Za skoro 9000 je 5800X3D nesmysl. Jo, kdyby to bylo za cenou, jakou měl dřív 5700X3D, stal by se z toho trhák. Pamatuji, že se doprodával za nějakých 5-6 tisíc.
Za mě fakt zbytečnost, dokonce i pro ty, co na AM4 už jsou. AMD by radši mohlo postavit fabriku na paměťové čipy.
Ryzen 5000 jsou vyráběny z malého kousku 7nm TSMC a většího 12nm GloFo křemíku.
Doufal jsem že všechny 7nm linky už jsou předělané na 6nm, ale web AMD uvádí opravdu 7nm
https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/5000-series/amd-ryzen-7-5800x3d.html
AI žere hlavně nové procesy jako jsou 2 a 3nm.
Některé výrobky tak zůstávají u 4nm.
Ale 6nm už opravdu nikoho nezajímá.
Jestli ještě někde mají 7nm linku v provozu, tak jsou rádi že jí využijí. X3D totiž potřebuje ještě jeden 7nm křemík s cache.
5800X3D dokáže nakrmit dnešní mainstream GPU. Ani k tomu nepotřebuje drahé paměti.
Takže smysl má pro většinu uživatelů.
“ musíte spokojit s dnes už dost pomalými ne-X3D modely jako je třeba Ryzen 7 5700X.”
To je asi jako napsat, že osobní auta, co mají maximálku 160km/h už jsou dnes dost pomalá.
Pokud ale srovnáváte 5700X s nejvýkonnějším TR, pak je to samozřejmě pravda. Jenže to se pak nechytá ani ten 5800X3D ;-)
"Pomalé" ke samozřejmě jenom v nějakém procentuálním srovnání proti následníkům, ne že by to bylo k nepoužití.
V 1vláknovém výkonu udělal Zen 4 a 5 dost velký pokrok a i ty herní verze (7800X3D a 98003XD) odskočily od 5800X3D, nemluvě už o 5700X/5800X/5900X/5950X.