Hlavní navigace

Intel řekl, kdy vydá procesory Alder Lake. Letos jen 125W modely, ATX12VO desek bude málo

29. 7. 2021

Sdílet

Zdroj: Intel
Už víme, kdy Intel odhalí procesory Core 12. generace (Alder Lake) a novou platformu LGA 1700. Letos ale vyjdou jen 125W modely procesorů a čipset Z690, zbytek až příští rok. Prý také nebude moc desek s novým úspornějším napájením ATX12VO.

Intel teď prezentoval své velké plány ve výrobních procesech, v nichž se chce vrátit na pozici lídra trhu, a připravované procesory včetně poprvé ukázaného 4nm Meteor Lake. Spolu s tím firma také oznámila datum, kdy letos na podzim vydá své nové očekávané hybridní procesory Alder Lake. K jejich příchodu toho ale teď máme víc: přichází informace, které z procesorů na podzim vyjdou a jak to bude s deskami a zdroji ATX12VO.

Intel naznačuje čas vydání Alder Lake

Datum vydání Alder Lake neboli 7nm (podle nového značení, dříve se proces označoval jako 10nm Enhanced SuperFin) procesorů Core 12. generace se již jednou objevilo: minulý měsíc se objevily zprávy, že by mělo nastat 25. 10. Vypadá to, že tento termín nebyl úplně přesný, ale reálně mají být nová CPU vypuštěna jen krátce po něm.

Šéf Intelu Pat Gelsinger během pondělního internetového „eventu“ Intel Accelerate, kde byly vyjeveny ony plány výrobních procesů a dalších technologií (zejména pokročilého pouzdření a propojování čipů Foveros), sdělil ještě něco. A sice, že Intel bude pořádat další podobnou akci nazvanou Intel InnovatiON.

Toto má být konference a/nebo prezentace, která se již bude konat 27. až 28. října jak virtuálně na internetu, tak i naživo v San Franciscu, což Gelsinger označil z legrace za „hybridní“. Jak si asi vzpomínáte, procesory Alder Lake budou používat „Hybridní technologii“ s kombinaci malých a velkých jader. Proto tato poznámka pravděpodobně měla sdělit, že tato akce bude zároveň časem a místem odhalení či uvedení procesorů Alder Lake na trh – nastane to tedy zřejmě onoho 27. 10. či 28. 10.

Procesory Intel Alder lake a Sapphire Rapids Procesory Intel Alder lake a Sapphire Rapids (Zdroj: Intel)

Na začátku vyjde jen Z690 a 125W odemčená CPU

Další informace již nemáme z takto oficiálních zdroje, ale od Igora Walloska z webu igor'sLAB (a dříve německého Tom's Hardware), který má podrobnější detaily o tom, co vlastně v této době Intel vypustí na trh. Wallosek zatím neuvádí přesné datum, ale podle jeho zdrojů Intel interně pracuje s plánem vydání desktopových procesorů Alder Lake (Alder Lake-S) v rozmezí 25. 10. až 19.11. Toto je asi čas, který Intel pod NDA sděluje partnerům, takže tato informace nemusí ještě být sladěná s oním kryptickým náznakem Pata Gelsingera. Je ale teoreticky možné, že na oné akci Intel InnovatiON, která je na začátku tohoto intervalu, budou procesory jen formálně oznámené a odhalené, ale datum fyzického prodeje bude o týden nebo dva posunuté.

Důležitá informace opět vycházející z toho, co Intel sděluje partnerům, je, že v tomto termínu nebudou vydané všechny desktopové procesory Alder Lake, ale jen část. Intel totiž vydání rozloží do dvou vln. V té první v říjnu/listopadu 2021 budou jen a pouze odemčené modely se 125W TDP, tedy ty s příponou K  také KF (to jsou odemčené modely s vypnutým integrovaným GPU). Pro tyto procesory budou vydané desky s čipstem Z690, které budou podporovat přetaktování, ale ještě ne žádné jiné.

Širší nabídka nejdřív v lednu

Podle Walloska se větší portfolio procesorů se 65W modely (a 35W modely T) na trh poté dostane až v novém roce. Intel má tento zbytek procesorů představit zřejmě na CES 2022 (5. 1. až 8. 1. 2022). Pokud tedy chcete stavět PC s levnějším procesorem, nemáte zájem o přetaktování, nebo chcete nižší spotřebu, budete muset čekat asi na tuto dobu.

V této době také vyjdou základní desky s jinými čipsety než Z690 – levnější modely s čipsety H670, B660 a H610, které mimochodem také prý často nebo prakticky vždy mají používat levnější (ale pomalejší) paměti DDR4, zatímco většina desek Z690 bude vystrojená pro použití s DDR5.

Vzorek procesoru Intel Alder Lake S Zdroj VideoCardz Vzorek procesoru Intel Alder Lake-S pro socket LGA 1700 (Zdroj: VideoCardz)

Podle Walloska to vypadá, že při vydání desek Z690 a pak B660/H670/H610 nebudou reálně na trhu moc dostupné nějaké rozšiřující karty nebo grafické karty, které by dokázaly využít podporu PCI Expressu 5.0 na platformě Alder Lake-S. Není to příliš překvapivé, protože nová generace GPU má vyjít až na konci roku 2022 a nejdřívější šance na PCIe 5.0 GPU asi tkví v nich. Pokud tedy PCI Express 5.0 nepřinesou herní grafiky Intel Xe HPG (neboli také GPU Intel DG2).

Galerie: Úniky a informace k procesorům Intel Alder Lake

Zdroje ATX12VO zatím zůstanou okrajovou věcí

S Alder Lake-S by asi měla být shodou okolností spojená ještě jedna novinka, a to technologie zdrojů ATX12VO, které mají snížit spotřebu počítačů při nízké zátěži a nečinnosti. Podle informací Igora Walloska, leakera YuuKi_AnS a také VideoCardz zřejmě drtivá většina základních desek bude používat standardní zdroje ATX s 24pinovým a přídavným 4/8pinovým konektorem („EPS“). Výrobci jak desek, tak zdrojů údajně moc změnu nechtějí, mimo jiné kvůli fragmentaci a spíše se jí brání.

Více: Intel chystá nový typ počítačových zdrojů nahrazující ATX: ATX12VO jen s 12V větví

Více: Standard zdrojů ATX12VO je oficiálně tady, ASRock uvádí první kompatibilní desku Z490

Více: Intel prý chce, aby desky pro Alder Lake přešly na zdroje ATX12VO. Výrobci se ale brání

Intel nicméně prý naléhá, aby měli desky AVX12VO v nabídce a dokonce je prý snad ve hře i nějaká sleva na čipsety Z690, pokud budou použité v ATX12VO desce. Kvůli těmto pobídkám/tlačení prý výrobci desek typicky budou mít v nabídce modely desek s tímto novým typem napájení, ale asi jen málo nebo třeba jen jednotlivé symbolické. Údajně to někdy může dopadnou tak, že taková deska bude v katalogu, ale ani se třeba nebude běžně moc prodávat, nebo ne ve všech regionech.

ATX12VO konektory deska ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR 1600 ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR, napájecí konektory ATX12VO (Zdroj: Intel)

Zatím to tedy nevypadá na moc rychlý a přesvědčivý nástup zdrojů ATX12VO. Nicméně v OEM sféře by asi postupně mohly sílit, což by nakonec mohlo vést k překryvu i do retailového trhu zdrojů a desek prodávaných samostatně pro „DIY“ stavitele počítačů. Pokud tyto zdroje jsou efektivnější, mohl by standard ATX12VO přinést lepší provozní vlastnosti, snazší a méně se zahřívající SFX zdroje a také třeba snazší instalaci a odpojování napájecích kabelů (domáčknout a pak vyrvat 24pinový konektor někdy bývá dost horor). Tato technologie by tedy asi mohla být přínosná, i přesto, že nyní nemá moc velký ohlas, protože se výrobcům nechce nasilu přecházet a fragmentovat trh.

Galerie: Deska ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR a zdroje typu ATX12VO

Zdroje: VideoCardz (1, 2), igor'sLAB