Hlavní navigace

Netflix opět skokově vyrostl. Už má 139 milionů předplatitelů

18. 1. 2019

Sdílet

Zdroj: Redakce

Největší online videopůjčovna světa znovu povyrostla. Netflix ukončil poslední čtvrtletí roku 2018 s tržbami 4,5 miliardy dolarů a čistým ziskem 134 milionů. Za celý rok firma utržila 16 miliard dolarů, o 35 % více než v roce 2017. A čistý zisk činil 1,2 miliardy, což je dvakrát tolik co v minulé sezóně.

Jen za poslední tři měsíce nabral 8,8 milionu nových předplatitelů, za rok jich přibylo 29 milionů a celkově si Netflix pravidelně platí 139 milionů uživatelů. V USA jich má 58 milionů, 81 milionů jich pochází ze zbytku světa.

Zajímavé je, že na domácím trhu je mnohem ziskovější než jinde. Americká marže činí 30 %, ve světě jsou to necelá 4 %. A to navíc USA čeká další zdražení. Netflix potvrdil, že novým předplatitelům již zdražil tarify, těm stávajícím změní ceny v prvním a druhém čtvrtletí. V druhé polovině minulého roku již zdražoval v Kanadě, Japonsku a Argentině. O Evropě stále ani slovo, takže minimálně po nadcházející tři měsíce by u nás Netflix zdražit neměl.

MMF23

Netflix při oznamování finančních výsledků opět zopakoval, že jeho cílem je přinést ještě více obsahu a službu vylepšovat i po technické stránce. Výstavní skříní je pro něj právě onen americký trh. Firma tvrdí, že 10 % času, co tam lidé sledují televizi, se koukají právě na Netflix. Za konkurenci nepovažuje HBO, Amazon Prime Video ani chystaný Disney+, ale o čas u obrazovek se pere s YouTubem a jako soupeře překvapivě zmiňuje i bezplatnou multiplayerovou střílečku Fortnite.

Filmy a pořady produkované Netflixem si v lednu odnesly pět Zlatých glóbů. Na konci minulého roku vydal první interaktivní film Black Mirror: Bandersnatch. Martin Scorsese pro něj dokončuje film The Irishman, což bude zatím nejdražší produkce Netflixu, rozpočet se odhaduje na 140 milionů dolarů. Služba také letos přinese nové řady oblíbených seriálů. Dnes startuje druhá sezóna Punishera, vrátí se The Crown, 13 Reasons Why a Stranger Things.

Byl pro vás článek přínosný?