Hlavní navigace

Nejen GPU, ale i konzole možná zdraží: Xbox Series X by prý mohl stát rovnou 599 $

19. 8. 2020

Sdílet

Zdroj: Microsoft
Xbox Series X je podle specifikací výkonnější z obou next-gen konzolí, které letos vyjdou. Údajně by ale spolu s výkonem mohla taky dost stoupnout cena.

Včera jsme tu měli velmi „populární“ zvěst, že by nové grafické karty GeForce RTX 3000 „Ampere“ údajně mohly být o dost dražší, než předcházející generace. Objevily se názory, že bude výhodnější přesedlat na konzole. Ovšem na potvoru je tu teď pro změnu informace, že by mohly zdražit i ty. Xbox Series X od Microsoftu, který bude zřejmě z dvojice konkurentů výkonnější (a preferuje ho Gabe Newell), by prý mohl mít o polovinu vyšší cenu než typických 399 $.

Informace pochází z youtube kanálu Kinda Funny Xcast, jenž se však odvolává na informace z distribuční nebo prodejní sítě. Zatím tedy tyto informace berte s rezervou a podobně jako informace o drahé GeForce RTX 3090 se nemusí potvrdit. Alanah Pearce ze zmíněného kanálu ale prý viděla snímek obrazovky z pracovního počítače, v kterém se cena vyskytovala.

Next-gen Xbox za 16 tisíc?

Částka, kterou globálně/v USA zaplatíte za Xbox Series X, bude údajně podle tohoto zdroje 599 $. Na koruny by to s DPH nyní dělalo nějakých 15 900 Kč. Původně se přitom doufalo, že Microsoft se bude snažit podpořit prodeje konzole atraktivní cenou, což by mohla být relativně mírná částka okolo 400 $. Mimochodem, před časem se objevila tvrzení, že PlayStation 5 by mohla v levnější verzi bez mechaniky stát právě nějakých takových 399 eur. Ani tato informace není ale dosud potvrzená.

microsoft xbox series x top 1600 Xbox Series X

Je samozřejmě možné, že jde o fake zprávu, přece jenom nejde o nějaký vyloženě důvěryhodný zdroj s historií potvrzených úniků (a s mnoha youtubery nejsou stran vymyšlených „exkluzivních úniků“ dobré zkušenosti). A je tu ovšem také možnost, že částka uniklá od onoho zaměstnance může zatím být provizorní a Microsoft by ji ještě mohl mezitím snížit.

Tip: Co bude lepší, Xbox Series X, nebo PlayStation 5? Otec Valve a Steamu Gabe Newell má jasno

Je možné, že Microsoft cítí příležitost nastavit cenu výš proto, že i ostatní herní hardware a příslušenství v poslední době dost podražuje. Nejde jen o dražší grafiky, ale prosazují se poměrně luxusní myši, klávesnice, monitory a sekundární „blbůstky“ jako RGB iluminace, podložky pod myš, herní židle a tak podobně. Některé firmy hráče označují za „subkulturu“ v tom smyslu, že je možné je zpeněžit různých značkovým zbožím, přičemž část této subkultury je zdá se firmami vnímána jako poměrně utrácivá v porovnání s tím, kolik se do hraní investovalo třeba před 20 lety.

Hardware a design Xboxu Series X (fotogalerie)

Vyšší cena plodem existence levnějšího „Lockhartu“?

Kromě toho také z úniků a různých zdrojů vyplývá, že Microsoft k Xboxu Series X chystá tentokrát ještě i druhou, levnější verzi Xbox Series S, dříve známou pod kódovým označením Lockhart. Ta bude určená jen ke hraní s rozlišením 1080p a bude mít slabší GPU, ovšem bude také levnější.

Je možné, že právě existence tohoto levnějšího modelu v očích Microsoftu umožňuje nasadit výkonnějšímu modelu vyšší cenovku. Místo jedné konzole za 400 dolarů tak možná dojde k jakémusi rozdvojení, kdy levnější slabší model bude stát tuto (ne-li) nižší částku, čímž se vyšší verzi pomyslně uvolní ruce k tomu, aby mohla nastavit vyšší cenu a výkon.

Tip: Microsoft potvrdil, že Xbox Series X vyjde v listopadu. Má přes 100 her, ale ne Halo Infinite

Tip: Microsoft vyložil karty. O Xboxu Series X už víme (skoro) vše

MMF23

Zda bude částky 599 $ odpovídat výrobním nákladům (takže by se dalo říct, že Microsoft zdražit musel, aby prodej hardwaru nebyl výrazně ztrátový), to se snad dozvíme po vydání, až se uskuteční rozborky a bude možné odhadnout cenu komponent a zpracování. Microsoft ovšem může jednoduše mít za cíl vytvářet zisk i za jednotlivé konzole a nespoléhat se jenom na příjmy z prodeje her.

Xbox Series X za cenu 599 $ / circa 16 tisíc korun?

Zdroj: Tom's Guide

Byl pro vás článek přínosný?