Hlavní navigace

Microsoft je na hraně. Dialog pro upgrade na Windows 10 skrývá možnost odmítnutí

16. 12. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Microsoft opravdu potřebuje úspěch. Lépe řečeno potřebuje ukázat, že jeho operační systémy jsou něčím výjimečné, potřebné a žádané. Což je fér, pokud chce zůstat v tomto byznysu relevantní. Osmičky neuspěly a na mobilech si drží pouze úzkou skupinu fandů. Desítky musí být o to větší úspěch. Proto firma poměrně agresivně vyzývá stávající uživatele k bezplatnému upgradu, jenž např. my zatím s čistým svědomím všem doporučit nemůžeme. (Stále je dost času nabídku využít.)

Upgrade se stahuje na pozadí a vlastní zkušenosti jsou takové, že se to děje, i když si upgrade nerezervujete. Microsoft je tak stále připraven počítač upgradovat, aniž by ho zajímalo, jestli vám tím zbytečně nevytěžuje přípojku a neplní místo na malém SSD. Jistí jsme si pouze tím, že mu neprojde, aby upgradoval automaticky bez potvrzení, byť se i takový případ vyskytl a Microsoft jej označil za chybu, k níž došlo omylem.

 

Nyní firma zkouší upgrade vynutit jinak. Nejprve ale podotknu, že si v tuto chvíli ještě ověřujeme, jestli se tento nový dialog zobrazuje plošně, nebo se jedná o pouhý experiment. Můžete sami napsat v diskuzi, jaký dialog vidíte u sebe, pakliže používáte Windows 7 či 8.1. I kdyby šlo ale o experiment, je jasné, kam firma míří.

Jednoduše totiž přepracovala dialog vyzývající k upgradu tak, že vedle tlačítka pro potvrzení přidala druhé, které by podle logicky mělo vést k odmítnutí nabídky. Jenže místo toho první tlačítko vede k okamžitému upgradu a druhé k odloženému upgradu. Nedojde tak k instalaci hned, ale je tím pádem potvrzena a počítá se s ní. Pokud chcete odejít a upgrade nerezervovat, musíte okno zavřít klepnutím na křížek.

Není to poprvé, co Microsoft staví dialogy nenápadným, ale jistě manipulativním způsobem. Jistě se ani nepohybuje v černé zóně, protože možnost výběru nám nebere. Zároveň lze těžko rozporovat, že se pohybuje v šedé zóně. Výzva k upgradu vypadala jinak a bezdůvodně se dialog neproměnil.

Zdroj: InfoWorld via Neowin