Hlavní navigace

Letenku na Mars si jednou bude moci dovolit „každý“, básní Elon Musk

12. 2. 2019

Sdílet

Vizionář Elon Musk už k Marsu poslal své auto, ale jednou by se chtěl na rudou planetu dostat sám. Předpoklady k tomu má, letenku by si dovolil zaplatit a navíc šéfuje společnosti SpaceX, která letos konečně začne vozit lidi do vesmíru. Moderátor podcastu SPEXcast se jej před týdnem zeptal, na kolik by taková jízdenka vyšla běžné smrtelníka.

Co na to Musk? Věří, že zpáteční letenka jednou bude stát pod 500 000 dolarů, možná i pod 100 000 dolarů. Zkrátka každý občan žijící ve vyspělé zemi by mohl prodat svůj dům a přestěhovat se o nějakých 80 milionů kilometrů dál. Kdy se tak stane, to nikdo netuší. Není ani jisté, jestli to bude možné.

https://twitter.com/elonmusk/status/1094796246613516289

Lidstvu se zatím podařilo měkce přistát na Marsu jen párkrát (víc pokusů selhalo) a úspěšná v tom byla jen NASA. Navíc je velký rozdíl vyslat robota a člověka. Robot nepotřebuje tolik prostoru, nemusí se řešit životní funkce. Člověk by musel v plechovce vydržet půlroční cestu, což by znamenalo velké množství přibalených potravin i vyprodukovaného odpadu.

Pokud by se chtěl někde vrátit na Zemi, musel by rok a půl čekat na další letové okno a pak trávit dalších šest měsíců v plechovce. Jen těžko by letěl sám, takže náklady by se ještě znásobily. A to vůbec není jisté, jak by na Marsu přežíval. Řídká atmosféra a slabé magnetické pole Marsu nechrání povrch planety před smrtící kosmickou radiací.

TIP: Na Marsu přistála nová sonda. InSight se zavrtá 5 metrů hluboko

SpaceX se ale o to stejně bude chtít pokusit. Raketa Super Heavy a loď Starship mají do pěti let vrátit lidstvo na Měsíc a další cílovou stanicí má být právě Mars.

PS: Pokud máte čas, podívejte na výborné přednášky Tomáše Přibyla, který před dvěma lety komentoval Muskovy snahy o dobytí Marsu a důkladně rozebral, jak blízko realitě byl film Marťan.

Byl pro vás článek přínosný?