Hlavní navigace

Steam testuje interaktivní katalog. Hry doporučí lépe než dřív

12. 7. 2019

Sdílet

Největší obchod s PC hrami spustil experimentální funkci nazvanou Interaktivní katalog. Steam chce hráčům nabídnout lepší nápovědu v tom, kterou hru si koupit příště. V současné době využívá vyplněných dat jako jsou popisky, štítky (žánry) nebo uživatelská hodnocení. Což jsou informace, kterými lze manipulovat, a ovlivňovat tak navržené výsledky. Nový model funguje na principu neuronových sítí a jedinými vstupními daty jsou délka hraní a stáří hry.

Nový model zkrátka projde vaši knihovnu, hry seřadí podle strávené doby a doporučí nové tituly na základě toho, co dalšího (dlouho) hráli lidé s podobným vkusem. Výstup lze navíc filtrovat podle popularity/zapadlosti, takže Steam najde i málo známé nemainstreamové hry. Vybrat si také můžete stáří (6 měsíců až 10 let) nebo explicitně zvolit žánr/značku.

TIP: Hry z mobilů zamíří PC. Budou vycházet přímo na Steamu

Doporučování je dle mého názoru velmi dobré, protože v seznamu vidím hry, které už mám na jiných platformách (tudíž Steam neví, že jsem je hrál), nebo jsem o nich alespoň uvažoval. A při vhodném filtrování jsem zase našel hry, které by mě určitě bavily, ale dodnes jsem o nich nevěděl a standardní algoritmus mi je nedoporučoval. Konkrétně budovatelské strategie Workers & Resources: Soviet Republic (od slovenského studia 3Dvision) a Islanders.

TIP: Na iPhonu a iPadu si pustíte PC hry. Valve vydal Steam Link pro iOS

Výhodou interaktivního katalogu je rychlost – veškeré filtry se projeví okamžitě. Nevýhodou pak to, že nebude doporučovat čerstvě vydané hry, protože je zatím hrálo málo lidí a krátkou dobu. I proto Steam říká, že Recommender bude pouze volitelnou funkcí, ale standardní doporučovací algoritmus zatím nenahradí.

TIP: Evropská komise kárá Steam a herní vydavatele. Hrozí jim vysoké pokuty

Zdroj: Steam