Hlavní navigace

Tohle je velké: Windows 10 na ARMu spustí libovolnou aplikaci pro x86 [video]

12. 5. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Už od prosince víme, že Microsoft spolu s Qualcomm připravuje Windows 10 běžící na ARMových procesorech. Na tom by nebylo nic zvláštního, v minulosti už firma uvedla Windows RT využívající stejnou architekturu. Teď ovšem na ARMu poběží plnohodnotné 64bitové Desítky v edici Pro. Navíc s možností instalace a spuštění tradičních desktopových x86/Win32 programů. Tedy všechno či většinu toho, co dnes používáte. Na konferenci Build jsme viděli další ukázku. Microsoft využil testovací počítač se špičkovým osmijádrovým Snapdragonem 835 a 4 GB RAM. Prototyp zatím vypadá jako tuctové krabička, cílem je ale ARMy dostat do notebooků a tabletů. Podle Microsoftu to přinese ještě vyšší výdrž a hlavně bezproblémovou integraci LTE modemu pro všude dostupný internet.

ARM přinese LTE a delší výdrž
ARM přinese LTE a delší výdrž
Edicí je plnotučný Windows 10 Pro
Edicí je plnotučný Windows 10 Pro
Ve správci procesů je vidět vše osm jader
Ve správci procesů je vidět vše osm jader
Edge pochopitelně běží nativně
Edge pochopitelně běží nativně
x86 aplikace se emulují, nainstalovat jde třeba populární 7-Zip
x86 aplikace se emulují, nainstalovat jde třeba populární 7-Zip
Uživatelé nepoznají rozdíl, vývojáři nemusí nic dělat
Uživatelé nepoznají rozdíl, vývojáři nemusí nic dělat
Jak funguje emulace
Jak funguje emulace

ARMový počítač se ovládáním ani vzhledem nijak neliší od běžného x86. Dokonce je možné připojovat i periferie. Typicky ale nejspíš půjde jen o jednodušší USB plug-and-play záležitosti typu klávesnice, myš, gamepad, mikrofon, webkamera nebo mobil. Jak na tom budou třeba tiskárny nebo síťové karty, to zatím nevíme.

Důležité je, že podpora x86 aplikací bude naprosto transparentní. Uživatel mezi procesory nepozná rozdíl, vývojáři zase nebudou muset nic upravovat. Vše poběží, jak je zvykem. Microsoft na Buildu ukázal staženou instalačku 7-Zipu. Tu normálně nainstaloval. Potvrdil správcovské oprávnění, zvolil místo instalace a pak populární archivátor spustil. Jde zrovna o typ programu, kterému by měla emulace sedět. Loni jsme ale viděli také ukázku z náročnějšího Photoshopu nebo hry World of Tanks.

O běh softwaru se stará vrstva Windows on Windows (WoW). Tu už znáte z minulosti. Tehdy sloužila pro běh 16bitových programů na 32bitových procesorech. Dnes se stará o 32bitové programy na 64bitových procesorech. V těchto případech docházelo k hardwarové emulaci přímo v procesoru. U ARMu spouštějícím x86 programy se o emulaci postará software. Bude to pomalejší, ale ne nutně pomalé. Samotný systém a UWP aplikace nicméně poběží nativně na ARMu bez emulace.

Zatím ještě nevíme, kdy první ARMové počítače dorazí. Jestli to bude na podzim spolu s další velkou aktualizací Desítek, nebo snad až později.

KL hlasovani

PS: Podle dosavadních ukázek to vypadá, že emulovat se budou výhradně 32bitové verze programů (tedy x86), nikoliv x64.

Byl pro vás článek přínosný?