Hlavní navigace

Ve Windows 10 se časem objeví interaktivní dlaždice i notifikace

12. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Jednou z věcí, které Microsoft řešil na konferenci Ignite, byly interaktivní dlaždice. Je to nejméně rok, co se občas odněkud vyloupne zpráva o tom, že vývojový tým na užitečnější verzi dlaždic skutečně pracuje. Dokonce jsme nejednou na videu viděli fungující koncept. Z aktivních dlaždic pasivně předávajících určité informace by se v podstatě mohly stát miniaplikace.

Jiný experiment: Koncept explodujících dlaždic žije. Dotykem se objeví související dlaždice

Co by mohly přinést? Ovládání přehrávače z Úvodní obrazovky, pardon, nabídky Start, případně např. mazání e-mailů bez nutnosti otevírat celou aplikaci. Microsoft potvrdil, že na interaktivních dlaždicích stále pracujestanou se součástí Windows 10. Ovšem ne hned, ale až časem. Budou snad už součástí projektu Redstone?

 

Dlaždice se v konceptu může zvětšit podle potřeby. Aby se miniaplikace ovládala pohodlně, dlaždice se v případě interakce roztáhne. Také se dříve říkalo, že dorazí miniaplikace na plochu. Může jít o interaktivní dlaždice? K dalším a tentokrát již aktuálním změnám patří to, že Microsoft nepředstavil více šablon pro to, jak má dlaždice vypadat. Vývojář místo toho může podobu vymyslet od základu podle sebe.

Z novinek kolem notifikačního centra bych vypíchl interakce. Bude tak např. možné rovnou odpovědět na zprávu, aniž bychom museli otevřít aplikaci. Rychlé akce ostatně budou dostupné také v oznamovacích pruzích, vždy zobrazených v horní části obrazovky mobilního telefonu. Oznámení zkrátka budou obecně interaktivnější a tudíž užitečnější, ovšem bude na vývojářích, aby toho využili.

K ruce budou mít i celoobrazovkové oznámení, hodící se pouze pro specifické účely na mobilech, např. pro příchozí hovory. Co je důležitější a patrně některé z vás překvapí, Microsoft se nakonec rozhodl, že centrum akcí nebude automaticky synchronizováno napříč zařízeními. To znamená, že bude v rukou vývojáře, kde a jak se budou oznámení objevovat.

Myslím, že dává smysl, aby měl vývojář volnější ruce. Podle Microsoftu je někdy pro uživatele matoucí, když se všechno objevuje všude a neustále. Takové chování tedy nebude vynucené, i když bude přípustné.

Zdroj: Microsoft via Windows Central