Hlavní navigace

Konec nucených upgradů. Aktualizování Windows 10 budete mít pod kontrolou

5. 4. 2019

Sdílet

Po podzimním fiasku Microsoft tvrdil, že proces testování a upgradování zlepší. Teprve teď oznámil očekávanou změnu. A pozor, zvrat v přístupu k aktualizování Windows se opravdu koná. Dříve Microsoft na základě telemetrie a testování odhadoval, která zařízení jsou na novou verzi operačního systému připravena. K těm ji pak vyslal a nikoho se na nic neptal. Tentokrát už budete mít všechno více pod kontrolou.

V případě možnosti upgradu (tj. nová hlavní verze je vydána a neexistuje známý důvod nekompatibility s vaším počítačem) bude pouze zobrazováno upozornění, že vás čeká víc než jen instalace obyčejné servisní aktualizace. Tedy že je k dispozici nová hlavní verze s novými funkcemi. Upgrade ale nebude vynucen, systém počká na váš povel. Týká se to všech edicí.

K automatizovanému upgradu nakonec samozřejmě vždycky dojde, a to v případě, že se nové verzi bude vyhýbat tak dlouho, až se nachýlí ke konci životnost vydání, jež právě používáte. Připomínám, že standardně je v domácích podmínkách životnost jednoho vydání (pro spotřebitelský trh) Desítek nastavena na 18 měsíců.

https://twitter.com/teroalhonen/status/1113870167052832768

Do té doby – nebo dokud nedáte zelenou – vám ale manuální kontrola aktualizací nabídne jen servisní aktualizace. Microsoft také potvrdil, že i v edici Home dále bude možné příjem většiny aktualizací pozastavovat až na dobu 35 dní. Specificky pozastavení bude možné nastavit vždy na sedm dní, po jejichž uplynutí v případě zájmu budete muset další pozastavení opět potvrdit. Pozastavení bude možné nastavit až pětkrát za sebou.

Měkké vydání až v květnu

V odkazovaném příspěvku pak Redmondští otevřeně mluví o May 2019 Updatu, nikoli o April 2019 Updatu. Uchýlí se tedy k loni zavedenému schématu volby jména, jen nezvolí název odkazující na duben, protože cílí na květen. Název odkazující se k dubnu přitom v útrobách systému našel Tero Alhonen. Není to ovšem nic, co by nevyřešila jedna z budoucích aktualizací.

Aby šlo všechno hladce, Microsoft hodlá využít zatím opomenutý kanál Release Preview, v němž si verze 1903 před oficiálním vydáním pobude delší dobu. Konkrétněji Microsoft pobyt nespecifikoval. Bude také těsněji spolupracovat s partnerskými subjekty a i od nich sbírat zpětnou vazbu. Také investuje do strojového učení, které mu dále pomůže se hledáním chyb v kódu.

Dokud nevydáte povel, nová hlavní verze Windows 10 se sama nenainstaluje. Leda by už končila životnost vámi používané verze Dokud nevydáte povel, nová hlavní verze Windows 10 se sama nenainstaluje. Leda by už končila životnost vámi používané verze (foto: Microsoft)

Windows 10 May 2019 Update se pak v kanále Release Preview objeví v příštím týdnu. K ostrému vydání dojde v pozdější fázi května, kdy si konečnou verzi 1903 budou moci nainstalovat ti, kdo o to budou stát, případně bude automaticky nainstalována na strojích blížících se konci podpory. Microsoft tedy nečekaně změnil své chování, které bylo nesmyslně agresivní zejména k vlastnicím a vlastníkům edice Home. Ti neměli nad aktualizacemi žádnou kontrolu.

Možnost upgradu dle nových pravidel bude nastavena už pro dvě poslední verze Desítek. Po oficiálním vydání verze 1903 se tedy možnost (pouze) ručně přejít na nejnovější vydání objeví ve Windows 10 v1803 a 1809. Ani tato vydání už nebudou nucena do upgradu tak, jako to fungovalo dříve. Jak konkrétně bude změněné prostředí služby Windows Update vypadat, se můžete podívat na snímku výše.

Microsoft také na stránce s historií aktualizací Windows 10 plánuje na základě dat téměř v reálném čase informovat o tom, v jaké fázi se nachází distribuce každé verze, nezapomene na známé problémy apod.

Chytřejší instalace a restartování

Ještě to není všechno. Microsoft už dříve sliboval chytřejší automatické restartování na základě analýzy využívání systému člověkem. Doba aktivního používání bude proto automaticky upravena tak, aby odpovídala vašim návykům, pokud ji tedy nenastavíte jinak manuálně. V této době nedochází k automatickému restartování systém za účelem dokončení instalace aktualizací. Zdá se ale, že odhadování budete muset nejdříve ručně zapnout.

Také bude díky výsledkům analýzy přizpůsobovat chování systému tak, aby instalace aktualizací na pozadí příliš nevytěžovala systémové prostředky, tj. proces instalace byste měli pocítit minimálně.

MM_AI

Microsoft chce být maximálně transparentní v otázce průběhu nasazování každé verze Windows Microsoft chce být maximálně transparentní v otázce průběhu nasazování každé verze Windows (foto: Microsoft)

Závěr

Všechny popsané změny signalizují a reálně přinesou větší pohodlí těm, kdo Windows používají. Microsoftu by se konečně mohlo podařit napravit pošramocenou pověst Desítek. Jen je ale potřeba konstatovat následující: s popsanými změnami definitivně končí původní myšlenka systému jako služby, kdy každý používání aktuální verzi Windows. Bez vynucení upgradů, jakkoli to patrně ocení úplně všichni, dojde pravděpodobně k větší fragmentaci verzí.

Galerie

Byl pro vás článek přínosný?