Hlavní navigace

Upozornění nebylo plané. Počítače s novými procesory nedostávají aktualizace pro Windows 7/8.1

17. 3. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce
S novými procesory starší verze Windows neměly fungovat. Neoficiálně podle všeho fungují, jen se Microsoft rozhodl, že takovým sestavám z důvodu nekompatibility nebude posílat žádné aktualizace. Měli byste proto raději přejít na Windows 10.
Na Redditu

se rozvířila diskuze poukazující na stránku na webu podpory Microsoftu. Ta vysvětluje, proč se někdy ukazuje chyba, kterou ale z minulosti příliš neznáme. Chyba říká, že skrze službu Windows Update nelze získat aktualizace, protože procesor není danou verzí Windows podporován. O co jde?

Rekapitulace loňského dění

Loni bylo oznámeno, že nejnovější procesory od obou hlavních výrobců pro spotřebitelský trh s osobními počítači nebudou podporovány staršími operačními systémy. Původně se myslelo, že Skylake od Intelu bude podporován jen Windows 10. Pak Microsoft řekl, že sestavy se Skylakem a staršími verzemi Windows obdrží aspoň kritické aktualizace.

V létě Microsoft řekl, že mění plán a že budou Windows 7 na sestavách s procesory Skylake podporovány úplně standardně. Což reálně na situaci změnilo to, že Sedmičky v kombinaci se Skylakem získávají aktualizace po celou dobu standardní podpory. Plus získávají úplně všechny aktualizace, tedy i méně důležité opravy.

Stejně tak ale bylo nakonec potvrzeno, že novější procesory již budou vyžadovat Windows 10. Intel po uvedl Skylaku uvedl Kaby Lake. V případě AMD šlo o procesory Bristol Ridgre. A samozřejmě všechny následující řady procesorů. Tuto informaci pak Intel i AMD v září potvrdily. Díky nepodpoře již výrobci nemusí psát ovladače pro staré systémy, takže se bez omezení mohou soustředit na inovaci.

Nekompatibilita byla předem známa, ale…

Jenže jsme nečekali, že dojde k tak drastickému kroku. Microsoft podle uvedené stránky podpory nedodává vůbec žádné aktualizace pro Windows 7 a Windows 8.1, pokud počítač pohání jeden z procesorů Kaby Lake od Intelu, Bristol Ridge od AMD nebo 8996 od Qualcommu (eventuálně novější). Na stolní počítače sedmá generace procesů Intel Core přišla teprve nedávno, zatímco AMD nasazuje Ryzen.

intel-kaby-lake-lga-1151Co se tedy stalo? Přesně to, co bylo předesláno jednak Microsoftem, jednak výrobci procesorů v loňském roce. Nejnovější hardware se starými operačními systémy nejde dohromady. Pokud máte počítač s některým z těchto procesorů, nezbude vám, než přejít na Windows 10 – ovšem za předpokladu, že chcete zůstat věrni Windows.

Proč nové procesory z Windows podporují jen Desítky?

Připomeňme si argumentaci technologických gigantů. Podle nich byly nové procesory připravovány úzce s Windows 10. Nekompatibilita nám není cizí. Lze pochopit, že starý kus softwaru si již nemusí rozumět s novým hardwarem. Zachování kompatibility někdy možné je, ale za cenu velkého snažení. Tento přístup pak může při vývoji nových produktů svazovat ruce.

V minulosti bylo potvrzeno, že zachovávat zpětnou kompatibilitu s populárními Sedmičkami by znamenalo hodně práce. Sedmičky jsou dnes navíc podporovány omezeně. Tzn., že jsou v nich jen opravovány chyby, již však do nich neproudí nové funkce. Osmičky pak dnes skoro nikoho nezajímají – kdo nechce Desítky, žádá obvykle Sedmičky. Argumentace společným vývojem softwaru i hardwaru je podle mě zcela legitimní, od minulosti se chtěli oprostit všichni. V čem může být problém?

Podle mě je určitá vlna hysterie způsobená tím, že na rozdíl od mobilů ve světě počítačů nejsme na podobné zásahy příliš zvyklí. Starý Windows na nových procesorech prostě běžel, byť někdy např. nedokázal využít nových instrukcí v procesoru. Nepamatuji si, že by někdy Microsoft úplně utnul přísun aktualizací pro Windows, protože běží na oficiálně nepodporovaném procesoru – a neoficiálně úplně v pořádku.

Nedostupné aktualizace

Abychom byli féroví, o nedostupnosti některých aktualizací na sestavách s novými procesory se hovořilo již loni. Jak jsem však uvedl, neočekávali jsme, že bude zcela zamezeno kontrole a instalaci aktualizací skrze službu Windows Update. (To naznačuje, že ručně stažený instalační balík s aktualizací by měl být aplikovatelný.)

Windows 7 Windows 7

Zbývá tedy zodpovědět otázku, z jakého důvodu Microsoft na takových sestavách odstavil Windows Update. Buď ví, že by nové aktualizace způsobily problémy, nebo je to politický a zároveň pragmatický krok, kterým se snaží omezit další rozšiřování odcházejících Sedmiček a podpořit přechod na Desítky.

Proč nezvolit přístup „jen na vlastní nebezpečí“?

Ačkoli starý systém není na nových procesorech oficiálně podporován, je možné nechat každého, ať si na vlastní nebezpečí na Kaby Laku a spol. klidně Windows 7/8.1 provozuje. Nebo ne? Ani takový přístup by nebyl černobílý. V takovém případě by si Microsoft potenciálně zadělával na problémy. Jeho zákaznická podpora by mohla čelit dotazům, proč nefunguje to či ono. Za svůj systém je stále zodpovědný.

MM_AI

Navíc by případná zvýšená chybovost neprospěla veřejnému obrazu firmy. Těžko pak bude někomu vysvětlovat, že Windows 7/8.1 na nových procesorech může každý používat na vlastní nebezpečí. Případné problémy by stejně byly adresovány na jeho stranu, takže lze do určité míry rozhodnutí neposkytovat aktualizace pochopit. Jestli je to dobře, nebo špatně, je stále na diskuzi. Obávám se, že tuto diskuzi nelze jednoznačně rozseknout.

Obě strany mají na své straně pevné argumenty. Nyní mohu jen konstatovat, že by se situace naštěstí mnoha lidí dotknout neměla. Nové počítače zpravidla koupíte rovnou s Windows 10. Většina lidí pak nákup licence operačního systému od nákupu nového hardwaru neodděluje. Je také možnost, že si Microsoft na přání zákazníků a zákaznic své rozhodnutí rozmyslí.

Byl pro vás článek přínosný?