Mel jsem dojem, ze 12HPWR konektor nevynalezla nVidie, ale vyvinula a standardizovala ho pracovni skupina v PCI-sig, kde je mimo jine take Intel a AMD.
nVidia ho jen pouzila jako prvni. A to, ze se mu AMD a Intel pro zacatek vyhnuli, mi prijde, jako by tak trochu tusili, co nVidii ceka.
Kazdopadne tohle stigma ten standard, podle me, zabije.
Vyvinutí a standardizace jsou různé věci. A u té standardizace se taky nepodílí konsorcium stejnou měrou (nebo všichni členové konsorcia).
Tady je dobré si vzpomenout, že ten konektor byl nejdřív nestandardizovaný a bez těch signálních pinů navíc u GeForce RTX 3000 a až poté se objevil u RTX 4000 s piny navíc. IMHO to spíš mluví pro to, že si to Nvidia celé vymyslela a pak předložila ke schválení standardizaci, kterou si nějak prosadila (firma s největší tržní kapitalizací - tehdy byla menší, ale určitě asi s největším vlivem). Není to mimochodem jenom PCI-SIG, ale dostalo se to i do ATX 3.0/ATX 3.1. Chtěl bych věřit, že kdyby to ta konsorcia místo orazítkování návrhu Nvidie udělala pořádně tj. různé návrhy předložené členy, jejich hodnocení proti sobě, připomínkování, testování kandidátů (a zejména pak řešení těch připomínek), tak bychom se o tomhle dnes nemuseli bavit.
Ten fyzický typ konektoru by měl existovat už předtím (Molex Micro-Fit). Nicméně je jedna věc ten konektor a to, jaké proudy a jak velkou rezervu mu pak Nvidia naspecifikovala v tom standardu pod jménem 12VHPWR/12V-2x6.
Stojí možná za zamyšlení i to, že ta první nestandardní verze přes 12pinový Micro-Fit prala maximálně 300W a 12VHPWR/12V-2x6 přes stejných 12 pinů najednou chce tahat 600W...
2. 6. 2026, 08:10 editováno autorem komentáře