Hlavní navigace

Nvidia uvádí G-Sync Ultimate a první obří herní monitor BFGD: HP Omen X Emperium 65

14. 1. 2019

Sdílet

Zdroj: Redakce

Když jsme psali o novinkách firmy Nvidia představených na CES 2019, věnovali jsme se už novým grafikám pro notebooky, mainstreamovému Turingu GeForce RTX 2060 a také oznámení kompatibility s FreeSync monitory. Nvidia ale zároveň oznámila i nějaké další věci spojené s vlastními monitory a technologií adaptivního obnovování G-Sync, k čemuž se teď ještě vrátíme.  

G-Sync Ultimate

Před dvěma lety přišla Nvidia na CES 2017 s G-Sync HDR – rozšířením technologie adaptivního obnovování G-Sync na 4K panely se 144Hz frekvencí a podporu obrazu s vysokým dynamickým rozsahem, jak název naznačuje. Na základě této technologie vznikly dva highendové 4K monitory, kterým to ale nakonec na trh trvalo přes rok a půl, takže vyšly až v roce 2018. Bohužel podobně byly opožděné také monitory BFGD s velkými televizními obrazovkami, které rovněž měly skýtat obrazovky podporující G-Sync HDR.

Nyní na CES 2019 se Nvidia k těmto počinům vrátila a dala jim nové zastřešení – nyní budou fungovat pod značkou G-Sync Ultimate. Nemělo by jít o novou technologii nebo specifikace, ale vlastně o přejmenování původního G-Sync HDR. Čím se Ultimate/HDR liší od běžného G-Sync? Tyto monitory musí mít rozšířený barevný gamut DCI-P3 (přesné požadované procento uvedeno není, vypadá to, že minimálně 95 % už Nvidii stačí) a lokálně stmívatelné podsvícení s větším počtem zón, tzv. full matrix/FALD. To nyní v praxi znamená „jen“ 384 zón. Jas pro zobrazení HDR obsahu má být minimálně 1000 cd/m².

Srovnání monitorů G-Sync a G-Sync Ultimate. "G-Sync Compatible" je označení pro monitory používající technologii dle standardu VESA Adaptive-Sync (neboli AMD FreeSync) a zároveň oficiálně posvěcené Nvidií

Tyto monitory by tak měly běžně mít zároveň i certifikaci DisplayHDR 1000, ale nevíme, zda G-Sync Ultimate kopíruje úplně všechny její požadavky, takže asi mohou nastat i výjimky. Nvidia uvádí, že jak monitory G-Sync Ultimate/G-Sync HDR, tak běžné G-Sync modely při jejich schvalování podrobuje více jak 300 různými testům obrazové kvality a kompatibility.

První tři monitory s technologií G-Sync Ultimate (HDR)

Monitory z kategorie G-Sync HDR, respektive G-Sync Ultimate, jsou nyní tři, nebo brzy budou. Jsou to ony dva loni vydané 4K 27" modely, Asus ROG Swift PG27UQ a Acer Predator X27. Až nyní se k nim připojí třetí, jímž je HP Omen X Empirium 65, který byl nyní oficiálně oznámen. Již před rokem a půl jsme sice slyšeli i o dalších, měly vyjít také 35" modely Asus ROG Swift PG35VQ a Acer Predator X35 s rozlišením 3440 × 1440 bodů a 200Hz frekvencí. Zatím na ně ale stále čekáme.

První BFGD: HP Omen X Emperium 65

HP Omen X Emperium 65 ovšem už na trh jde. Není ničím jiným než prvním z oněch Big Format Gaming Displays (BFGD), takže má úhlopříčku 65 palců (163,8 cm) a rozlišení 3840 × 2160, tedy jako lepší televize. Použité je u něj opět 384zónové podsvícení a v souladu s požadavky G-Sync Ultimate dosahuje jasu až 1000 cd/m² maximálně a 750 cd/m² typicky. HP v tomto případě potvrdilo, že bude splňovat standard DisplayHDR 1000, již má certifikaci. Gamut je 95 % barevného prostoru DCI-P3, čehož je dosaženo použitím technologie kvantových teček.

Panel by měl být typu VA, jelikož je uveden statický kontrast 4000:1 a odezva 4 ms s overdrive (jinak 14ms standardní přechod šedá-šedá), což jsou hodnoty sedící k této technologii. Povrch je matný a podsvícení neblikavé. HP Omen X Emperium 65 má ve specifikacích maximální obnovovací frekvenci 144 Hz a obnovování bude s podporovanou kartou GeForce samozřejmě adaptivní. Ovšem 144 Hz opět asi nebude protažitelných skrze DisplayPort 1.4, takže bude nutné snížit vzorkování barev na 4:2:2.

MM_AI

Monitor bude mít vstupy DisplayPort 1.4m doplňkově pak tři HDMI 2.0, pro zvuk pak S/PDIF a linkový výstup. Přítomen je také dvouportový rozbočovač USB 3.0. Zároveň bude vybaven soundbarem OMEN X Emperium se třemi stereo zesilovači, 4×77mm a 2×25mm reproduktory a výkonem 120 W. A součástí jeho integrované výbavy by měla být také elektronika settopboxu/konzole Shield TV, starající se o HTPC funkce, streamování videa a podobné služby.

HP Omen X Empirium 65 je již možné předobjednávat, například na Amazonu, fyzicky dostupné budou tato BFGD od 24 února. První z nich tedy po roce v prodeji ještě stále není, ale už by se to mělo brzy změnit. Podle Nvidie jinak mají podobné monitory vyrobit také Acer a Asus, kteří jsou jmenovaní mezi partnery. Asi to ale bude až později, protože jejich počiny zatím představené/oznámené nebyly. Jak již chvíli víme, cena je ovšem hodně vysoká. Model HP nakonec vyjde na přesně 5000 dolarů, což u nás s DPH znamená asi 135 tisíc korun.

Byl pro vás článek přínosný?