Ryzen 5000 jsou vyráběny z malého kousku 7nm TSMC a většího 12nm GloFo křemíku.
Doufal jsem že všechny 7nm linky už jsou předělané na 6nm, ale web AMD uvádí opravdu 7nm
https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/5000-series/amd-ryzen-7-5800x3d.html
AI žere hlavně nové procesy jako jsou 2 a 3nm.
Některé výrobky tak zůstávají u 4nm.
Ale 6nm už opravdu nikoho nezajímá.
Jestli ještě někde mají 7nm linku v provozu, tak jsou rádi že jí využijí. X3D totiž potřebuje ještě jeden 7nm křemík s cache.
5800X3D dokáže nakrmit dnešní mainstream GPU. Ani k tomu nepotřebuje drahé paměti.
Takže smysl má pro většinu uživatelů.