslíš, že z hubených marží dokáží financovat s nulovou bilancí údržbu driverů a jejich podporu novým hrám, pak jsi velký optimista (řečeno eufemisticky). Sám jistě víš, že Intel bere snižující se marže vážně, ale tady se usilovně pracuje na jejich dalším snižování, a to s mizivou šancí na úspěch. DG1 byla z pohledu ovladačů katastrofa, často ani nebylo možné dokončit testy. Navíc platí: buď prodá jen pár tisíc kusů, a pak se nezaplatí podpora, NEBO prodá velké objemy těchto karet, ale pak to bude mít zásadní vliv na marže a ziskovost. Většinou mají tvé příspěvky hlavu a patu, ale teď to byla vážně slabota.
No a pokud je HPG marginální, proč se vůbec obtěžují s jejich vývojem?
"pan Tynýt" ovšem na rozdíl od pana Gaycopa diskutuje k věci, jen se čas od času nechá vyprovokovat k osobní odpovědi.
Navíc, když už jsme u těch týmů, tak zelený fanatický kroužek tvoří např. výše zmíněný, pak ty, Simi a Komplík (alias JirkaK - ten ale aspoň neuráží a píše sám za sebe).
Nemám problém diskutovat s někým, kdo má jiný názor, nebo je dokonce fanda jiné značky. Mám problém s lidmi, kteří místo argumentů používají osobní urážky a zesměšňování. Já s tím nemám problém, přizpůsobím se - na hrubý pytel patří jen hrubá záplata.
Nevím, proč Intel obhajujete, 10 let nás tahal za nos a každý rok či dva vydal nový chipset a zvýšil frekvence CPU o 200GHz. Kdyby nebylo AMD, tak máme dnes v NB stále dvě jádra a max. 4 jádra v PC. A samozřejmě zvedal cenu. Nechci obhajovat AMD, protože to napálí ceny nových CPU taky do nesmyslu, ale dobře, že tady AMD je a dělá důstojnou konkurenci.
Od konce. U těch školních notebooků to není o objemu, ale o ceně toho čipu. Výrobní cena čipu se odvíjí od jeho velikosti. Naopak prodejní s velikostí nesouvisí. Když teď Intel uvádí Tiger Lake a uvádí všechno, od Celeronu až po i7, tak je logické, že když je všechno jeden jediný křemík, že marže na Celeronu bude nejmenší a marže na i7 největší. Takže když se poptávka zhoupne k nižší ceně, tak se i marže sníží. Ten Tiger Lake je jen příklad, platí to i u ostatních řad.
Co se týče těch datových center, tak se snažíte demonstrovat co? Já se snad nikde nepodivuju nad tím, že cena Xeonu pro nějakého cloudového giganta, který jich odebere miliony, je menší, než cena klidně téhož Xeonu pro menší zákazníky. Jen říkám, že je logické, že průměrná marže klesá v okamžiku, kdy ti běžní firemní zákazníci šetří kde se dá, protože ekonomiky prakticky všech zemí světa jdou do hajzlu. A zatímco cloud z pandemie dokáže profitovat, takže jsou investice nutné, tak ty běžné firmy své investice odkládají, když je to jen trochu možné.
A teď k tomu začátku. Ano, Intel o spoustě věcí informuje. Je zajímavé, že někteří lidé to berou jako nevýhodu. Až se zítra podíváte na výsledky AMD, vsadím boty, že se zase nedozvíme nic, jen souhrnná čísla. Že by nám třeba prozradili, jak se změnily průměrné ceny v každém segmentu, je sci-fi.
Když se podíváte na ten článek, tak to tam snad jasně je napsáno. Dramaticky klesl segment "Enterprise & Government" (meziročně o 47 %), což je část serverového byznysu, v podstatě vše mimo cloud.
Tedy ne, notebook pro účetní v tomto segmentu není. V tomto segmentu je třeba firemní server, na kterém ta účetní databáze běží. A běží tam, ať se ten účetní připojuje z firmy nebo z domova.
A chápete, že výroba čipu trvá třeba 4 měsíce, takže to není zrovna věc, u které by se nechalo reagovat na okamžitou poptávku? Tedy to, co zadávají do výroby dneska, se bude prodávat někdy v únoru či březnu a odhadnout dneska, jaký bude poměr mezi poptávkou po jednotlivými čipy v té době, je dost složitý úkol. A opačně. Kdo měl v červnu tušit, že na podzim bude poptávka po notebookových čipech tak vysoká.
Jen si tu neco odlozim
Covid umí potrápit i softwarové firmy. SAP zažívá těžké období, akcie spadly o 17%
https://www.zive.cz/clanky/covid-umi-potrapit-i-softwarove-firmy-sap-zaziva-tezke-obdobi-akcie-spadly-o-17/sc-3-a-206631/default.aspx
Když po revoluci začala Škoda konkurovat západním zahraničním automobilkám, nazval byste její nástup na ty trhy jako "přišla včas" nebo "přišla pozdě"?
Náklady na drivery budou skoro nulové, protože ty musí fungovat už pro integrované grafiky se stejnou architekturou. A předpokládám, že ani vy si nemyslíte, že by Intel přestal integrované grafiky dělat.
Marže a ziskovost jsou dva spolu ne úplně související pojmy. Ano, u jednoho produktu je mezi nimi úměra. A firma se samozřejmě snaží mít u každého produktu marži co nejvyšší. Ale tohle samozřejmě vůbec neplatí u nových produktů, s kterými se chce prosadit. Nebo si myslíte, že třeba produkty Mobileye se prodávají s tou více než 50% hrubou marží, kterou má Intel v průměru? Něco jiného je uvést třeba nový procesor, na kterém by firma měla menší marži. Tím by si samozřejmě snížila prodeje jiných procesorů. A proto o tom Intel neustále mluví. Když prodává 10nm notebookové čipy a 14nm notebookové čipy, logicky mu vadí, že na těch 10nm má menší marži. Lidé šáhnou po "lepším" čipu a firma na tom méně vydělá. Ale nové produkty, které nemají žádnou konkurenci z domácí stáje, mohou mít marži minimální. A pokud bude kladná nejen hrubá, ale i provozní, tak ziskovost firmy jako celku se zvýší.
HPG je vedlejší produkt vývoje něčeho jiného. Něco jako když AMD uvedlo ThreadRipper. A aby se to prosadilo, tak to vůbec nemusí porážet top produkty konkurence. Kdyby dneska vyšla konkurence GTX 1660, tak si myslíte, že se v tomto segmentu trhu nedá nic vydělat? Je skoro jedno, s jakým výkonem ty grafiky vyjdou. Vždycky tady bude při vhodném nacenění nějaká část trhu.
Vy hrozně rád operujete tím, že Intel nemá nic "konkurenceschopného". Ale podle mě vůbec nechápete, že konkurenceschopný není synonymum slova nejvýkonnější. Konkurenceschopné jsou i Atomy. A konkurenceschopné mohou být i ty budoucí grafiky. A je jedno, jak budou výkonné a i nebude záležet na tom, kdy přesně přijdou na trh.
Tak je pravda, že Tynýt je mistr Damage Controlů. On teda není mistr v tom, že by dokázal negativní vlastnost otočit ve prospěch daného produktu. Ale v tom, že nevynechá snad ani jeden článek pod který by nějaký Damage Control nenapsal. Domnívám se že by Tynýt mohl také dostat řád pana Jaroslava Crhy.
"Já ti nevím, ale mně to spíše připadá, že Obra už nikdo nebere vážně."
.. vzdycky budes mit lidi, co jej neznaji, nebo jsou "novy v oboru"
Pamatuji si na sebe, kdyz jsem jeste Obra zral (protoze jsem jej neznal), chodil jsem na jeho "Obrhardware" a 'hltal' co tam psal. Co je to za mentalniho pacienta mi doslo az ve chvili, kdy se chvastal tim, jak napalil vsechny faikovnimi slidy s prezentaci bulldozeru.
Jinymi slovy, spousta lidi mu skoci na ty jeho "speky", pokud jej neznaji a PCT delat i vse proto, aby jeho "status quo" zustal jaky je.
tombo, pokud máš obrat miliardu a zisk nula, na co ti je vyšší obrat? Je to vidět u AMD a konzolí ... i kdyby se jich prodala miliarda, na finančním výsledku amd to moc vidět nebude ... v podstatě máš pravdu, ale jako vždy, přeháníš ... Intel má určitě větší zisky z xeonů, jako z notebooků, i když těch notebookových vyrobí asi tisíc krát víc ...
"U těch školních notebooků to není o objemu, ale o ceně toho čipu. "
.. nikoliv. Je to o cene cipu v kombinaci s tim, kolik jich OEM vyrobci odeberou => vysledne prodaji. Pokud vyrobci maji vetsi prodeje pro "skolni chipy" budou odebirat vetsi mnozstvi 'skolnich chipu'. Pro Intel to znamena, ze marze budou 'nizsi', ale celkovy obrat se zvysi. Vyssi poptavkou diky Covidu, muze Intel hezky zakryt 'ztraty', ktere by mu jinak vyplynuuly ze zmensovani podilu na trhu.
"Co se týče těch datových center, tak se snažíte demonstrovat co? "
.. ja se snazim demonstrovt to, ze kdyby Intel nemel zadnou konkutenci, tak principielne zadne slevy davat nemusi. Principielne (byt to neni az tak uplne pravda) nemusel by davat ani ty mnozstevni. Kde neni konkurence nejsou ani slevy. Jedna z tech nejzakladnejsich poucek, kdyz jste v bussinesu. To ze odebere gigant 10.000 chipu..on by je totiz nakonec nejspis stejne odebral i tak bez tech slev..a nebo by je vzal pristi rok.
Jinymi slovy, pro mne je celkem zretelne videt, ze Intel se uz realne potyka s konkurenci i presto, ze ta ma porad hlinene nohy.
@JH
neodpustim si jedno rypnuti..pokud neverite, ze financi vysledky Intelu se take neodvijeji od postupne schopnosti AMD Intelu pomalinku konkurovat (mysleno obchodne, technicky konkuruje zdatne), proc teda Intel do vsech svych prezentaci produktu cpe horem/dolem srovnani s produkty AMD? Proc se snazi trapne-okatym zpusobem vyzdvihovat svoje produkty nekdy tak neomalene, az se technickemu cloveku chce rvat smichy (jinak by musel brecet) nad marketingovym oddeleneim Intelu.
Pokud AMD Intelu nekonkoruje, proc to Intel dela a jak to ze se to pak nezrcadli v tech financnich vysledcich? Ale tak treba se Marketing v Intelu ztrapnuje sam a rad a uplne bez priciny..
tombomino:
Intel se samozřejmě potýká s konkurencí. Ale s tou se potýkal minulé čtvrtletí i minulý rok. A jestliže v 1. a 2. čtvrtletí letošního roku vykazoval meziroční růst průměrných prodejních cen, tak je dost nepravděpodobné, že primární příčinou poklesu v 3. čtvrtletí je konkurence a ne důsledky pandemie.
Snižování cen je v případě poklesu trhu naprosto běžné i tam, kde vás konkurence nijak netlačí. Je to prostě přesně to, co píšete u těch notebooků. Kdyby s cenou nešel dolů, tak ten pokles v utržených financích bude ještě větší. Navíc ten pokles ceny nemusí být vůbec poklesem ceny produktů, ale jen a pouze volbou chudnoucích zákazníků volících levnější verze produktů.
@RH
"Ale s tou se potýkal minulé čtvrtletí i minulý rok."
.. ano to je pravda. Ale ta konkurence mu roste (teda spis rasi) pred ocima. Jako ono je to celkove asi komplikovanejsi, nez se to do tech zjednodusenych komentaru da napsat. To ze jsou tady vlivy ala Covid, to nepopiram, ale to na druhou stranu ani nevylucuje to, ze ta rasici konkurence AMD je pro Intel vetsi problem, nez byla loni. Ja jsem zvedavy na trzni podily Q3/Q4 treba v noteboocich. To taky napovi hodne. I servery muzou byt zajimave. Kolik z tech faktoru udela co na poklesech Intelu..to uz je stejne spis na dohadovani.
Posledni vec..pokud trzni poily AMD budou rust, tak budou rust na ukor Intelu. Tudiz o toto, Intel nutne prichazi. Samozrejme za predpokladu, ze Intel je schopen dodavat..a to on podle jeho slov je. Tady mas spis problem ted AMD, ze neroste tolik, jak by ve skutecnosti mohlo a to jej bude hodne brzdit.
gogo1963:
Řekl bych, že ne. Software se prolíná asi všemi divizemi, ale spíše jako podpůrný prostředek. Intel má cca 13 tisíc programátorů (to jsem teď někde četl, ale už nevím kde). A jejich prací není prodej nějakého softwaru, ale podpora hardwarových produktů. Tedy nejen lepší ovladače, ale i práce na kompilátorech, práce na oneAPI či dokonce i práce na nějakých open projektech, jako je třeba Linux. Ladí software tak, aby běhal na inteláckém hardwaru lépe. To je věc, co AMD dost chybí. Kdyby něco takového zavedli taky, tak by jejich náskok ve výkonu o dost poskočil.
Tahal za nos pitomce co se nechali tahat za nos.
Mám SkyLake už šest let a nevidím důvod k upgrade, snad jen díky RTX3080 Ti 20GB bych uvažoval o upgrade.
Normálnímu BFU je jedno kolik to má jader a na jakých frekvencích, hlavně že mu jede co potřebuje. AMD hype train tu vytvořil falešný obraz o tom že víc jader víc adidas, až na to že hry na víc jader prcali a jaksi to nebylo přínos. Po několika letech až se teprve vytvořili platformy pro multivláknové zpracování úloh ve hrách teprve intel začal přidávat jádra. Ale pořád nevidím smysl v deseti a víc jadrech a pro těch pár pitomců co si musí překonvertovávat deset torrentových filmů z 1920x1080 na 720x480 zaráz, fakt intel nebude nastupovat do hypetrainu víc jader víc adidas.
Segment „Enterprise & Government“ je segment typů zákazníků a nikoliv produkt Intelu který poklesl a na který jsem se Vás ptal.. To jste se netrefil.
Covid naopak tlačí i na posílení serverů. Kupříkladu terminálové služby požadují výkon na serverech třeba i pro ty zmiňované účetní co pracují z domova.
tombomino:
Myslím, že se opět nedozvíme nic. Ony ty analytické firmy si ty údaje cucají bůhví odkud.
Třeba Gardner reportoval, že dodávky počítačů rostly meziročně ve 3Q o 3,6 %. Intel reportuje, že prodeje klientských procesorů rostly o 5 %. O tom, že AMD meziročně rostlo o desítky procent taky asi nikdo nepochybuje. Takže kde je pravda?
Samozřejmě to srovnání není úplně košer. Jedna proto, že se prodávají procesory i mimo ty počítačové sestavy, a taky proto, že prodaný procesor v jednom čtvrtletí může být prodaným počítačem až v dalším čtvrtletí.
Nakonec stejně zbyde to jediné, co se dá srovnávat, a to jsou tržby a zisky.
DedekHrib:
Enterprise & Government je část DCG, tedy serverové divize. A je to část podle typu zákazníka, to máte pravdu. Ale pokud si ten zákazník koupí notebook s inteláckým procesorem, tak se příjem nepočítá do DCG, ale do CCG a ta už nedělí podle typů zákazníků, ale podle typu zařízení (desktop, notebooky).
Že pandemie má vliv na obě strany, je snad naprosto jasné každému, jen ne vám. Ale ten pokles u těch serverů bude naprosto převažující. Klidně si dál myslete, že zčistajasna dokázalo AMD sebrat Intelu 47 % trhu. Pokud ve středu AMD ohlásí růst obratu o několik miliard proti plánu, tak se ukáže, že máte pravdu.
Ale to jsme někde zcela jinde. Mluvili jsme o tomhle "Covid? Ten bych spíše viděl jako veliké povzbuzení strhu s výpočetní. Lidi přece potřebují komunikovat na dílku a k tomu potřebují ne jen webkamery ale i počítače."
Covid by logicky měl vést k potřebě posílit jak klienty tak servery. Aby ochránili lidi před zbytečným kontaktem. Proč zrovna Intel v téhle serverové oblasti poklesnul to je otázka. Logiky mi tam Covid prostě nesedí.
jo ještě napiš, co ti zákazníci u Intelu dělají ... chodí na přednášky a za to platí? Že ty Holečkovi nerozumíš neznamená, že píše o něčem jiném ... tohle ale zdaleka není první případ, co píšeš píčoviny a pak se snažíš žehlit a překrucovat ... polož otázku jako člověk, ne jako kokot a bude ti odpovězeno jako člověku ...
leppard 26.10.2020 at 13:05
To si netroufnu odhadnout v čem to je. Jenom tvrdím, že Covid logicky tlačí na posilování výkonu na klientech i serverech.
Byl jsem v situaci kdy jsme měli kupovat servery. Byla to asi před dvěma roky nezáviděníhodná situace. Do AMD se mi nechtělo protože to je pro mne doposud dost neošmatané řešení. Proti tomu stál Intel který byl samý bug. Kdybych měl možnost tak to odložím. Bohužel jsme ale museli koupit protože to byly 9 let staré vykopáky a prostě už se nedalo s tím slabým výkonem dále žít. Nakonec jsme koupili Intely ale mám z toho divný pocit až do dnes.
Mimo jiné nejvíce jsme tehdy potřebovali výkon SQL serveru a na druhém místě byly terminílové služby. Dokonce jsme začali po upgrade PC klientů terminálové služby rušit abychom ulevili serverům. Z dnešního pohledu nebylo to rušení terminálových služeb to pravé.
DedekHrib:
Intel teď v rámci DCG vykázal 15% růst v oblasti cloudových služeb (to je to, na čem běží naprostá většina infrastruktury té práce z domova) a 47% pokles v oblasti těch "běžných" serverů, které mají firmy, školy, úřady na ty svoje běžné věci, běží na nich DHCP, DNS, Windows doména, síťové disky, firemní databáze, často i firemní webové stránky, poštovní služby, VPNky pro vzdálené připojení do firemní sítě, zabezpečují tiskové služby, zaznamenávají přístupy do budovy přes čipy a tisíce dalších věcí.
Vůbec to není o tom, že by neexistovala firma, která potřebuje ten server upgradovat nebo zřídit úplně nový, ale o tom, že většina těch firem, škol a úřadů to dneska nepotřebuje, a protože je doba nejistá, tak své nákupy odkládá. A odkládá to třeba i na úkor těch notebooků pro práci zaměstnanců z domova. A asi se najde i dost firem, které to přesvědčí k přechodu od vlastních serverů do pronajatých cloudových, už jen proto, že z krátkodobého hlediska to vychází levněji.
To by se pak projevil nedostatek obecne ze. To neni tento pripad, Jak Linus zminuje nejen ze nejsou zadne kusy na trhu, ale ten omezeny vyber MODELU je dan tim, ze AMD neni schopno dokonce ani slibit objemy pro vendory do te miry, ze vendori nechteji vytvaret dalsi modely. Oni vedi ze ty cipy proste nebudou.
https://www.youtube.com/watch?v=Wfd3cO2gVHE
hnizdo:
V Alze mají SKLADEM 44 různých notebooků se 7nm Renoir čipy. Ale vy věříte spíš nějakému Joudovi na YT, který tvrdí, že na trhu nejsou žádné kusy. V Alze mají i ten Asus Zephyrus G14, dokonce v 6 různých konfiguracích.
Jediné, co je problematické sehnat, jsou Učkové varianty. Ale ani u nich neplatí, že by dostupnost byla nulová.
Radek Holeček 26.10.2020 at 14:04
Tímhle co jste napsal zase podporujte moje tvrzení. Když jenom Intelu rostou cloudové služby tak logicky je potřeba v souvislosti s Covidem je potřeba výpočetní výkon i na serverech. Je jedno jestli ten procesor je ve státní zprávě, u Intelu, Amazonu, …, či u nějakého výrobce. Trh se servery by měl také růst.
Intelu ale neroste a je otázka proč.