Hlavní navigace

Windows Insider se údajně značně mění. V praxi jde o změny kosmetické

16. 6. 2020

Sdílet

Nová vedoucí programu Windows Insider přispěchala s první viditelnou změnou – dochází k přejmenování testovacích okruhů na kanály. Např. z Fast ringu je kanál Dev.

V programu Windows Insider se v posledních měsících moc nedělo. Microsoft jen ladil Windows 10 verze 2004, která nakonec i po mnoha měsících vyšla se spoustou více či méně závažných chyb. Samozřejmě se vedle toho testovala a dodnes testuje další verze operačního systému. Z hlediska funkcí jsme se zajímavějších novinek nedočkali.

Testovací program dlouho postrádal vedoucí/ho. Až v březnu se vedoucí úlohy ujala Amanda Langowski. Zatímco se program Windows Insider nacházel ve vakuu, došlo ke dvěma změnám. Loni v listopadu byl zrušen kanál Skip Ahead a v prosinci se určilo, že nové funkce ve Fast ringu už nebudou vázány ke konkrétnímu vydání Windows.

Langowski ze své nové pozice podniká první viditelný zásah. Místo okruhů, jejichž podstatou byla primárně frekvence, v rámci které byla dodávána nová sestavení Windows do jednotlivých distribučních kanálů, se firma jednak přeorientuje na hledisko kvality, jednak sjednocuje vývojové cykly více produktů, aby na sebe týmy mohly lépe reagovat a společnými silami zavádět novinky na sobě do nějaké míry závislé.

Sjednocení pak má být přínosné pro ty, kteří se chtějí do testování produktů zapojit – jednotná terminologie znamená snazší identifikaci kanálu, který vám vyhovuje. Konkrétně se to týká Windows a Office a brzy také Edge a Teams, které z nějakého důvodu nespadají pod Office. Tohle všechno aspoň Microsoft tvrdí. Jak to bude vypadat v praxi?

Reálný stav věci

Na první pohled hovoříme de facto jen o změně formální, kdy budou přejmenovány distribuční kanály:

  • Fast ring se stane kanálem Dev,
  • Slow ring se stane kanálem Beta,
  • Release Preview bude pořád Release Preview.

Jen se už v souvislosti s ním ani s dalšími nebude mluvit o okruzích, ale o kanálech. Ve výsledku ale oba pojmy popisují stejnou věc. K přejmenování by mělo dojít někdy v tomto měsíci. Nadále platí, že nové funkce se jako první objeví v kanále Dev, přičemž novinky nebudou vázané na konkrétní vydání Windows. V tomto kanále bude samozřejmě nejpravděpodobnější, že narazíte na nedodělávky a chyby všeho druhu.

Až či pokud se Microsoft rozhodne, že je daná funkce dostatečně dobrá, přesune ji do kanálu Beta. Sestavení v tomto kanále již z hlediska funkcí budou reprezentovat nadcházející vydání Windows. Release Preview opět nabídne prakticky hotové verze Windows těsně před širokým vydáním, ovšem s tím rozdílem, že budou výrobcem podporována a firmám je doporučeno, aby v předstihu testovali právě tato vydání.

Dochází v podstatě jen k přejmenování distribučních kanálů (foto: Microsoft) Dochází v podstatě jen k přejmenování distribučních kanálů (foto: Microsoft)

Nové názvy testovacích kanálů budou v částečné shodě s Office, kde k přejmenování došlo v květnu. Office ale chybí kanál Dev a nejširší testovací kanály jsou dva a název Release Preview nenesou. Nazývají se Current Channel (Preview) a Semi-Annual Enterprise Channel (Preview). Více nové názvy kanálů v programu Windows Insider ladí s testovacími kanály prohlížeče Edge. Tam i tak najdeme navíc kanál Canary, zato Release Preview chybí.

Závěr

Ani na druhý pohled na představené změny se nic zásadního nemění. Řeči o sjednocení lze proto brát z části jako marketing a z části jako první krok ke sjednocení, který by ale měly následovat další kroky, aby byla idea skutečně naplněna. Různé produkty mají různé distribuční kanály a to, že se název jednoho kanálu v rámci programů Office a Windows shoduje, není tak široká shoda a změna, jakou firma naznačuje.

Pro lidi, kteří se v testovacích okruzích Windows pohybovali, se reálně nemění nic, jen byly kanály přejmenovány. Samotné přejmenování ve snaze sjednotit terminologii lze považovat za správný směr. Navíc se od prapůvodního představení okruhů Fast ring a spol. obsah těchto kanálů natolik změnil, že lze přejmenování považovat za formální dokončení transformace.

MM_AI

Nová je jen podpora vydání zařazených do kanálu Release Preview (foto: Microsoft) Nová je jen podpora vydání zařazených do kanálu Release Preview (foto: Microsoft)

Co se týče slibovaného příklonu ke kvalitě, tak tento výrok už Amanda Langowski dále nerozvádí. Uvidíme, jestli se v tomto ohledu něco změní v praxi, nebo Redmondští ještě časem přispěchají s novými nápady, jak zlepšit testování. Do té doby se jedná o slovo do tmy. Nová vedoucí ani dále neuvedla, jestli se změní frekvence vydávání testovacích sestavení.

Zdroj: Office 365 Blog | Windows Experience Blog

Byl pro vás článek přínosný?