Hlavní navigace

Nová generace HEDT procesoru Intel unikla: jádra jako v Alder Lake, ale samá velká bez E-Core

21. 6. 2022

Sdílet

Zdroj: Intel
S procesory Fishhawk Falls pro platformu W790 se do nabídky Intelu po třech letech vrátí výkonné HEDT procesory. Vzorek 16jádrového modelu už unikl do databáze benchmarku Sandra, což by mohlo ukazovat, že se pomalu blíží vydání.

Už jsme tu dnes měli zprávu o tom, že Threadrippery Pro 5000 s architekturou Zen 3 se pomalu chystají do běžného prodeje. Vypadá to ale, že se začíná rýsovat i jejich konkurence. Intel oblast tzv. HEDT (highendového desktopu) po roce 2019 prakticky vyklidil, ale teď by se do něj měl vrátit s procesory založenými na serverové variantě výkonných jader Golden Cove. Jeden z těchto procesorů už, zdá se, zachytil benchmark SiSoft Sandra.

Nové highendové procesory by měly být odvozené od serverových 7nm Xeonů Sapphire Rapids, ale mají své vlastní kódové jméno, které je patrně Fishhawk Falls. Zatím moc nevíme o tom, jaký by měly mít socket a případně řadič pamětí, ale podle uniklých roadmap mají používat platformu s čipsetem W790. Podle některých zvěstí se možná tyto procesory už nebudou prodávat jako „Core i9 Extreme“, ale vždy pod značkou „Xeon W“. Ale mělo by být možné je taktovat, takže pořád budou patřit současně do oblasti nadšeneckého hardwaru. Podobné sloučení „profi“ a nadšenecké linie výkonných procesorů ostatně teď udělalo i AMD, které běžné Threadrippery chce nahradit modely Pro, které ale nově půjde přetaktovat.

V Sandře se objevil záznam pro možná úplně první z těchto procesorů. Má označení Xeon w5-3433, podle kterého by mělo jít o následníka procesoru Xeon W-3335 generace Ice Lake-SP. Ono „w5“ možná ukazuje, že Intel přiblíží značení Xeonů systému používanému u procesorů Core. Označení w5 by asi mohlo znamenat nižší segment podobně jako i5.

https://twitter.com/momomo_us/status/1538866746798403584

Procesor Xeon w5-3433 má podle Sandry jen 16 jader a 32 vláken, což by asi onomu určení „i5“ odpovídalo, těžko ale říct, kolik jader by mohly mít případné dražší verze „w7“ a „w9“. Že jde o procesor s jádry Golden Cove v serverové verzi, dokládá to, že L2 cache každého jádra je dle detekce 2MB – serverové Golden Cove má totiž tuto vyšší kapacitu L2 (a také instrukce AVX-512 a AMX).

Procesor má podle detekce nízkou frekvenci, jen 2,0 GHz. Takový takt by se asi dal čekat spíše od ES, zatímco uniklý exemplář uvádí své modelové jméno, což ES nedělají. Benchmark však běžel pod virtualizací, což mohlo detekci taktu ovlivnit, nebo by takt asi mohl být i uměle snížen.

Intel Xeon w5 3433 v databázi benchmarku Sandra Intel Xeon w5 3433 v databázi benchmarku Sandra (zdroj: SiSoftware Official Benchmark Ranker)

Procesor bude mít docela velkou L3 cache v kapacitě 45 MB. Ta ale není složená z bloků na prstencové sběrnici jako v desktopových procesorech, místo toho má asi tento Xeon propojení typu Mesh.

Sapphire Rapids by mělo mít na každé jádro vždy 1,875MB blok L3 cache. V takovém případě by se 45MB L3 cache skládala z 24 bloků, takže fyzicky má křemík minimálně 24 jader (nejde o jeden čip, ale o kombinaci čipletů, protože by mělo jít o procesory tvořené z více propojených „dlaždic“). Intel ale pravděpodobně vydá také výkonnější varianty s více jádry, protože serverové Sapphire Rapids bude mít až 56 (nebo fyzicky dokonce 60 jader). Křemík s 24 jádry by asi sloužil k výrobě levnějších modelů procesorů pro platformu W790.

Tyto procesory by se mohly zamlouvat uživatelům, kterým vadí hybridní architektura Alder Lake s jejich malými jádry E-Core, protože v nich budou jen samá výkonná P-Core, navíc bez kompromisů. jako bylo vypnutí AVX-512, způsobených hybridní architekturou. I když je zase pravda, že Mesh propojení nemá moc dobrý výkon ve hrách, takže tato HEDT platforma může pro nadšence mít zase jiné mouchy.

Intel Xeon W 3300 1600 Procesory Intel Xeon W-3300 generace Ice Lake-SP (zdroj: Intel)

Vydání v říjnu, nebo až v roce 2023?

Zatím ale pořád nevíme, kdy by tyto procesory mohly přijít na trh. Nedávno jsme tu měli zvěst, podle které Intel chystal vydání platformy W790 na říjen. Jenže serverová verze procesorů Sapphire Rapids nabrala další zpoždění, což přiznal dokonce i přímo Intel, a tím pádem by mohla být odložená i HEDT verze.

O jak dlouho, to je otázka. Obecně se čeká, že by vydání Sapphire Rapids pořád mohlo být ještě v tomto roce. Mezitím se ale analytik Ming-Chi Kuo ozval, že zpoždění může být mnohem horší a že Intel možná Sapphire Rapids začne ve větším množství dodávat zákazníkům až v první polovině roku 2023. Procesory Fishhawk Falls, které budou derivátem serverového křemíku Sapphire Rapids, by pak logicky mohly být opožděné také, a mohly by se tedy také začít prodávat až v příštím roce. Nicméně je třeba říct, že takto velké zpoždění Sapphire Rapids by byla hodně velká bomba (v negativním smyslu). Je možné, že Ming-Chi Kuo Intel podceňuje a nakonec by nové Xeony – i ty pro servery, i ty pro platformu W790 – mohly pořád vyjít v onom říjnu 2022.

Zdroje: Momomo_usSiSoftware Official Benchmark Ranker, VideoCardz (1, 2)