Hlavní navigace

Jarní úklid Facebooku: končí podpora starších verzí Androidu, iOS a také Windows Phonu 8.x

29. 3. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce
Co naplat, žádná z odstavených platforem dnes již není příliš rozšířená. Aspoň ne natolik, aby zajímala Facebook.

Google není jediný, kdo dělá jarní úklid, se svým oznámením přispěchal také Facebook. Přestane podporovat některé starší platformy, což v praxi znamená, že především úplně odstřihne mobily s Windows Phone 8.x. Když to sečteme, tak vlastně dojedeme k tomu, že Facebook tuto platformu podporoval déle než její tvůrce – Microsoft loni zkrátil seznam platforem, takže Skype na těchto zařízeních oficiálně nefunguje již delší dobu.

Facebook a Android

Nevím přesně, kdy Facebook oznámení zveřejnil, neboť u něj není uvedené datum, ale ukončení podpory je bezprostřední. Koncem března, tedy v těchto dnech, budou do výslužby poslány mj. tyto klienty pro Android:

  • Facebook pro Android ve verzi 55 a starší vydání (dostupný od 16. listopadu 2015),
  • Messenger pro Android ve verzi 10 a starší vydání (dostupný od 14. srpna 2014).

Když to zjednoduším, Facebook své klienty podporuje již „jen“ pod Androidem 4 a v novějších verzích. Obecně vzato to není problém, protože podíl zařízení se staršími verzemi je minimální. Google sám ve své statistice uvádí jen verze s podíly používanosti nad jedno procento a na to dosahuje Android 2.3.3 – 2.3.7. Starší Androidy tedy vymřely.

Ani samotný Android 4.0, který ovšem podporovaný stále je, není rozšířený víc, je to přesně procento. Více v samostatném článku. Kdybyste náhodou měli starší mobil, na Facebook se nadále dostanete přes internetový prohlížeč. Android 2.3 je pak stále podporován odlehčenými klienty Messenger LiteFacebook Lite.

Facebook a iOS

Co se iOS týče, tak tam existuje výhoda v podobě dostupných (čtěte povinných) aktualizací operačního systému. Jedno zařízení je tak možné bez větších potíží provozovat dlouho. Všechno ale jednou skončí a Facebook už nebude podporovat tyto klienty:

  • Facebook pro iOS ve verzi 26 a starší vydání (dostupný od 10. října 2011),
  • Messenger ve verzi 8 a starší vydání (dostupný od 14. července 2014).

Co zbývá? Pokud nemůžete přejít na novější iOS, což by se ostatně už stalo, nebo aktualizovat aplikace, nezbývá vám, než své zařízení vyměnit za novější, případně pro přístup k sociální síti používat internetový prohlížeč.

Facebook a Windows

V případě Windows končí především starší mobilní platformy. Na mobilech je stále podporován Windows 10 Mobile. Jenže platí, že většina lidí, kteří mají telefon s dlaždicemi, používá Windows Phone 8.x. Jedná se o více než 80 % uživatelek a uživatelů. Ani proto není dobrá zpráva, že končí podpora:

  • Facebooku pro Windows Phone.
  • Messengeru pro Windows Phone 8/8.1.
  • desktopového Facebooku pro Windows 8/8.1.