Hlavní navigace

Pošta pro Windows 10 nejen na klasickém počítači stojí za houby [komentář]

20. 3. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce
Každý program má své chyby, ale Pošta má tak zásadní nedostatky, že na ně musím upozornit. Přivádí nás k otázce, jestli ještě Microsoft dovede vyrobit dobrý program pro tradiční počítače.

V podstatě od vydání Windows 10 jsem chtěl napsat kritiku na integrované aplikace. Splnil jsem si to v případě Edge, kde to bylo nejnutnější. Snad právě tento naprosto základní program doznal za svůj život největších změn. Dnes se konkrétně zaměřím na jednu aplikaci a primárně na jeden aspekt, jímž je používání na klasickém počítači. Pro upřesnění – nejsem člověk, který by apriorně nepřijal fakt, že Windows 10 je hybridní systém, jenž více či méně úspěšně spojil do jednoho balení dvě prostředí. Respektive se adaptoval tak, abychom ho mohli ovládat jak klávesnicí a myší, tak dotekově. Naopak, tento koncept vítám, doteková obrazovka mi např. na notebooku připadá jako příhodný doplněk tradičního ovládání. Rok 2016: 10 základních věcí, které Edge neumí a kvůli kterým je to problematický prohlížeč Není překvapením, že Microsoft pro Desítky vyvinul nové základní nástroje, které jsou uzpůsobené i dotekovým obrazovkám. Na nich také fungují. Ponechme stranou fakt, že se tyto aplikace rozvíjí velmi pomalu a že je mnoho lidí nemůže brát jako seriózní pracovní nástroje. Že se jedná o jednodušší aplikace, nakonec také nemusí tolik vadit. I kdyby vám ale dostačovaly funkce zmíněné Pošty, abych byl konkrétní, její ovládání tradičními (čtěte nedotekovými) způsoby je mírně řečeno nešikovné. Aplikace někdy nezvládání ani

Funkce přece nepotřebujete

E‑mailový klient dodnes patří k nejzákladnějšímu vybavení každého počítače, ať už má jakoukoli podobu. Windows 10 se na trhu nachází více než 2,5 roku. Pošta od té doby získala jen pár nových funkcí, zejména pak prioritní řazení zpráv. Soudobá verze je určitě lepší než první vydání, vývoj nicméně neprobíhá dramatickou rychlostí.

Chtěli byste mít tlačítko pro označování nevyžádaných zpráv hned na nástrojové liště? Takovou možnost nemáte Chtěli byste mít tlačítko pro označování nevyžádaných zpráv hned na nástrojové liště? Takovou možnost nemáte

Webové rozhraní domácí služby Outlook.com dnes nabízí podstatně víc, což o situaci leccos vypovídá. Pošta nepodporuje štítky ani připínání zpráv do horních částí složek. Přestože máte v účtu nastavené, že má stahovat všechny zprávy za dané období, v režimu bez připojení vám e-maily reálně nezobrazí. Zdá se, že stahování zpráv funguje až v Redstonu 4.

Přestože nastavíte, aby se zprávy označovaly jako přečtené při změně výběru, po otevření se zpráva jako přečtená neoznačí – musíte zase zrušit označení, případně přejít na jinou zprávu. Protože v Poště nefungují základnější věci, nakonec ani nepřekvapí, že v tomto e‑mailovém klientu nenajdete možnost třídit zprávy podle pravidel.

Čtení e-mailů? Kvůli tomu Poštu určitě nepoužíváte

K nejhorším vlastnostem patří nemožnost nastavit si typ písma či jeho velikost ve zprávách. To každý aspoň trochu schopný pošťák zvládá. I v tomto případě však platí, že by absence nastavení nemusela tolik vadit, kdyby bylo písmo/chování nastavené rozumně. Na základě vlastní zkušenosti tvrdím, že je písmo příliš malé. Chcete ho zvětšit, případně si nedej bože vybrat jiné písmo? Nelze.

Jsme ale v částečně dotekové aplikaci. Funguje zde gesto pro přiblížení dvěma prsty? Ovšem, nikoli však tak, aby se zpráva vhodně přizpůsobila obrazovce, jako je to běžné mj. na webu. Přitom textové e-maily, o které v tomto případě jde, mají výborné předpoklady k tomu, aby se při zvětšení na obrazovce vhodně poskládaly.

Chcete zvětšit písmo, aby se vám e-mail pohodlnější četl? Tak leda takhle Chcete zvětšit písmo, aby se vám e-mail pohodlnější četl? Tak leda takhle

Jenže Pošta vám zprávu zvětší tak, že vám konce řádků začne mizet z obrazovky. Takže je písmo větší, tudíž se sdělení čte komfortněji, jenže se zase musíte posouvat ze strany na stranu. Cvik si žádá i vrácení velikosti na původní zobrazení. V aplikaci by mohlo být přítomné tlačítko pro obnovení na standardní velikost zobrazení, jenže není.

Klávesové zkratky? Odpověď už znáte

Žádná sláva se nekoná ani v oblasti klávesových zkratek. Pošta jich podporuje naprosté minimum. Nevyžaduji od ní přitom bůhvíjak sofistikované věci. Aplikace nerozumí ani vkládání textu bez formátování zkratkou Ctrl+Shift+V. Bez formátování sice text do nového e-mailu vložíte, ale jen přes úrovňovou kontextovou nabídku.

Což opět není komfortní. Navíc se nabídka kupodivu nedá vyvolat pomocí vyhrazeného tlačítka pro otevření kontextové nabídky, kterou většina fyzických klávesnic z dobrého důvodu stále nabízí. To tedy znamená, že pro vyvolání musíte použít myš, touchpad či dotekovou obrazovku. Smyslem klávesových zkratek a zmíněného tlačítka pro otevření kontextové nabídky ovšem je, abyste nemuseli sundat ruce z klávesnice, což platí za nešikovné a pomalé.

Chcete vložit text bez formátování? Jedině přes nabídku vnořenou v kontextové nabídce Chcete vložit text bez formátování? Jedině přes nabídku vnořenou v kontextové nabídce

Popsané chování kontextové nabídky není společnou vlastností univerzálních aplikací, ale od prvopočátku přítomnou chybou (nebo spíš vlastností) v Poště, která napovídá, že se Microsoft aplikaci příliš nevěnuje. S ovládáním pak souvis ještě jedna věc. Nemožnost zasahovat do prostředí univerzálních aplikací je de facto standardem – chcete mít na nástrojové liště jiná tlačítka, než tam rozmístil výrobce? Takový luxus nečekejte.

MMF23

Sotva patrný rozvoj

Sám Microsoft přitom produkuje kvalitní univerzální aplikace, zřejmě nejvíce se povedl OneNote, byť ani ty nejsou dokonalé. Pokud má ovšem Pošta představovat jednou z vlajkových aplikací a vzorových příkladů pro ostatní, pak fatálně selhává. Navzdory všem problémům se jedná o použitelného klienta, který má i dobré vlastnosti, zejména pak na dotekových zařízeních.

Microsoft však jako kdyby zapomněl, jak má fungovat dobrý (tradiční) program pro ovládání pomocí klávesnice a myši. Přitom by stačilo relativně málo snahy, aby byly vyřešeny největší nedostatky. O to více se můžeme divit tomu, že nedošlo k výraznějšímu vývoji integrovaných aplikací. Jak jsem už ostatně uvedl, Windows 10 tu s námi žije již přes 2,5 roku a Pošta či jiné aplikace nedělají univerzální platformě dobré jméno.

Byl pro vás článek přínosný?