Hlavní navigace

Aktuální tržní podíly výrobců grafik: historicky nejnižší podíl Radeonů, Nvidia má 83 % dGPU

30. 8. 2021

Sdílet

Zdroj: ExtraHardware
Objevily se čerstvé statistiky tržních podílů výrobců GPU za druhé čtvrtletí, ukazující, jak si proti sobě vedou grafiky Nvidia GeForce a AMD Radeon.

Čtvrt roku zase rychle uplynulo a tak tu máme opět aktualizované údaje o tržních podílech výrobců GPU. Současná situace je nenormální kvůli tomu, že současně máme krizi nedostupnosti mnoha různých komponent a výrobních kapacit, a zároveň do toho přišla kryptoměnová bublina vytvářející umělou poptávku po GPU. Ta vytvořila masivní nedostatek grafik v době, kdy výrobcům chybí možnosti, jak produkci navýšit.

Nejnovější data jsou za Q2 2021, tedy duben až červen. Podle analýzy firmy Jon Peddie Research, která vývoj tržních podílů výrobců GPU v x86 procesorech a samostatných kartách pro PC (tedy v praxi Intel, AMD a Nvidia) sleduje, stouply prodeje grafik a procesorů s iGPU meziročně o 42 % (proti Q2 2020). To je jednak vlivem kryptoměn, ale k tomu se přidávají i zvýšené prodeje počítačů a notebooků kvůli koronavirové pandemii a práci a studiu z domova.

Nárůst v prodejích firmy zaznamenaly i mezičtvrtletně, Q2 bylo celkově na prodeje o 3,4 % lepší, přičemž polepšily si všechny značky. Nejvíce však Nvidia, které stouply prodeje o 3,8 % proti Q1, Intelu se zlepšily o 3,6 % a naopak u AMD stouply prodeje jen o 2,3 % (tedy méně, než byl celkový průměr). Je možné, že AMD má, coby z této trojice nejmenší a nejméně bohatý hráč, největší problémy s nedostatečnými výrobními kapacitami.

Tržní podíly výrobců GPU v Q2 2021 Tržní podíly výrobců GPU v Q2 2021 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Jak ještě uvidíme, poměrně zajímavá je situace v samostatných grafikách, ale v celkovém počítání, v němž jsou zahrnuté samostatné grafické karty i procesory s integrovanou grafikou, se v druhém kvartálu tržní podíly zas tak moc neměnily proti předchozímu prvnímu kvartálu. Největší zůstává Intel, který si polepšil ze 68,18 % celkového trhu na 68,29 %. Druhé v pořadí je AMD díky tomu, že má oproti Nvidii navíc i integrovaná GPU v procesorech Ryzen: jeho podíl ale klesl z 16,65 % na 16,48 %. Naopak Nvidia si mírně polepšila, svými samostatnými GPU drží celých 15,23 % celkového trhu GPU a iGPU – v prvním kvartálu měla 15,17 %.

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition 1 Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Podíly v samostatných kartách: historicky nejnižší podíl AMD (nebo rekordní Nvidie...)

Ačkoliv se celkové podíly pohnuly málo, pohyb mezi Nvidií a AMD je výraznější, pokud se podíváme na statistiku počítající jen samostatné desktopové karty, kterou Jon Peddie Research uvádí samostatně. Podle té podíl Nvidie v této oblasti dosáhl rekordních 83 %, takže desktopové grafické karty Radeon získaly jen 17 % trhu. V druhém kvartále to bylo ještě 81 % versus 19 %.

Jon Peddie Research jinak uvádí, že prodeje samostatných desktopových karet v druhém kvartálu klesly proti tomu prvnímu, a to asi o 2,9 %, zatímco celkový trh PC šel nahoru. Táhly ho tedy PC s integrovanými grafikami.

Tržní podíly výrobců GPU v Q2 2021 samostatné karty Tržní podíly výrobců GPU v Q2 2021 jen samostatné grafiky pro desktop (Zdroj: Jon Peddie Research)

Je otázka, zda jsou aktuální tržní podíly obrazem toho, že by nabídka AMD byla o tolik slabší, nebo je hlavní faktor to, že AMD nemůže na trh dodat tolik grafik, kolik by chtělo. Tento faktor asi může trápit obě firmy, ale zkušenost z minulého cyklu kryptobláznění je, že Nvidia díky svému postavení (výrazně větší firma co do tržeb i zisků) byla schopná navýšit výrobu rychleji než AMD a tedy více těžila z vysoké poptávky po grafikách během kryptobubliny.

Nyní navíc má Nvidia výhodu, že vyrábí grafiky jak u Samsungu (Ampere) tak i u TSMC (Turing), takže je možné, že jednoduše dokáže mobilizovat víc výrobních kapacit, ale možná také jiných součástek – vzhledem k tomu, že předchozí se týká i schopnosti vyjednat nedostatkové paměti a podobné komponenty).

Ať už je ale důvod jakýkoliv, jen 17% podíl v samostatných GPU znamená pro AMD zatím historicky nejhorší výsledek, minimálně za dobu, kdy JPR tuto statistiku sleduje. Dosud bylo nejnižší číslo 18 %, dosažených v roce 2015.

Zdroj: Jon Peddie Research