Hlavní navigace

Vodafone uvádí bezplatný Pass pro eRoušku a Záchranku. Je to jen marketing [komentář]

10. 11. 2020

Sdílet

Zdroj: logo: Vodafone | koláž: Petr Urban / Cnews
Možná jste už zapomněli, že Vodafone nadále prodává samostatné datové balíčky pro skupiny vybraných služeb. Říká jim Passy. Tyto služby pak nekonzumují data z vašeho standardního datového balíčku. V portfoliu operátora se teď objevil jeden bezplatný Pass, jenž podle operátora představuje dobro. Jenže opravdu dobrý skutek vypadá jinak.

V roce 2017 nám dva čeští operátoři nabídli údajné datování bez počítání. Tyto balíčky svého času nahrazovaly neomezené datové tarify, které ovšem od té doby vznikly i v tuzemsku. Měli jsme k nim řadu výhrad. Operátoři si takto nechali připojení zaplatit vícekrát a Vodafone spíše než T-Mobile představil nabídku tak složitou, že bez velmi dobrého počítání jste se neobešli. Více ve starším komentáři Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež.

V souvislosti s představením neomezených tarifů službu StreamOn, jež částečně suplovala skutečné neomezené datování, T-Mobile zrušil. Český Vodafone ve své praxi pokračuje dodnes, byť např. britský Passy loni v březnu zrušil. V podobné době ten tuzemský raději umožnil nákup Passů na 24 hodin. Každý balíček nabízí neomezenou internetovou komunikaci skupině vybraných služeb a v nabídce jich bylo pět. Teď přibyl jeden bezplatný Pass.

Vodafone se tak sám připomněl, že v nesmyslném kouskování internetu pokračuje i v roce 2020. Ne, že by už v portfoliu neměl neomezené tarify. Od loňského podzimu je nabízí také jednotlivcům a jednotlivkyním. Neomezený tarif pro jednoho není cenově tak výhodný, jako když si jej pořídíte ve skupině, ale osm stovek je už relativně příznivá cena. Stále se podle mě pohybuje nad hranicí toho, je běžný člověk ochotný za tarif zaplatit.

Marketingový tah

Možná právě proto, že skutečné „datování bez počítání“ běžným lidem stále není cenově dostatečně nakloněné, nabízí Vodafone rovněž svoje Passy. Je to náplast pochybné kvality, ale budiž, kupovat si je nemusíte. Jenže jeden teď můžete mít zdarma. Nově přidaný bezplatný Pass for Good má představovat dobro (aspoň to tvrdí název), protože čtyřem vybraným společensky prospěšným aplikacím umožňuje, aby se jejich síťový provoz nepočítal do vašeho standardního datového balíčku.

Jedná se zejména o eRoušku a Záchranku. Jenže to jsou aplikace konzumující minimum dat. eRouška především skenuje okolí přes Bluetooth. Záchranku použijete ojediněle – u většiny lidí pravděpodobně jen čeká na své použití, o kterém doufáte, že k němu nikdy nedojde. Smysluplnější je hovořit o DreamLabu, jenž data konzumuje ve větší míře než dvě výše uvedené aplikace, ale jeho používanost v populaci bude nízká.

Především je navržený tak, aby pracoval v době, kdy je mobil připojený k nabíječce. V tu chvíli ale bude pravděpodobně rovněž připojený k Wi-Fi. Relativně nejužitečněji na mne působí zařazení Bright Sky pro situace domácího násilí.

Na tuhle aplikaci Pass pravděpodobně nepotřebujete Na tuhle aplikaci Pass pravděpodobně nepotřebujete

Raději neomezená data levněji

Darovanému koni se prý na zuby hledět nemá. Jenže nový Pass očividně slouží primárně jako reklama pro další nesmyslné balíčky, aniž by byl sám extra přínosný. Vodafone Passy byly, jsou a budou zvěrstvo s počtem podmínek a omezení, že z nich můžete přijít o rozum. Pro připomenutí, jak je to komplikované. U multimediálních služeb se do neomezeného datování nepočítají reklamy, které tak strhávají data z vašeho „univerzálního“ datového balíčku.

Kdyby vám připadalo logické, že Chat Pass nabídne jen chat, mýlíte se. Přes Skype můžete i volat a do standardního datového balíčku se to nepočítá. Musíte i používat nativní klienty, provoz přes web ubírá data ze standardního balíčku. Vodafonu aspoň nechám to, že podmínky používání služby loni v létě zprostil některých omezení (pro srovnání si projděte původní verzi).

Vraťme se zpět k dobru. Kdyby Vodafone skutečně chtěl pomoct, provoz aplikací jako Záchranka nebo eRouška do datových tarifů přestane počítat plošně všem. Pass si samozřejmě musíte sami aktivovat. Další velké dobrodiní by firma prokázala, kdyby Passy zrušila a nabídla ještě levnější neomezené tarify. Může zejména pracovat s umělým omezením rychlosti internetu.

Přehled Vodafone Passů

Přehled Passů od Vodafonu
Cena na den Cena na měsíc Podporované služby
Pass for Good zdarma Bright Sky, DreamLab, eRouška, Záchranka
Cloud Pass 9 Kč 99 Kč Box, Dropbox, Google Drive, OneDrive pro firmy,
Chat Pass 9 Kč 99 Kč Messenger, Skype, Telegram, Viber, Vodafone Message+, WhatsApp
Music Pass 9 Kč 99 Kč Apple Music, Deezer, Evropa 2, Frekvence 1, MůjRozhlas, MusicJet, Pigy, Rádio Junior, Rádio Wave, SeeJay Radio, Spotify, Tidal, Youradio, Youradio Talk
Social Pass 9 Kč 99 Kč Facebook, Instagram, Pinterest, Snapchat, Twitter
Video Pass 19 Kč 199 Kč Amazon Prime Video, Číčo TV, HBO Go, Horizon Go, Interaktivní TV, iPrima, Kuki, Lepší.TV, Mall TV, Netflix, Óčko, O2 TV, Pohádky, Selfnet TV, Seznam Zprávy, Skylink, SledovaniTV.cz, Televize Seznam, Telly, Twisted Mirror TV, Twitch, Vodafone TV, YouTube, YouTube Kids, Zapni.TV

Zdroje: Vodafone Pass / Vodafone.cz | Vodafone ČR na Twitteru