Hlavní navigace

Testy Ryzenů 5 jsou venku. Máme i parametry a foto Ryzenu 3 1200, vydání může být blízko

5. 4. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Před vydáním Ryzenů 5 se čtyřmi a šesti jádry, které se chystá na příští úterý, už nepanuje takové napětí jako před Ryzenem 7. Většina věcí okolo platformy AM4 je známá a zdá se také, že AMD už zdaleka nehlídá informace a úniky tak striktně. Řadě uživatelů se už dokonce podařilo čipy koupit od nedočkavých obchodníků a objevily se i další novinky. Dokonce již i k Ryzenu 3, který má přijít až v druhé polovině roku.  

Ryzeny 5 v prvních testech

Úniků se nám sešla řada, začněme třeba recenzemi. Největší má španělský web El Chapuzas Informático, který otestoval Ryzen 5 1600, tedy potenciálně velmi zajímavé levnější 65W šestijádro, které by se mělo prodávat za zhruba 6600 Kč. Výsledky testu si můžete přečíst zde (pro herní testy je podstatné, že paměti běžely na 2400 MHz). Redaktoři zkusili i přetaktování a údajně se jim podařilo dosáhnout frekvenci 3,9 GHz při napětí 1,3 V. Pokud tomu dobře rozumím, mělo by to dokonce být jen s přiloženým chladičem Wraith Spire.

Kromě toho zde máme i pár testů formou videa. První je čínsky, a je docela dlouhé. Web VideoCardz k němu naštěstí vyrobil šikovný obsah, takže můžete vyhledat zajímavé věci. Předmětem je nejlevnější čtyřjádrový (4C/8T) Ryzen 5 1400. Na videu je taktování a testy až do frekvence 3,9 GHz, ovšem stabilně bylo dosaženo jen 3,8 GHz. Opět Ryzen 5 1400 se objevil ještě v jednom videu. To má pro změnu více herních testů (Fallout 4, Witcher 3, GTA 5 a další) a srovnává Ryzen s potenciálními konkurenty: mírně dražším čtyřjádrem Core i7-7400 a atraktivním lowendovým Pentiem G4560, které oficiálně stojí méně než polovinu. Také zde se objevuje přetaktování na 3,8 GHz.

Ryzeny 3 vylézají z děr

Zdá se ale, že se už pomalu začínají ukazovat i Ryzeny 3. To možná znamená, že nejsou příliš vzdálené od uvedení. Dříve se spekulovalo, že by je AMD mohlo stavět i na čipech Raven Ridge, tedy APU s deaktivovanou grafikou. Ty ale na desktop mají přijít snad až po Vánocích, takže je pravděpodobné, že v tuto chvíli ještě nejsou připravené. Na internetu se přesto už objevila fotografie čipu Ryzen 3 1200. Publikoval ji korejský web Hardware Battle na apríla, ale prý nejde o vtip či falzum.

AMD Ryzen 3 1200, údajně reálný exemplář (Zdroj: Hardware Battle) AMD Ryzen 3 1200, údajně reálný exemplář (Zdroj: Hardware Battle)

Pokud je snímek reálný, je patrně Ryzen 3 stále založen na částečně deaktivovaných osmijádrových čipech Summit Ridge. Tím pádem AMD nemusí čekat tak dlouho a možná by tato CPU mohlo uvést poměrně brzy a už z kraje cílového období, kterým je první polovina roku. Teoreticky by to tedy mohlo být třeba už v červenci či srpnu, ale reálné informace zatím nejsou.

Relativní blízkost by mohl potvrzovat ještě jeden pramen. Jak upozornil německý ComputerBase, na stránkách ASRocku už se Ryzen 3 1200 objevil v seznamu podporovaných CPU pro desku AB350M-HDV. A to i s parametry, které jsou zajímavé. CPU má frekvenci 3,1 GHz a předpokládám, že čtyři jádra. Mělo by být jen čtyřvláknové, alespoň podle starších informací je SMT u Ryzenů 3 vypnuté. TDP čipu je 65 W a jako „jádro“ je skutečně uvedeno Summit Ridge, tedy stejný křemík, jaký je ve vyšších Ryzenech.

Parametry Ryzenu 3 1200 na stránkách ASRocku Parametry Ryzenu 3 1200 na stránkách ASRocku

Všimněte si nicméně údaje o Cache, která má údajně jen 2 MB. To by sedělo na součet 512KB L2 cache čtyř jader Zen – je tedy možné, že tento model (nebo možná všechny Ryzeny 3) mají vypnutou L3 cache. To by je asi činilo spíše nevhodnými pro hry. Nicméně je také možné, že seznam z nějakého důvodu L3 neuvádí – v této tabulce pro danou desku má například ASRock uvedenu jen L2 cache i u Ryzenu 7 1700 s 16MB L3. Snad proto, že byl model původně určen hlavně pro APU Bristol Ridge postrádající L3 úplně. Zatím bych tedy nepanikařil, je pravděpodobnější, že Ryzeny 3 nakonec L3 cache mít budou.

Pro verze Ryzenů potvrzené na webu USB.org (Zdroj: VideoCardz) Pro verze Ryzenů potvrzené na webu USB.org (Zdroj: VideoCardz)

Pro verze Ryzenů potvrzené

A nakonec zde máme ještě jeden detail. Potvrdilo se, že i od Ryzenů bude AMD vyrábět speciální „Pro“ verze. Jsou totiž uvedené seznamu procesorů certifikovaných pro standard USB 3.0 (řadič jak víte je přímo v CPU). Zdá se, že Pro verze bude uvedena pro všechny modely bez přídomku X: AMD chystá Ryzen 3 Pro 1200, Ryzen 5 Pro 1400, Ryzen 5 Pro 1600 a Ryzen 5 Pro 1700. V čem se tato CPU budou lišit od těch běžných? Půjde asi zejména o funkce pro vzdálenou správu počítačů a delší záruky a dostupnost pro velké odběratele. Tyto modely jsou totiž určené do OEM sestav pro firmy. Ryzeny Pro naopak asi nebudou mít oficiální podporu pro ECC paměti, jak se na základě jejich označení spekuluje. Jejich funkce by měly odrážet to, co nabízí již Pro verze APU Bristol Ridge.